Keles'te 'Ne Mutlu' son

İsmail ARSLAN 28 Kasım 2019 Perşembe, 06:05

Hatırlayın; Türkiyelilik gibi içi boş bir kavramın popüler olduğu, al bayrağımızın bile tartışıldığı, PKK'lı teröristlerin davulla zurnayla karşılandığı, Türk düşmanlarının ekranlarda poz verdiği rezil günler vardı, adına çözüm süreci dediler!..

Devlet kurumlarının tabelalarındaki Türkiye Cumhuriyeti'nin kısaltması olan T.C. ibarelerinin birer birer kaldırıldığı, Ne Mutlu Türküm Diyene yazılarının silindiği o talihsiz yıllar...

Herkesin kabul ettiği bir gerçek, o dönem yaşananlara şiddetle karşı çıkan MHP'ydi. Hükümeti sürekli ikaz ediyor, kendine gelmesi için silkeliyor, yanlıştan dönülmesi için çabalıyor, "Yapmayın, bu ihanettir. Terörle müzakere olmaz, mücadele olur!" diyordu.

Tuzak dolu yıllardı.

Sonra...

Çözüm süreci safsatasını fırsat bilip şehirlere yuvalanan, sokakları hendeklerle dolduran teröristleri temizlemek için 800 şehit verdik, hepsinin ruhları şad olsun!..

***

Türkmen yurdu Keles'e gidenler, girişte Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk kez 10. Yıl Nutku'nda kullandığı bir sözle karşılaşıyordu: Ne Mutlu Türküm Diyene!

Ta ki açılım sürecine kadar!

Millet fertlerini birbirine sıkı sıkıya bağlayan, milliyetçilikle ırkçılığı ayırt edemeyenlere fazla gelen, zengin tarih ve kültürel mirasa sahip biz Türkler için onur duyulacak haykırışın yazdığı işte bu tabela, yukarıda bahsettiğim acı, rezil ve kara günlerin başlangıcı olan 'çözüm süreci' safsatası nedeniyle kaldırılmıştı.

MHP Genel Sekreteri Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, konuyu TBMM gündemine taşımış, dönemin İçişleri Bakanı'na, "Bahsi geçen yazının sökülme nedeni nedir? Yazının sökülmesinin nedeni sözde 'çözüm süreci' midir? Yazı hangi yerel idarecinin talimatıyla sökülmüştür?" sorularını sormuştu.

"Çok eskimişti, biz indirdik, yerine yenisini yapıp koyacağız" diye geçiştirmişti yerel yöneticiler.

Yıllar geçti, mevsimler değişti eskiyen tabelanın yenilenmesi bitmemiş olsa gerek, verilen "Yenisini yapıp koyacağız" sözü hâlâ daha tutulmadı!..

***

Tutulmayan sözü unutmayan Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi, MHP Grup Sözcüsü Mustafa Engin Kargılı, kasım ayındaki Meclis toplantısında konuyu bir kez daha gündeme getirdi.

Kargılı, "Temmuz ayında yaptığımız toplantıda Keles ilçemizin girişinde bulunan ve sözde çözüm süreci döneminde kaldırılan Ne Mutlu Türküm Diyene yazılı tabelanın yerine konulması ricasında bulunmuştuk. Fakat bugüne kadar yerine konulmamıştır. Bunun bütçe sıkıntısı ile alakası varsa İlçe Belediye Başkanımız izin verirse, biz yenisini yaptırır ve altına da MHP Keles İlçe Başkanlığı diye yazarak söküldüğü yere dikeriz" dedi. Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin'in Meclis'e bilgi vermesini rica etti!..

Ardından söz alan Keskin, konunun gündemlerinde olduğunu, ölçümlerin yapıldığını, tabelayı 'Ne Mutlu Türküm Diyene' ve 'Keles'e Hoş Geldiniz' yazılarıyla birlikte en kısa sürede yaptıracaklarını söyledi.

'Ne Mutlu' son...

Gazi Atatürk'ün tarihi haykırışının yazdığı tabelanın yeniden yapılacak olması, çözüm sürecinin kirli hatıralarını silme adına önemli bir adım olacaktır.

(Tabelanın yerinde olduğu yıllardan...)

***

T.C.'siz 2 belediye

Meclis'te aynı başlıkta gündeme gelen dikkat çeken bir husus daha vardı. MHP Grup Sözcüsü Kargılı'nın verdiği soru önergesiyle Bursa'nın 2 ilçe belediyesinin tabelalarında, T.C. ibaresinin olmadığı ortaya çıktı. Kargılı "HDP'li Yüksekova Belediyesi binasında bile T.C. ibaresi varken, iki güzide ilçemizde bu ibarelerin bulunmaması bizleri derinden yaralamaktadır" dedi, "Acaba bu ilçelerimiz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde değil midir?" diye sordu.

T.C. ibaresinin ne zaman konulacağına dair ilgili belediye başkanlarının Meclis'e bilgi vermeleri ricasında bulundu. Konu bir dahaki Meclis toplantısına sarktı.

T.C.'nin kaldırılması açılım sürecinin getirisiydi, o dönem moda olmuştu. İdareciler adeta birbiriyle yarışıyor, gelen tepkilere "Tabelaya sığmadı, T.C.'yi attık" diyerek düşmanlıklarını aleni şekilde söylüyordu!

Geç de olsa bu yanlıştan dönüldü.

31 Mart seçimlerinin ardından birçok belediye tabelalarını değiştirdi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kısaltması olan T.C. ibaresini ekledi.

Bursa'da iki belediyenin halen daha T.C. ibaresini koymamasındaki ısrar nedir?

Kargılı'nın sorduğu gibi...

"Acaba bu ilçelerimiz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde değil midir?"