Başarısız il sağlık müdürleri, başhekimler gidecek…

Lale AKASOY 30 Ağustos 2017 Çarşamba, 06:24

Sevgili okurlar...

Öncelikle; Türk tarihine altın harflerle geçen 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun...

Bu zaferle, bağımsızlığımızı, vatan ve hürriyet aşkını bizlere armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi minnetle anıyor, önlerinde saygı ile eğiliyorum.

"Efendiler; Hakimiyet-i milliye öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, tahtlar yanar mahvolur. Milletlerin esareti üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkûmdur."

Ne güzel söylemiş Ulu Önderim.

Bundan öte yol mu var beyler, bayanlar!

***

Evet, şimdi sağlıktaki yeni düzenlemeyle ilgili bilgileri paylaşmaya devam edelim sizlerle...

"Sağlıkta Tek Çatı" modeliyle yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre hastanelerin grubunu düşüren il sağlık müdürleri ile hastane başhekimlerinin işine son verilecek.

Kanun Hükmünde Kararname'de:

"Hastaneler baştabipler tarafından yönetileceklerdir. İl düzeyindeki hastanelerin niteliklerini belirleyen grup seviyelerinin yükseltilememesi/düşürülmesi hallerinde il sağlık müdürü veya ilgili başkanın, bu durumlar hastane ölçeğinde gerçekleşir ise başhekimin görevine son verilecektir" maddesine yer verildi.

Yani, il düzeyinde sağlık alanında düşme varsa il sağlık müdürleri veya başkanlara, hastane düzeyinde düşüş olduğunda ise başhekimlere yol verileceği belirtilmekte.

***

Anımsayacaksınız, 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sağlık sisteminin içinde yer alan uygulamalarda kamu hastaneleri yatak sayısı, hasta potansiyeli, yapılan iş, gelir-gider durumuna göre "A-B-C-D..." diye sınıflandırılmıştı.

Şimdi hayata geçirilen bu yeni düzenlemede de aynı sistem işletilecek.

Örneğin, "A" grubu hastanesini yöneten bir başhekim, hastaneyi "B" grubuna düşürürse başarısız sayılarak görevden alınabilecek.

Aynı şekilde tüm hastanelerden sorumlu olan il sağlık müdürleri de bu kapsamda değerlendirilebilecek...

***

Bu görevler ülke genelinde 9 bin 831 sözleşmeli personel tarafından yürütülecek.

Düzenlemede, istisnalar dışındaki sözleşmeli personelin sözleşmelerinin Sağlık Bakanı tarafından imzalanacağı, il içindeki personelin atamasının ise sağlık müdürleri tarafından yapılacağı belirtiliyor...

***

Diğer illeri bilemem ama Bursamızın bazı üst düzey sağlık yönetici ve hastane başhekimleri çoktaaan bayram tatilinin tadını çıkartmak için yollara döküldüler...

Kimileri de doğup büyüdüğü memleketlerine, büyüklerini ziyarete gitmişler...

Gitsinler gitsinler de biraz kafalarını dinlesinler...

Ha!

Bu arada tatile gitmeyip bir kamu hastanesine "kapak" atmak isteyenler de siyasilerin peşinde "eğile eğile", "büküle büküle" kendilerini göstermeye gayret etmekte...

Vay be!

Koca koca doktorlar, çok komik oluyorlar valla!

Yakışmıyor, yakıştıramıyorum...

Sayılı günler çabuk geçiyor işte...

Gerçi 3 ay içerisinde geçilecek söz konusu sağlıktaki yeni düzenlemeye ama duyduğumuz kadarıyla kamu hastanelerinin başına getirilecek başhekimler ile İl Sağlık Müdürü'nün kim olacağı belliymiş...

Bayramdan sonra çıkar kokusu nasıl olsa...

Bekleyip göreceğiz...