Aile hekimlerinin "check- up" isyanı!

Lale AKASOY 11 Eylül 2018 Salı, 06:22

Sevgili okur...

Sağlık Bakanlığı, 100 günlük eylem planı kapsamında yer alan, "Aile Hekimliği check-up programını" başlattı.

Bakan Dr. Koca amacın vatandaşların sağlık durumları hakkında muhtemel hastalıkları ortaya çıkmadan önlemek, hedefin ise sağlıklı yaşam süresini uzatmak olduğunu söylüyor...

Yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre uygulanacak check-up programı, kan basıncından kan şekerine, kolesterolden yağ düzeylerinin bakılmasına, kalp grafisinden idrar tahlillerinin yapılmasına, karaciğer, böbrek fonksiyon testlerinden kanser taramasına kadar birçok tetkikleri içeriyor...

Anlaşılacağı üzere randevulu sistemle ücretsiz verilecek bu hizmette yok yok yani...

Sağlık Bakanlığı'nın bu programına ise aile hekimlerinden ciddi tepki var...

Uygulama, aile hekimleri tarafından bilimsel değil, israf olarak değerlendiriliyor...

 ***

Konuyu Bursa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ali Torun'la görüştük. Başkan Dr. Torun, "Ülkemiz ekonomik olarak bu kadar açmazdayken sağlıkta böylesi ithal malzemelerle programın başlatılması sadece ve sadece israftır!" dedi.

Check-up programının yürürlüğe girmesi; "Bu uygulama kışkırtılmış sağlık talebini daha da artırmaz mı? Ülke ekonomisine yükü ne olur? Böyle bir programa gerek var mıydı?

Hayata geçirilen program sağlıkta şiddeti artırır mı?" gibi kafalarda birçok soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

Başkan Dr. Ali Torun, bu uygulamanın ülkemiz yararına olmadığını ve laboratuvarların çökebileceğine dikkat çekti.

Biliyorsunuz daha önce de öğrenci raporlarıyla ilgili sıkıntılar yaşanmış ve aile sağlığı merkezlerinde laboratuvar hizmetleri durma noktasına gelmişti.

Dr. Torun, Sağlık Bakanlığı'nın "Aile hekimliğinde check-up uygulama" programında yaşanacak sıkıntıları şöyle dile getirdi:

"Bu uygulama kaynak israfına yol açmak, iş yükünü artırmaktan başka bir şey değil. Kişi başı yaklaşık 300- 400 lirayı bulur bu tahliller. Ne gerek var? Ne kadar sürdürülebilir ki? Biz aile hekimleri zaten her yıl düzenli olarak her bebek, çocuk, erişkin, hamile, yaşlı yani her yaşa bu tetkik ve muayeneleri yapıyoruz. Diyelim ki tahlil ve tetkiklerde herhangi bir hastalık çıkmadı. Pekiii bu hastanın 5-6 ay sonra kalp krizi geçirmeyeceğinin veya kansere yakalanmayacağının garantisi verilebilir mi?

Hasta diyecek ki 'Tahlil yaptırmıştım. Gayet sağlıklıydım. Şimdi bu hastalık nerden çıktı?' Şiddet uygulayacak ya da mahkemeye başvuracak... En önemlisi de devletimiz birçok alanda tasarruf tedbirleri açıklamakta iken, rutin olarak tüm vatandaşlarımıza ithal kitlerle yapılacak olan gereksiz tetkiklerin kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Yapılacak tetkik ve muayeneler risk gruplarına özel olmalıdır. 'Herkese aynı testi yapalım!' mantığı bilimsel değildir. Sıkıntılı bir uygulama... Üstelik bu programla ilgili aile hekimlerinden hiçbir görüş de alınmamıştır. Ciddi endişelerimiz var!.."

Ezcümle bu konu daha çok konuşulacak gibi...