Yıldırım’da BEDESTEM ve sosyal etkisi

H. Gül KOLAYLI 20 Şubat 2018 Salı, 06:08

Yıldırım'da yapılan sosyal, kültürel, sanatsal çalışmalar, dezavantajlı kesime destek; diğer ilçelere göre çok daha elzem, çok daha önemli...

Ben de Yıldırımlıyım, İncirli'de yaşıyorum. Yıldırım'ın Osmangazi'ye sınır, yani merkeze en yakın mahallesi olsa da sosyokültürel olarak sorunlu bir yer. Kamberler'den gelen nüfus, Suriyeli sığınmacılar!
Kavgası, dövüşü hiç eksik olmaz!..

Zaten Meydancık düne kadar Bursa'nın uyuşturucu satış merkeziydi. Şükür ki son dönemde Emniyet güçleri uyuşturucu tacirlerine göz açtırmıyor... Torbacıların çoğu yakalandı, kalanlar da mahalleden kaçıyor.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

Bu yüzden Yıldırım'da BEDESTEM'in faaliyetlerini çok önemsiyorum. Yıldırım Belediyesi Aile ve Kadın Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı faaliyet gösteriyor.

BEDESTEM sorumlusu Orhan Ocak'ın verdiği bilgilere göre;

Birim bünyesinde diksiyon, yönetici asistanlığı, işaret dili, evde çocuk bakım, keman, gitar gibi YILMEK kursları mevcut. Bilgisayar da planlanmış. Catya, Otocat, Solid, Catcam gibi meslek edindiren kurslar!

Merkezde Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi de var. Merkez özellikle dezavantajlı bireylere yani kadın, çocuk, genç, engelli ve yaşlılara yönelik çalışmalar yürütülüyor...

Binanın en üst katı Yıldırım Belediyesi tarafından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Merkezi'ne bir protokol nedeniyle tahsis edilmiş...

Yaşlılık, engelli maaşı başvuruları, sosyal doku taramaları gibi İl Müdürlüğü bünyesinde yapılan işlemlerin hepsi burada gerçekleştiriliyor.

Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi'nin sorumlusu sosyolog ve aile danışmanı Uzman Psikolog Cihad Kaya... Diğer merkez çalışanlarına gelince; sosyolog ve aile danışmanı Neslihan Sevinç ve Naciye Fidanoğlu, kariyer psikolog danışman yüksek hemşire Sonnur Yılmaz ile destek personeli Sevilay Çetinkaya...

EĞİTİM: 'EYVAH KAYNANAM GELİYOR'

Neslihan Sevinç diyor ki; "Merkezimizde hem bireysel danışmanlık hem de çocuk ve aile danışmanlığı hizmeti veriliyor. Ayrıca bağımlı birey, bağımlı yakınları, bağımlılık riski olanlara da danışmanlık hizmetinde bulunuluyor. 2018 Ocak ayında 240 kişiye hizmet verildi. 295 seans uygulandı."

Danışan profiline gelince yüzde 11'i kadın, yüzde 17'si erkek, yüzde 36'sı çocuk, yüzde 36'sı aile...

Aynı zamanda da Yıldırım Belediyesi Eşitlik Birimi Sorumlusu olan Neslihan Sevinç'in verdiği bilgilere göre Ocak 2018 ayında verilen eğitimlere toplam 370 kişi katılmış, dağılımı şöyle:

"Kariyer için ilk altın adımlar: 71 kişi"; "Çocuğunuz için harekete geçin: 129 (Okullardan gelen talep doğrultusunda; istismardan korunma, toplumsal cinsiyet eşitliği, teknoloji bağımlılığı, aile içi iletişim gibi konular ilkokul velilerine veriliyor)";

 "Eyvah kaynanam geliyor: 55 (adı üstünde aile içi iletişim!)"; "İhmal ve istismar: 80"; "Çocuğuma neler oluyor: 35 (Ergenlik sorunları, bağımlılık gibi konular)"

Uyuşturucuyla mücadele alanında yürütülen çalışmalar ise başlı başına bir yazı konusu...

'ERKEKLERİN EGOSU YÜKSEK'

Yıldırım Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi'ne de (BMKM) gittim. Orada Yıldırım Belediyesi Aile ve Kadın Hizmetleri Müdürlüğü personeline uzman Gülbin Okur tarafından verilen hizmet içi eğitim vardı.

Daha sonra birimdeki sosyolog ve aile danışmanı Murat Ercan ile görüştüm, şunları anlattı:

"Barış Manço Kültür Merkezi'nde her cuma akşamı saat 19.00-21.00 arası aile içi iletişim, kişisel gelişim, toplumsal cinsiyet eşitliği, aile ve sağlık konulu seminerler veriyoruz. Eğitimler kırkar kişilik gruplar halinde 4 hafta sürüyor. 3,5 yılda bin 38 kişi eğitimlere katıldı. Sertifika da veriyoruz. Katılımcıların yüzde 70'i kadın. Bursa'nın farklı ilçelerinden de katılanlar var. Bir de 'Etkili baba eğitimi' diye bir çalışmamız var. Kahvehanelere gidiyoruz. Zira TÜİK verilerine göre babaların en çok vakit geçirdiği yer orası. Orada erkeklere ulaşmayı hedefledik. 2017-2018 döneminde 9 kahvehaneye gittik..."

Kahvehane ahalisi onları nasıl karşılıyordu, sordum, yanıtladı:

"Erkek egosu çok güçlü. Erkek egemen kültürün ve sistemin ona tanıdığı imtiyazı sorgulatmıyor. Aile içi iletişim, evlilik öncesi flört dönemindeki iletişim sorunlarının kaynağında da bu yatıyor. 5 dakika dinleseler, sonrası soru cevap şeklinde yarım saat sürebiliyor. Bu konuda insanlara ulaşabilmek adına 42 mahalle muhtarlığı ile görüşme yaptık. Biz zor olsa da bu çalışmaları yürütüyoruz..."

DİKSİYON KURSLARI

BEDESTEM'de ziyaret ettiğim kurslardan biri de Mustafa Tilci tarafından verilen diksiyon ve spikerlik ve sunuculuk kursuydu. Kursiyerlerin çoğu evli ve çocuk sahibi kadınlardı. Hatta aralarından birinin üçüz de dâhil 4 çocuğu vardı. Aynı zamanda yazar ve şair olan Tilci, kurs hakkında şu bilgileri verdi:

"Toplamda haftada 6 gün kurs veriyoruz. 2,5 ay 80 saat sürüyor. Eğitimlerde etkili iletişim, beden dili, sunuculuk ve spikerlik de var... Uygulamaları Yıldırım Belediyesi'nin Web TV'sinde yapıyoruz."

Kursa katılanlardan bazılarına neden katıldıklarını ve onlara ne kattığını sordum...

Sevgi Aktaş: "Diksiyon kursundan önce öz güvenim azdı. Artık daha etkili iletişim kurmayı öğrendim. Çocuklarla ailemle daha iyi iletişim kurduğumu düşünüyorum..."

Meral Kandemirordu: "Benim uğraşım şiir. Özellikle beden dilimi daha etkili kullanıyorum. Sesimi kullanmayı, sahnedeki duruşu, doğru nefes alıp vermeyi, heyecanımı yenmeyi öğrendim."

Hatice Karaca: "Duygu ve düşüncelerimi doğru ifade edebilmek, beden dilini doğru kullanabilmek önemliydi. Normal hayatta ne kadar çok eksiğim olduğunu fark ettim... "

Canan Yılmazer: "Kişisel gelişimime çok katkısı oldu. Daha güzel konuşabiliyorum. Daha iyi iletişim kurabiliyorum."

Feyyaz Küçük: "Eksiklerimizi tamamladık. Hiç tanımadığımız topluluk karşısında konuşmak zordu. Şimdi telafi ettik. Emekliyim. Çalıştığım dönem bu kursu görmüş olsaydım farklı olurdu. Daha doğru iletişim kurar, daha iyi anlatırdım. Az konuşup çok şey anlatırdım."