Ameliyatlar hafta sonuna kaldı!

Lale AKASOY 30 Temmuz 2019 Salı, 06:00

Sevgili okur...

Biliyorsunuz, şehrimizin göbeğindeki bazı kamu hastanelerimiz çalışanları ve hastalarıyla birlikte 16 Temmuz'da hasta kabulüne başlayan Şehir Hastanesi'ne taşınmıştı.

Bin 355 yataklı Şehir Hastanesi'ne giden sağlık personeli sayısı yeterli gelmeyince merkezdeki mevcut kamu hastanelerinden personel çekilmeye başlandı.

Ha bu arada şunu hemen belirteyim; Şehir Hastanesi'ne gönderilen sayının yeterli olmayışı verdiği yoğun(!) hizmetten falan da değil ha!

Şehir Hastanesi'nin birçok biriminde sağlık personeli ehlikeyif çalışırken, merkez kamu hastanelerindeki personel adeta can çekişiyor.

Özellikle de hemşire ve anestezi teknisyeni kadrosunda olan çalışanlar...

***

"Kâbus içinde kâbus..."

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan anestezi teknisyenleri elektronik posta adresime "Kâbus görüyoruz!" başlığı ile gönderdikleri yazıda bakın sıkıntılarını ve kaygılarını nasıl dile getirdiler.

"Hastanemizde aktif çalışan 44 anestezi teknisyeni var. Bu sayıdan 8 tanesi nöbetten çıkıyor, 2'si sorumlu pozisyonunda.  34 anestezi teknisyeni, 38 tane ameliyat odasına bakıyor. Hangi birine yetişeceğimize şaşırmış durumdayız. Nöbetten çıkıp ameliyatlara giriyoruz. Uykusuzuz, yorgunuz... Dikkatimiz dağılıyor, hata yapmaktan korkuyoruz, aksama olmasın diye bu şartlarda çalışıyoruz."

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bazı ameliyatların, yoğun hasta talebini karşılamak için mesai saati sonrası ve hafta sonlarına sarktığını da ifade eden anestezi teknisyenleri bakın daha neler yazmışlar:

***

"Sorumlusu biz olmayacağız!"

"Ameliyatlar mesai sonrasına yani 16.00 ile sabah 08.00 saatleri arası ile hafta sonuna sarkmış durumda. Hafta sonları 50'ye yakın ameliyat yapılıyor kurumumuzda. Günde ortalama ameliyat sayımız ise 150 ile 200 arasında... Bizler bu kadar yoğun ve özverili çalışırken Şehir Hastanesi'nde günde ortalama ameliyat sayısı yaklaşık 50 civarında. Üstelik bu ameliyatların çok az bir bölümü büyük ameliyat.

Çalışan anestezi teknisyeni sayısı ise 60 civarında. Soruyoruz bunun neresinde hakkaniyet var? Oradaki arkadaşlar çok rahat koşullarda yorulmadan, kâbus görmeden hizmet veriyor. Bizim günahımız ne? Üstelik bizim hastanemiz hem fiziki koşullar, hem de yatak kapasitesi bakımından Şehir Hastanesi'nden daha fazla. Yetkilileri adaletli ve duyarlı olmaya davet ediyoruz. Eğer olumsuz, istenmeyen bir olay yaşanır ise bunun sorumlusu bizler asla değiliz. Duyurmuş olalım. Allah göstermesin, yaşatmasın inşallah!.."

***

Hastanelerde izin krizi...

Malumunuz yaz aylarındayız yani izin zamanı...

Bir de önümüzde bayram tatili var...

Çalışanların en doğal hakkı izinlerini kullanması ve senenin yorgunluğunu üzerlerinden atması, dinlenmeleri...

Ancak gelin görün ki bu hakkı kullanmak bile şu an merkezdeki kamu hastanelerinde çalışan sağlıkçılar için yine kâbusa dönüşmüş durumda.

Nedir bu sağlık çalışanlarının çektiği Allah aşkına!

Merkez kamu hastanelerinde özellikle hemşire eksikliği had safhalara ulaşınca izin almak, izin vermek de işkenceye dönüştü adeta.

Şimdi hastanelerde bayram izni ve normal izne çıkma talepleri değerlendirme aşamasında.

Listeler hazırlanmakta.

Hizmetin aksamaması için de idareciler izin taleplerini mercek altına almış değerlendiriyor.

Bize ulaşan hemşireler diyor ki:

"Müdürümüz bizlere, 'Eğer izine çıkarsanız işe döndüğünüzde günaşırı nöbet tutacaksınız. Bunu kabul ediyorsanız buyurun çıkın' diyorlar. Hastanede üç kişinin işini yapıyoruz. Bıçak kemiğe dayandı. Resmen kriz geçiriyoruz, çok yoğun çalışıyoruz. Gücümüz kalmadı. Çözüm istiyoruz..."

Aşağıya tükürsen sakal, yukarıya tükürsen bıyık misali sağlıkta yaşananlar...

Ne diyeyim ki şimdi!..