Tavrımız net, duruşumuz aynı, erdemimiz bu!

İsmail ARSLAN 15 Temmuz 2019 Pazartesi, 06:09

Tam 3 yıl önce bugün, 15 Temmuz'da bir millet, siyasi tarihinin en ağır saldırısına tanık oldu.

Tarihin her dönemine iz bırakan Türk milleti, Anadolu'daki varlığı boyunca daha öncelerine hiç benzemeyen en alçak ihanet girişimi ile karşı karşıya kaldı.

Yıllardır Türk ve Türkiye düşmanı ülkelerin yardımıyla palazlanan, devletin kılcal damarlarına yerleşen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), Türkiye Cumhuriyeti'ni yok etmeye çalıştı...

Amaç belliydi, darbe görünümlü işgal ve ardından iç savaş...

Devlet iflas ettirilip, bir millet birbirine kırdırılacaktı. Suriye'deki tabloyu hayal edin.

Yıllardır kapı komşuluğu yaptığınız, ikramlarda bulunduğunuz, uzunca bir süre şehir dışına çıkacağınız zaman evi kontrol etmesi için güvenip anahtarı teslim ettiğiniz bir insanla savaşacaktınız.

Çocuklarınıza daha iyi bir gelecek hazırlamak, ailenize daha iyi bir yaşam sağlamak için, sırt sırta verip memleketinizden, ellerin memleketine beraber göç ettiğiniz akrabanız da olabilirdi karşınızdaki.

'Hayatta olmaz' demeyin!                      

Yıllardır Allah, Kur'an diyerek dini duyguları istismar eden bir çetenin, şerefsiz, hain, kahpe, alçak teröristbaşı Amerikan uşağı FETÖ'nün bir gün milletimizi, milletimizin silahlarıyla yok etmeye çalışacağı kimin aklına gelirdi?

Ama onların hesap edemediği bir mucize gerçekleşti. Milletimiz birkaç saat içinde vatan ekseninde birleşti. Türkiye'nin her köşesinde yüzbinler sokaklara döküldü, tanklara, kurşunlara karşı yürüdü. Yaşlılar, gençler, kadınlar kurşunlara meydan okudu.

O gece insan bedeni, silahı yendi.

Yaşadığımız bu beladan şüphesiz çıkaracağımız çokça dersler vardır.

Tarihin tekerrür etmesinin önüne geçmek için, zaferlerden ziyade başımıza gelen belaları hatırlamak en doğrusudur!..

***

Milletlerin karakterleri, her millete özgü erdemler vardır.

Bizim milletimizin, en gerekli anlarda ortaya koyduğu erdem, vatanını korumak için canından vazgeçmeyi göze alabilmesidir.

Demokrasinin simgesi haline gelen, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevliyken, o lanet gün komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi'yi vurarak kalkışmanın seyrini değiştiren ve ardından diğer darbe yanlısı askerler tarafından şehit edilen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir ve kurşunlara göğsünü siper eden 250 vatan evladının sahip olduğu erdem bu erdemdir.

Anadolu'nun işgal altında olduğu dönemde 19 Mayıs 1919 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan aşığı arkadaşlarının başlattığı, 23 Nisan 1920, 30 Ağustos 1922 ve 29 Ekim 1923 yıllarıyla taçlanan bağımsızlık mücadelesinde ortaya konulan karakter bu karakterdir.

Özgürlük ve bağımsızlık karakteri, yeri geldiğinde canından vazgeçmeyi göze alabilme erdemi, binlerce yıllık geçmişimizde, bu uğurda mücadele etmiş ecdadımızın bize bıraktığı tarihi mirastır.

***

Tavrımız nettir, darbenin her türlüsüne karşıyız, milletimizi esir etmek isteyen, hain emeller planlayan her bir düşünce, yapı, organize ya da oluşumun, bu arzusundan vazgeçinceye kadar amansız düşmanıyız.

15 Temmuz'da kanlı FETÖ darbe, kalkışma, kargaşa ve iç savaş teşebbüsünü hayatları pahasına bastıran sivil veya asker-polis demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize saygılarımı sunuyorum...