Yıldırımlı çocuklar keman çalıyor…

H. Gül KOLAYLI 15 Şubat 2018 Perşembe, 06:11

Artık Yıldırım'da da keman ve piyano eğitimi veriliyor...

Dün Yıldırım Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde Belediye Sosyal Destek ve Rehberlik Merkezi'ndeydim (BEDESTEM)...  Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Filiz Çilingir de oradaydı.
Üç ay kadar önce Selçukbey Caddesi'ndeki binasında hizmete giren BEDESTEM'in pek çok işlevi var. Bugünkü konumuz ise ücretsiz verilen keman kursları...

Halen Yıldırım Belediyesi bünyesindeki kurslarda 50 keman öğrencisi var, bu sayının 100'e çıkartılması hedefleniyor. Mayıs ayındaki konsere hazırlanıyorlar. Kurslar Yıldırım Belediyesi Namazgah Kurs Merkezi'nde pazartesi ve cuma; BEDESTEM'de salı; Barış Manço Kültür Merkezi'nde çarşamba günleri düzenleniyor.

BEDESTEM'deki keman sınıfında dersler Müzik Öğretmeni Didem İvme tarafından veriliyor. Didem İvme İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı mezunu. Yüksek lisanslı. 2 yıl Londra'da Richmond Senfoni Orkestrası'nda, TRT'de Tango Orkestrası'nda, Cemal Reşit Rey Orkestrası'nda  çalan, ABD'de konserlere çıkan ve Lefkoşa'da 6 yıl öğretmenlik yapan donanımlı biri.


Didem İvme, Bursa'da bulunmaktan ve başta çocuklar olmak üzere insanlara sanatla ilgili bir şeyler öğrettiği için çok mutlu olduğuna değiniyor ve şunları söylüyor:

 "Öğrencilerimiz ya kemanı çok seviyor ya da bir yerlerde izleyip hayran oldukları için geliyorlar. Bir süre sonra tekniğini öğrenip daha da seviyorlar. Kendi aramızda WhatsApp grubu var. Ödevlerini bana video çekip gönderiyorlar. Ben bakıyorum, yorum yapıyorum. Bir sonraki derse kadar daha çok yol katetmiş oluyoruz. Evde muhakkak ölü zamanlarda, mesela yemek yerken müziği açın o tekniği görün diye de ödev veriyorum."

ANNE KIZ KEMAN KURSUNDA

Dün gittiğim kursta keman öğrenen bir anne ve kızı vardı; Oksana Karasu ve kızı Elif Karasu...

Oksana Karasu diyor ki:

"Elif çok istedi keman çalmayı. Ben de ona yardımcı olmak istedim, '40 yaşından sonra katılabilir miyim' dedim. Yapamayacağımı düşünmüştüm başta. Kızım bana 'Bu nota nerede dese' öğrendiğim için cevap verebiliyorum. Benim kızım satranca başladı, ben de başladım Kuran'a başladı, ben de başladım. Ben ne kadar bilirsem, kızıma o kadar yardımcı olacağımı düşünüyorum..."

KEMAN SEVDASI

12 yaşındaki Elif Karasu'ya gelince, aynen şunları söyledi:

"Ben küçüklüğümden beri keman çalmayı istiyordum. İnsanların keman çalışlarına hayranlıkla bakıyordum. Anneme söyledim, 'Belki olabilir' dedi. Burayı da keman almayı da dört gözle bekledim. 'Baba keman almaya ne zaman gideceğiz' dedim durdum.

 O da, 'Bir sakin ol, pazartesi alacağız' dedi. Aldık eve getiremedik. Babamın bir arkadaşı iyi bir kemancıymış, ona götürdü. Telleri de değişti. Keman eve geldi. Ben kemana âşık olmuş gibi baktım. Kemanıma sahip oldum, Didem hocamın yardımıyla da buraya kadar ilerledim. Çok mutluyum..."

Rabia Tutku Tekcan (10 yaşında) ise şunları söylüyor: "İlkokulda öğretmenim müzik dersi verirken kemandan ve çalgı aleti çalmanın öneminden söz etmişti. Barış Manço Kültür Merkezi'nde keman dersi verildiğini duydum. Oraya başvurduk. Bir yıl orada ders aldım, şimdi buradayım. Kemanı tutkuyla çalıyorum. Okulda da çalıyorum bazen. Mezuniyet törenimizde çalmıştım."

2 yıldır keman kursuna giden Zeynep Sude Şimşek  (12 yaşında) şunları söylüyor:

"Didem hocam, ilkokulda müzik öğretmenimizdi. Kemanı onun sayesinde sevdim. Beşinci sınıftayken annem YIL-MEK kurslarına başvurmuştu. Didem hocamı orada görmek benim için büyük sürpriz olmuştu. YIL-MEK kursunda buldum hocamı. Şu anda çok mutluyum..."

Selin Dede ise 24 yaşında; o da şunları anlatıyor:

"Kemanın sesini çok seviyorum. Keman çalmayı da çok istiyordum. Kendimi denemek istedim, 'yapabilir miyim'' diye. Başvurdum ve kaydoldum. Ben aslında yeniyim, iki hafta oldu başlayalı. Sevdiğim bir şeyi yapmak istedim."