Polis bunu yaparsa!

İsmail ARSLAN 23 Şubat 2019 Cumartesi, 06:14

Türk Polis Teşkilatı, aziz milletimizin ve ülkemizin huzur ve güvenliği için 174 yıldır doğrunun izinde, adaletin yanında, görevinin başında...

Daim olsun...

Üç tarafı denizlerle çevrili, dört tarafı hainlerle dolu yurdumuzda, her türlü belaya karşı canla başla mücadele eden, görevini layıkıyla yerine getiren, bu uğurda şehit düşen kahramanlara...

Selam olsun...

***

"Beş parmağın beşi bir değil" ifadesini bir kez daha hatırlatarak; arabanın kırılan aynası nedeniyle başlayan, ağza alınmayacak hakaretlere, darpa kadar uzandığı iddia edilen bir olayın kahramanı polis memuru M.T.

Tarih 19 Şubat, saat 16.00 sıraları...

Yıldırım'a bağlı Millet Mahallesi'nde, Özlem Usta'nın kendi kullandığı aracıyla, park halindeki M.T. isimli trafik polisine ait otomobile çarpması sonucu başlıyor hadise. Aracın yan aynası kırılmış...

Özlem Usta'nın dillendirdiği iddiaları aynen aktarıyorum:

Özlem Usta, ufak maddi hasarlı meydana gelen kazanın ardından, zararı karşılayacağını söylemek için aracından iniyor. Araçta Özlem Usta'yla birlikte biri hamile 2 kadın ve 2 çocuk daha var. O esnada M.T. isimli şahıs ve babası olay yerine çıkıp geliyor. Özlem Usta, daha özür cümlesine başlamadan baba-oğul kadına küfürler savuruyor. Duyduğu sözler karşısında şoke olan talihsiz kadın, şahıslara sakin olmalarını, yoksa polis çağıracağını söylüyor. Bunun üzerine M.T. isimli şahıs, "Kimi ararsan ara, istersen Cumhurbaşkanını ara bana bir şey yapamazlar, ben de polisim" diyerek hakaretin dozunu artırıyor. Özlem Usta, o an tartıştığı kişinin polis olduğunu öğreniyor ve ikinci şoku yaşıyor.

M.T. isimli polis, Özlem Usta'nın ehliyetine ve ruhsatına da el koyuyor.

Bu arada olaya tanık olan bölge esnafı, M.T.'ye yaptığının doğru olmadığını, kadının bir yere kaçmadığını, ağza alınmayacak küfürler nedeniyle ayıp ettiğini söylüyor.

Öfkeden deliye dönen M.T., Özlem Usta'nın üzerine yürüdüğü anda, Mustafa isimli genç araya giriyor. M.T ve babası, kadını korumak isteyen gence, babasına ve amcasına tekme tokat saldırıyor. Bu arada polis memuru M.T., kadına ve ailesine yönelik hakaretlerine devam ediyor.

TELSİZDEN İKİ ANONS

Arbedenin yaşandığı sırada polis telsizlerinden iki anons geçiyor:

1- Meslektaşımız trafik kazası geçirmiştir

2- Meslektaşımız saldırıya uğramıştır.

Ardından olay yerine çok sayıda polis ekibi, 4-5 tane de ambulans geliyor. Arabanın yan aynasının kırılmasıyla başlayan hadise, öfke hâkimiyeti problemi olan polis memurunun "Bu ne rezillik" dedirten davranışları nedeniyle büyüyor.

Özlem Usta, Yavuz Selim Polis Merkezi'ne giderek şikâyette bulunuyor. Polisler, bölgedeki güvenlik kameralarını incelemeye alıyor ve savcılığa da intikal eden olayla ilgili soruşturma başlatıyor.

Bu arada Özlem Usta, olaydan bir gün sonra Bursa Trafik Şube Müdürlüğü'ne kaza raporunu almaya gidiyor. Raporda, M.T. isimli polis memuruna ait aracın, park yasağı olan yerde durduğunun belirtilmediğini, kendi aracının frenlerinin tutmadığı ve hızlı gittiği yönünde resmedildiğini fark ediyor. Özlem Usta, yanlış hazırlanan raporla ilgili de suç duyurusunda bulunacak.

***

Olayın ardından telefonda görüştüğümüz Özlem Usta, "Yaşadığım şoku halen daha üzerimden atamadım. Yemekten içmekten kesildim, ağlamaktan yüzüm gözüm şişti" diyor ve ekliyor: "Öfke hâkimiyeti olmayan bir kişinin belinde silahla dolaşması toplum için tehlike teşkil etmektedir. Bu şahıs Emniyet teşkilatının da adını lekelemiştir. Ben polisimize ve devletimize güveniyorum. Bu olayın Emniyet teşkilatının karalanması için kullanılmasını kesinlikle istemiyorum. Beş parmağın beşi bir değildir. Ancak bu şahsın gerekli cezayı almasını istiyorum."

***

Magandalara taş çıkartan bu davranış, toplumun huzurunu ve güvenliğini sağlamayı misyon edinmiş bir teşkilat mensubuna yakıştı mı?

Bu soruya M.T., sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yanıt veriyor aslında:

"Her insan kendine yakışanı yapar. Çünkü kalite asla tesadüf değildir."

***

Bu köşe, iddialara konu olan polis memuruna da açıktır, bilginize...