500 hekim Bursa’ya gelmek istiyor…

Lale AKASOY 24 Ocak 2018 Çarşamba, 06:00

Biliyorsunuz, bazı hekimlerin özel sektöre geçmesi, yüzlerce sağlık çalışanının da FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleriyle bağlantılı oldukları gerekçe gösterilerek ihraç edilmesi, kamu hastanelerinde ciddi personel açığının ortaya çıkmasına neden oldu...

Şimdi bu eksiklikler yavaş yavaş kapatılmaya çalışılıyor...

Bununla birlikte; bize ulaşan bilgilere göre kurum içi atamalarda Bursa'daki kamu hastanelerinde çalışmak üzere yaklaşık 500 hekimin Sağlık Bakanlığı'na müracaat ettiği öğrenildi.

Kurum içi atamalar 31 Ocak 2018 tarihinde netleşecek.

Bakalım Sağlık Bakanlığı 500 başvurudan kaç hekimi Bursa'ya gönderecek...

Konuyla ilgili araştırmalar devam ediyor...

Bursa'da birçok kamu hastanesinde özellikle belli branşlarda hekim yetersizliği var.

Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü'nün Sağlık Bakanlığı'ndan 165 hemşire kadrosu istediği de öğrenildi...

Birkaç ay içinde Kalp Damar Cerrahisi Hastanesi'nin yanı sıra yanık, inme, yoğun bakım üniteleri ve ek polikliniklerin de hizmete açılması hedefleniyor...

Tüm bu merkezler doktor bekliyor...

Yine Gürsu Cüneyt Yıldız Devlet Hastanesi'nin de hekim ve hemşire eksiği var... 

"Astarı yüzünden pahalı olmasın!"

Evet, şimdi gelelim Taşeron işçilerin hikâyesine...

Bursa'daki kamu hastanelerinin çeşitli birimlerinde yıllarca hizmet veren ve sayıları yaklaşık 5 binin üzerinde olan taşeron işçiler kadro başvurularını tamamladı.

Hastanelerde kurulan komisyonlara başvurularını yapan işçilerin evrakı Sağlık Müdürlüğü personel dairesine gönderildi.

Sıra geldi Emniyet Müdürlüğü'nün yapacağı güvenlik soruşturmasına...

Sicilleri temiz çıkanlarla güvenlik soruşturmasından geçenlerin, Sağlık Bakanlığı tarafından atamaları yapılacak...

Hadi hayırlısı!

Evet, yıllarca taşeron işçilerin gelecek, iş güvencesi kaygısı yaşadıklarını ve emeklerinin karşılığını alamadıklarını onların ağzından gündeme taşıdık...

Bazen onlarla ağladık içimiz yandı, bazen isyanlarını dile getirdik!

Bir çift ayakkabıyla mutlu olan taşeron işçisinin sevincini duyurmuştuk bu sütunlardan sizlere...

Emek, hak, mücadele...

Üzüntülerini de sevinçlerini de paylaşıyorlar bizimle...

"15 yıl emek verdim ilk defa karşılığını alacağım" diyen bir taşeron işçisi, sesi titreyerek gözyaşları içinde bakın nasıl anlatıyor duygularını:

"Ben Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 13 yıldır çalışan bir taşeron işçisiyim. Çok ezildim, çok haksızlıklara uğradım tıpkı diğer arkadaşlarım gibi...

Her sabah kuruma geldiğimde ve her akşam eve gittiğimde yalvardım Yaradan'a...

'Allah'ım beni kötü insanlarla karşılaştırıp, yanlış bir şey yapmama, işsiz kalmama izin verme' diye. 3 çocuğum var. Her şey onlar için. Bazen cebimde param olmadığı için yaya gidip geldim hastaneye. Bundan hiç rahatsız olmadım..."

Sonra da ekliyor:

"Ama üzülürdüm..."

"Niye?" diye sorduğumuzda ise verdiği yanıt şöyle oldu:

"Niye biliyor musunuz? Yaya gidip, geldiğim için falan değil... Ayakkabılarım eskiyeceği için! Çünkü yeni bir ayakkabı alacak, kendime ayakkabı için ayıracak bütçem olmadığı için. Ve düşünürdüm hep yol parasından kısmak için yürüyorum ama bu tasarruf daha maliyetli dönerse ya bana...

Sonuçta aldığımız para belli, asgari ücret. Ama şükürler olsun bugünleri de gördük..."

Evet, daha kim bilir, kaç taşeron işçisinin anlatacak böylesi acı hikâyesi var...

Neyse...