Kaş yaparken göz çıkarmayın!

İsmail ARSLAN 13 Mart 2020 Cuma, 06:04

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs, yayıla yayıla önce dibimize geldi, ardından tüm çevremizi kuşattı. Türkiye'de görülmeyeceğine tam ikna olmuştuk ki 3 gün önce topraklarımıza girdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bir vatandaşımızda virüs tespit edildi" dedi. Bunun bir salgın olmadığını ancak Avrupa'daki vahim tablodan dolayı durumun ciddi olduğunu vurguladı.

Ayrıca telaş edilmemesi ve tüm önlemlere eksiksiz uyulması gerektiğini dile getirdi.

Tedbirin önemine dikkat çekti Koca, "Virüs, tedbirlerimizden daha güçlü değildir" dedi.

Bir anda etrafta sağa sola ilaç fışkırtan adamlar belirdi.

Sıktıkları maddenin adı biyosidal.

Yani bir veya birden fazla aktif madde içeren, kullanıma hazır halde satışa sunulmuş, kimyasal veya biyolojik açıdan herhangi bir zararlı organizma üzerinde kontrol edici etki gösteren, halk sağlığının korunması amacıyla hazırlanmış ürün.

Devletimiz, biyosidal ürünlerin kullanım usul ve esasları hakkında yönetmelik hazırlamış.

Yani öyle alelade bir madde değil, alelade biri de uygulayamaz.

İncelemek isterseniz, 4 Temmuz 2019 tarihli 30821 sayılı Resmi Gazete'de yazıyor.

Mesela maddeyi üreten firmadan tutun, sorumlusundan uygulayıcısına kadar izin ve sertifika zorunluluğu var.

Mesela sağa sola ilaç sıkan personelin, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen meslek kuruluşunda ya da üniversitede 3 gün eğitim alması gerekiyor. Eğitim sonunda başarılı olanlara Biyosidal Ürün Uygulayıcı sertifikası düzenleniyor.

Mesela çalışma esnasında, iş kıyafetlerinin ve kişisel koruyucu donanımların amacına ve talimatına uygun olarak kullanılması zorunluluğu var.

Yoldan geçen birine "Al tak şunları sırtına, şuraları ilaçla" diyemezsiniz, Sağlık Bakanlığı'nın yetkilendirdiği firmalar var! 

Aykırı hareket edenler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununa göre yaptırımı da var.

***

Yönetmelikle esasları belirlenmiş, kurallara bağlı şekilde uygulanan biyosidal maddenin şov malzemesi olmadığını, halk sağlığının korunması amacıyla hazırlanmış ürün olduğunu ilgililere bir kez daha hatırlattıktan sonra Bursa'da neler oluyor, anlatalım.                                                                       

Bilindiği üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü, koronavirüs tedbirleri kapsamında merkez ve 17 ilçedeki tüm devlet ve özel okullarda dezenfekte kararı aldı. Bin 652 okul ve 545 bin öğrencinin bulunduğu şehirde ilaçlama işlemlerinin hafta sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

İlaç temini ise deterjan üretimiyle ulusal medyada da gündeme gelen Yeşilyayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden sağlanacak.

***

Buraya kadar her şey normal gözükse de akıllarda soru işareti bırakan konular ve bazı vahim iddialar var!

Tüm bunlar, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger'e sorularımızdır.

Okulların para karşılığında dezenfekte edildiği söyleniyor. Yani 'Al parayı sık ilacı' misali!

Yeşilyayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin biyosidal madde üretimi için sertifikası olmadığı, bu durumun kimyasal maddelerle ilgili henüz yeteri kadar bilgi birikimine sahip olmayan öğrencilerin sağlığına tehdit oluşturduğu belirtiliyor. Çocuklar bizim geleceğimiz, kıymayın!..

Ayrıca ilaçlama işlemi yapan personelin de sertifikasız ve tecrübesiz olduğu, bu durumun hem personele hem de 545 bin öğrencinin sağlığına zarar verebileceği söyleniyor. Ehliyeti olmayan birine araba verir misiniz?

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de yönetmeliğe aykırı biyosidal uygulamalarının suç teşkil ettiğini, şikâyet oluşturulması durumunda yasal işlem başlatacaklarını söylüyor. İhbar olarak kabul eder misiniz?

Kısacası önlem alırken samimiyet ve özveriden yoksun, daha büyük sorunlara gebe olacak uygulamalar yapılıyor!

Kaş yaparken göz çıkarma misali!..