Atıl bekleyen milyonluk cihaz...

Lale AKASOY 14 Eylül 2018 Cuma, 06:19

Anımsayacaksınız, yaklaşık bir buçuk yıl önce FETÖ'den alınan eski adı "Bahar" yeni adı Osmangazi olan bina Bursa Devlet Hastanesi'ne bağlanmıştı...

Ve o günden bugüne bu merkezde binlerce hasta şifa buldu...

Söz konusu bina genel hastane olarak hizmet veriyor ancak çocuk hastalar ağırlıkta...

FETÖ döneminde hastanede bulunan anjiyografi cihazı, Sağlık Bakanlığı'na devredildikten sonra hekim ve personel yetersizliği nedeniyle atıl bekletilmek zorunda kaldı.

Geçen günlerde anjiyografi cihazının akıbetini öğrenmek ve bilgi almak için Bursa Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Tarık Kuzhan ile görüşmeye gittim.

Sayıları her geçen gün artan kalp hastalarının tanı ve tedavisinde önemli rol oynayan hatta bu cihaza girmek için günlerce, haftalarca hastalar sıra beklerken makinenin atıl durumda bırakılmasının mantığını başhekim Opr. Dr. Kuzhan'a sorduğumuzda; "Lale Hanım biz cihazı oradan aldık ve ana binamıza getirdik. Önümüzdeki hafta cihazımız hastalarımıza hizmet vermeye başlayacak. Ayrıca Osmangazi ek binamıza da 20 yataklı palyatif yatak kurmak için çalışmalarımız başladı" diye cevap verdi...

Yüreğimize su serpildi valla!

Tıbbi cihazların atıl olarak bekletilmesi ülke ekonomisine zarardır, israftır, hastaların sağlığı ile oynamaktır...

Başhekim Opr. Dr. Kuzhan ayrıca yeni endoskopi ünitesi kurmak için kolları sıvadı...

***

Ha bu arada şunu da paylaşmak isterim sizlerle...

Yıllardır Bursa'daki kamu hastanelerine haftada en az 2-3 gün gider çalışanlarla ve hastalarla sohbet eder yaşadıkları sevinçleri ve sıkıntıları dinlerim.

Öncelikle sağlık çalışanları yoğun iş yükü nedeniyle çok yorgunlar...

***

Atam ışıl ışıl parlıyor...

Devlet Hastanesi'ne her gittiğimde karşıma çıkan güvenlik kulübesinin yeri değiştirilmiş ve buraya sarı saçlım, mavi gözlümün; "Beni Türk hekimlerine emanet edin" heykeli taşınmış.

Canım Atam ne de güzel yakışmış...

Bunu da sorduk elbette başhekim beye, "Niye taşıdınız?" diye:

"Atatürk Heykeli eski yerinde görünmüyordu. Arabalar park ediyordu önünde, üstelik toprak kapatıyordu. Sadece birkaç metre daha iyi görünsün diye taşıdık. Platform üzerine koyduk ve ışıklandırmasını da yapacağız. Beğenmediniz mi, olmamış mı?"

"Olmaz olur mu? Hem de çok güzel oldu." dedik.

İçimde büyük bir sevinçle hastaneden dışarıya çıkarken Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün anıtı önünden geçerken şu cümleleri dillendirdim:

"Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim"

***

Teşekkürler Sayın Opr. Dr. Tarık Kuzhan.