Xian ve Bursa İpekyolu köprüsü

İsmail TAŞTAN 17 Eylül 2020 Perşembe, 06:00

Bugünkü yazıma bu başlığı attım, çünkü nedenleri var.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş geçen hafta İstanbul ziyaretinde bulundu.

Ana akım medya üst düzey yöneticilerini ziyaret etmesi gazeteci olarak dikkatimizi çekti.

Başkan Aktaş, ziyaretini sosyal medyadan kısaca paylaştı.

Ziyarete ilişkin ayrıntı ve bilgi derinliği olmasa da uzun yıllar İstanbul medyasında çalışan biri olarak şahsen Alinur Aktaş'ın İstanbul medya ziyaretlerini sıklıkla yapması gerektiğine inananlardanım.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş; Bursa yerel basınında herhangi bir gazeteci arkadaşı gecenin bir vakti arayıp konuşabiliyorsa veyahut gazeteci arkadaşlardan biri Başkan Aktaş'ı arayabiliyorsa, aynı şekilde İstanbul medyasındaki gazetecileri de gün içi veya gecenin bir vakti arayabilmeli ve konuşabilmelidir İstanbul medyasında belirleyeceği isimlerle irtibatta olmalı, daha çok zaman geçirmeli ve Bursa'yı bilinmeyen yönleriyle ulusal medyadaki büyüklerimize, üstatlarımıza da aktarmalı, ulusal medyaya gerektiği gibi taşımalı artık.

Başkan; yeni bir strateji izlemeli, ''Bursa'yı dışarıya Dünya ve Türkiye medyasına taşımalı.''

Bu sebeple bu tür ziyaretlerin sürekli ve sıklıkla olması, aynı zamanda Bursa turizminin hak ettiği değere daha hızlı kavuşmasına yardımcı olacaktır.

AKTAŞ'IN İSTANBUL'DA MEDYA TURU

Önce Başkan Aktaş'ın yaptığı paylaşımlara bakalım:

"CNN Türk Televizyonu Genel Müdürü Murat Yancı, 24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ile bir araya gelip sohbet ettik." 

Ve...

Başkan Aktaş ziyaretin ipuçlarını da verdiği paylaşımında diyor ki;

"Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni duayen gazeteci değerli dostum Ahmet Hakan Coşkun ile bir kahve içimi buluştuk. Konu tabii ki güzel Bursa'mızdı"

Çok doğru isimler. Özellikle de Ahmet Hakan Coşkun. Değerli büyüğüm benim de kendisiyle uzun yıllar birlikte çalışma fırsatım olmuştu, kendisinden çok şeyler öğrendim. Türkiye'ye mal olmuş önemli bir isim.

Başkan Aktaş'ın sosyal medyadan paylaştığı İstanbul (ana akım medya) ziyaret bilgileri çok kısa ve nezaketen "Çay kahve içimi sohbet" yapılmış izlenimi taşısa da bu köşenin yazarı olarak ben Bursa projelerinin konuşulduğu kanaatindeyim.

ANA AKIM VE BURSA

Türkiye'de konusunda ilk ve en kapsamlı proje olarak şimdiden kayda geçen "Bursa Tarihi Kimliğine Yeniden Kavuşuyor" sloganıyla başlatılan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katılımıyla ilk kazması vurulan (yıkım çalışması startı verilen) Hanlar Bölgesi projesinin yerel medya kadar ''ulusal ve uluslararası medyada daha çok yer alması sağlanmalı.''

İpek Yolu güzergâhında bulunan, ilk Osmanlı başkenti Payitaht Bursa'nın kent kimliğini sergileyen, geleneksel ticaret kimliğini bugün de devam ettiren ve Osmanlı'nın ticaret oluşumunun başlangıcı kabul edilen yapılar bütünü, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'dir.

Ve çok önemli bir proje hayat geçiriliyor.

Zira Çin'in Xian (Chang) şehri ile Bursa'yı milletlerarası tarihi ticaret ağı ile birbirine bağlayan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Osmanlı döneminden günümüze uzanan, "Tarihi İpekyolu" güzergâhındaki mihenk taşını oluşturan böyle bir proje karşısında "sağır-dilsiz" kalınamazdı, kalınmamalı da ilaveten kapsamı daha da genişletilerek sürdürülmelidir.

Alman coğrafyacı ve gezgin Ferdinand von Richthofen tarafından, bir ucu Çin'de diğer ucu Bursa'da olan tarihi güzergâh üzerinden yapılan ticaretin ana mal ve ürün çeşitliliğini ipek teşkil ettiği için "İpek Yolu" tanımı yapılmış ve bu kimlik tarihe kazınmıştır.

HANLAR BÖLGESİ VE İPEKYOLU

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin, uluslararası terminolojideki tanımlaması da "Tarihi İpekyolu'nun varış noktası"dır.

Bugün de bu kimlik korunmalıdır.

İpek ticaretinin 1250'lerden bugüne dünya politikasını etkilediği bir gerçektir.

Bursa da bu sürecin ana aktörlerindendir.

Asırlar öncesinden günümüze uzanan tarih akışı içerisinde bugün de uluslararası ticaret merkezi kimliğini muhafaza eden Bursa, dünya politikasının şekillenmesinde de önemli rol oynamıştır, bu misyonunu bugün de korumaktadır.

'TEK KUŞAK VE TEK YOL; İPEKYOLU'    

Çin'in "Tek Kuşak Ve Tek Yol" isimli yeni stratejisi, başta Bursa ve İstanbul olmak üzere ülkemizdeki diğer tarihi çarşılar ve hanların uluslararası ticaret ve turizm hacimlerini artırmaya ve ülkeler arası kültürel değerlerin paylaşımına yardımcı olabilir.

"Tek Kuşak &Tek Yol "un özünde yatan ve önemsenmesi gereken olgu, ticarette orijinal İpek Yolu'ndaki ülkeleri de kapsayacak şekilde Orta Asya, Batı Asya, Orta Doğu ve Avrupa'yı yeniden buluşturmak.

Bu proje kapsamında yine Çin Halk Cumhuriyeti tarafından, çekimlerine Bursa'da başlanan 'İpek Yolu Rüyası' belgeseli önemlidir.

Belgeselde Bursa'da ipek böceği, koza, ipek ve el dokuma üretimi anlatılacak. Çin'den gelen Ekip Direktörü Yu Guangtong yönetimindeki CCTV belgesel ekibinin, Bursa ipek fabrikasına hayran kalması Bursa'nın önemini tescillemiştir.

Bursa tarih boyunca İpek Yolu ekonomi kuşağında yer alan en önemli şehirlerin başında geliyor.

Bursa İpek Yolu ile ilgili tüm projelerin paydaşı olmalı.

Çünkü turizme yönelik Bursa ve ekonomisine katkı sağlayacak önemli tarihi değerlerimiz mevcut.

Elimizde oldukça zengin, güçlü, etkili ve projeye hayat verecek datalar bulunuyor. 

Bir kaçını sıralayalım:

Tarihi Çarşılar ve Hanlar Birliği'ni ilk kuran Bursa,  

İstanbul Kapalı Çarşı,

İzmir Kemeraltı Çarşısı,

Edirne Ali Paşa Çarşısı,

Konya Tarihi Bedesten Çarşısı,

Kayseri Kapalı Çarşısı,

Kahramanmaraş Kapalı Çarşısı olmak üzere 6 şehre de model oldu.

Tarihi Çarşılar ve Hanlar Federasyonu'na ev sahipliği yapmakta.

İpekyolu Şehirler ve Dünya Tarihi Kentler Birliği bayraklarına sahip kadim şehir aynı zamanda Avrupa Birliği şehri rozetini hak ederek taşıyan bir Avrupalı.

Payitaht Bursa öncü özel ve örnek bir şehir.

Alinur Başkan; bu konu üzerine iyice eğilmeli hatta sadece "Tarihi İpek Yolu Köprüsü" projesi için özel bir ekip oluşturup "Dünya'ya dokunan bu köprüyü en iyi şekilde değerlendirmelidir."