“İmam” doktora inceleme…

Lale AKASOY 14 Mart 2018 Çarşamba, 06:08

Sevgili okur...

Gazetemizin manşetinden dün paylaştığımız, "Hekimden Tarikat Yönlendirmesi" başlıklı yazımızın ardından Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetimi, Opr. Dr. A. K. T hakkında inceleme başlattı.

Anımsayacaksınız, Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Nilüfer'deki ek binasının

genel cerrahi polikliniği nöbetinde Opr. Dr. A. K. T isimli doktorun bazı hastalarına, "Senin işin dualık" diyerek dua listesi verdiği ve bir tarikatın önde gelenleri için dua etmelerini istediğini gündeme taşımıştık.

Hatta hastaların kullandığı bazı ilaçlar için de, "Bu ilacın yerine şu ilacı kullan. Onların içinde domuz jelatini var" dediğini de paylaşmıştık.

Evet, yazımızın yayımlanmasından sonra İl Sağlık Müdürlüğü'nün talimatı üzerine Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi hemen düğmeye bastı.

***

İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, hastane başhekimi Prof. Dr. Yüksel Özkan'la görüştüğünü ve inceleme başlatılmasını istediğini söyleyerek, "Sağlık camiasının hiçbir alanında

bu tür yanlış anlaşılmalara müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Daha sonra Prof. Dr. Yüksel Özkan'ı telefonla aradım ve incelemenin ne zaman başlatılacağını sordum kendisine.

Deyim yerinde ise Yüksel Hoca adeta burnundan soluyordu...

Ve...

"Bu olay Cumhurbaşkanımızın yaptığı çıkışın ne kadar yerinde ve doğru olduğunu ortaya koydu. Hekim aynı zamanda hastanın sağlığını da tehdit eden bir uygulama yaptı.

İncelemeyi hemen başlattık..." diye konuştu.

Bizler de bu incelemenin sonucunu merakla beklemekteyiz...

***

Bursa'da yılın doktoru Hüseyin Yenice...

Geçen haftalarda kalbinin altından aldığı iki bıçak darbesiyle ağır yalanan bir hasta

Bursa Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılmıştı.

Burada yapılan ilk müdahaleden sonra ameliyat olmasına karar verilen hastaya, Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice ameliyathaneye gidene kadar sedyenin üzerinde kalp masajı yaparak hayat kurtarmıştı.

Kahraman doktor olarak ilan edilen Dr. Hüseyin Yenice, ilimizde yılın doktoru seçildi.

***

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen kutlama törenlerine bu yıl Bursa'dan Dr. Hüseyin Yenice'nin yanı sıra

Aile Hekimi Dr. Sait Çelik de sağlık hizmetlerindeki fedakârlık ve duyarlılığı nedeniyle bir başka yılın doktoru ilan edilen isim oldu.

Yarın İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan'la birlikte Ankara'ya ödüllerini almaya gidecek her iki hekimimizi de kutluyoruz...

***

Bu arada İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, 14 Mart Tıp Bayramı'nın çeşitli etkinliklerle kutlanacağını, sağlık çalışanlarının her zaman yanında olduklarını söyledi.

Bütün hastane çalışanlarını, 112 noktalarını ve aile hekimlerini ziyaret edeceklerini ifade eden Dr. Akan, ayrıca Tabip Odası'nın etkinliklerine de katılacaklarını söyledi.

Bizler de bu vesile ile meslek onuruna sahip çıkan, etik kurallara uyan erdemli tüm hekimlerimizin bayramını kutluyoruz.

Gerçi...

"Şiddetin kol gezdiği, hak ettiği emeğin karşılığının alınmadığı, her geçen gün itibarsızlaştırılan hekimliğin bayramı olur mu hiç? Bayram bizim neyimize kan damlar yüreğimize?" dediğinizi de duymuyor da değilim hani!

Neyse...