Yıldırım'da neler oluyor?

H. Gül KOLAYLI 27 Ekim 2015 Salı, 07:48

MHP'DEN YILDIRIM'DA ELEŞTİRİ YAĞMURU

Yıldırım Belediyesi 2016 bütçe görüşmeleri kasım ayında yapılması gerekirken, muhtemelen erken seçim nedeniyle 23 Ekim'e çekildi.

Yıldırım Belediye Bütçesi, MHP ve CHP'li meclis üyelerinin ret kararına karşın 35 milyon liralık borçlanmayla 292 milyon 760 bin lira olarak kabul edildi...

Bütçe görüşmelerinde muhalefet adına söz alan MHP'li Belediye Meclis Üyesi Mehmet Temirtaş 2016 yılı bütçesini sert bir dille eleştirdi.

"İnsan kaynakları müdürlüğümüzün 19 milyon liralık bütçesinin 15 milyon lirası müteahhitlik hizmetleri adında çalıştırılan personellere ödenmektedir..."  diyen Temirtaş, kadroların hizmet alımıyla şişirildiğini öne sürdü...

Özel kalem Müdürlüğü bütçesinde yılda yüzde 47'lik artış olduğunu kırtasiye alımlarına 500 bin lira ayrıldığını belirten Temirtaş "Özel okul mu açılıyor?" diye sordu.

Temirtaş'ın gündeme getirdiği eleştiri, iddia ve sorulardan bazıları şöyle:

 "...Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bütçesi yüzde 143 artışla, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesi yüzde 47 artışla rekor seviyeye ulaşmış..."

"...Destek Hizmetleri Müdürlüğümüzün bütçesi araç kiralama giderleri 4 milyon TL iken Sağlık hizmetleri müdürlüğümüzün bütçesinde yüzde 20'lik bir düşüş olması ilginçtir..."

" ...Kentsel dönüşümde Kentsel Tasarım Müdürlüğü bütçesi 2 yıl toplamda yüzde 421 artışla 26 milyon 415 bin lira.  Bu bütçenin 10 milyon lirası hizmet binasına ayrılmış! Yeni bir belediye binası yapsanız bu kadar para harcanmaz. Bütçede  15 milyon lira kentsel dönüşüme yönelik imar planı ve uygulaması, fizibilite çalışmalarına vb. kalemlere harcanacak."

Önceki Belediye Başkanı tarafından 7 mahallede yapılan çalışmalara 5 milyon lira ödendiğini ve bu mahallelerin de çoğunun yeni yapılacak çalışmalar içerisinde yer aldığına dikkat çeken Temirtaş şu soruları yöneltti:

"Yeni yapılacak çalışmalar neden bu kadar yüksek maliyetli? Daha önce fizibilite çalışması yapılmış mahallelerin bilgilerinden faydalanamıyor muyuz?  

Daha önce yapılan bu çalışmalar çöpe atıldıysa önceki AKP'li sorumlu yöneticiler hakkında kamu zararı davası açmayı düşünmüyor musunuz?"

TASARRUF NEDEN YANSIMADI?

Temirtaş'ın gündeme getirdiği bir diğer konu ise şöyle:

"...Park Bahçeler Müdürlüğü ve temizlik işlerinde 2014 ağustosunda basına düşen haberlerde park bahçelerin sulama ve bakım işleri ile çöp toplama ihalelerinde belediyenin 26,4 milyon lira kâra geçirildiği söyleniyordu.

2016 bütçesinde park bahçeler bütçesi yüzde 33'lük artışla 21 milyon 225 bin liraya çıkmış.

 Keza Temizlik İşleri Müdürlüğü bütçesi de önümüzdeki yıl yüzde 26 artışla 33 milyon liraya çıkmış durumda.

Yani son 2 yılda her şey eski seviyelerine dönmüş. Birileri bunu bu meclise ve Yıldırım halkına açıklamalı. Mademki ihalelerde tasarruf sağlandı o zaman bu da bütçelere yansımalıydı."

 

 

MUDANYA'DA KIYI İSYANI

Mudanya, Bursa'ya mahalle yakınlığında, Bursalının deniz kıyısında soluklandığı bir kent... Gemlik, Kumla, Kurşunlu, Karacabey, İznik Gölü gibi başka deniz ya da göl ile buluşma noktaları olmasına karşın, Mudanya daha bir öne çıkıyor...

Bir süredir Mudanya sahilleri Bursalılara ve bilumum ziyaretçilere kapalı...

Aslında hayırlı bir iş için kapanmıştı... Mudanya İskelesi-Mütareke binası arası kıyı düzenlemesi yapılıyordu... Teknik adıyla "Kentsel tasarım ve rekreasyon inşaatı..."

Ne yazık ki, Mudanya kıyı düzenlemesi aksadı...  Dün Mudanya Belediye  Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın düzenlediği basın toplantısında gündeme getirdiği konu da buydu...

Mevzu özetle şöyle:

14 Nisan 2014 tarihindeki ihale Yörük İnşaat'ta kalmasına karşın, sözleşme  19 Aralık 2014 tarihinde feshediliyor ve 20 Şubat 2015 tarihinde Hidrolik İnşaat ile yeni bir sözleşme imzalanıyor. Yörük İnşaat Danıştay'da süren davayı 26 Mayıs 2015'te kazanıyor.

Başkan Hayri Türkyılmaz, Hidrolik İnşaat firmasının inşaat temel atma töreninin 15 Mayıs'ta yapıldığını, 26 Mayıs'ta ise Yörük İnşaat'ın Danıştay'da açtığı davayı kazandığına dikkat çekerek "Neden dava sonucu beklenmedi?" diye sordu...

Hem kamunun hem de Mudanya esnafının bu durumdan zarar gördüğünü öne süren Türkyılmaz, iddialarını şöyle sürdürdü:

"Kamu zararı 1 milyon 659 bin 328 liradır. İşin tamamında 1,5 yıllık fiyat farklarından dolayı 5 milyon kamu zararı olacaktır.

Söz konusu firmanın işi bıraktığı öne sürülmektedir. Bu firmaya kaç lira ödenmiştir? Şartnameye göre 18 mm olması gerekirken, 10 mm olan fore kazık çelik boru bedeli ödenmiş midir?"

Başkan Hayri Türkyılmaz söz konusu alanın eski haline getirilmesini ya da gereken tespitlerin yapılıp bir an önce yeniden ihale yapılmasını, bir şekilde sorunun çözülerek esnafı mağdur eden kıyı düzenlemesinin mayıs ayına kadar tamamlanmasını ve yaz mevsiminde sahilin kamunun kullanımına açılmasını istedi.

"Biz o sahili kullanılır hale getiririz" diyen Türkyılmaz, kamunun ve esnafın maddi ve manevi zararı için yasal yollara başvuracaklarını, yasalar çerçevesinde kamuoyu oluşturmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Öte yandan dün Mütareke kutlamaları harcamalarıyla ilgili Mudanya Belediyesi'nin herhangi bir suç unsuru olmadığından soruşturmaya gerek duyulmadığına dair Danıştay 1. Dairesi kararı da kamuoyu ile paylaşıldı.