"Bizi birbirimize düşürecekler!"

Lale AKASOY 07 Ağustos 2019 Çarşamba, 06:00

İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, bu dönem birinci basamak sağlık hizmetlerine ağırlık vereceklerini ve ASM'lerin (Aile Sağlığı Merkezleri) sayısını artıracaklarını ifade ederken, aile hekimleri bu uygulamaya karşı çıkarak, "Bu sistem bizi birbirimize düşürecek..." dediler.

İl Sağlık Müdürü Dr. Akan, Şehir Hastanesi ile ilgili gelişmelerin yavaş yavaş tamamlandığını ve önümüzdeki süreçte 112 Acil Ambulans ile birinci basamak sağlık hizmeti olan Aile Sağlığı Merkezleri'ne ağırlık vereceklerini anlattı.

Dr. Akan şunları söyledi:

"ASM'lere Yıldırım bölgesinde ihtiyaç var. Yolun altında Ulus, Yavuzselim, Millet, Karapınar bölgelerinde çalışmaları yürütüyoruz. Ayrıca Osmangazi'de de Emek, Bağlarbaşı, Hamitler bölgesi ve ihtiyaç duyulan diğer bölgelere de Aile Sağlığı Merkezi planlaması yapıyoruz.  Sürekli göç alan il olduğumuz için her yıl 150 aile hekimine ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla biz her yıl içinde 150'ye yakın aile hekiminin yerleştirmesini yapıyoruz..."

Dr. Akan'ın ASM'lerin artırılacağı söylemine aile hekimleri sert tepki vererek, uygulamanın hayata geçmesi halinde haksız rekabetin artacağını, hekimlerin birbirinin hastasını almak için mevzuata aykırı davranabileceğini savundular.

***

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özlem Sezen, yeni açılacak ASM'lerin iş barışını, hizmetin kalitesini ve standardını bozacağını öne sürdü.

Yeni yapılanma olan yerlerde açılacak olan ASM'lerin ise çok iyi planlanması ve hekimlerle iyi diyaloglar kurularak hizmetin verilmesinden yana olduğunu söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sezen şöyle konuştu:

"Sözleşmede ASM'lerde bin hasta sayısı aranıyor.  O birimlerin açılması,  yani yeni ASM'ler açıldığında doğal olarak belirtilen hasta sayısına ulaşmak veya üzerine çıkmak için ciddi bir hasta potansiyelini hekimin yakalaması şart. O da nasıl sağlanacak, diğer ASM'lerden hasta çekerek. Haksız ve yersiz bir ortam doğacak. Rekabet etmek ve mevzuattan ödün vermek zorunda kalınacak. Yani sadece iş görme mantığı ile reçete hekimliğinin önü açılacak... Ayrıca hastalarımızın istedikleri her şey her zaman sağlık için olmuyor. Bazen uygunsuz talepler de oluyor. Reddettiğimizde tehdide, hakarete, şiddete maruz kalıyoruz.  Mevcut olan ASM'ler güçlendirilsin. İlla da açılacak ise o zaman bina yerini de Sağlık Müdürlüğü bulsun...O birimlerin açılması hem o yeni merkezde çalışacak hekimi, hem de mevcut aile hekimini sıkıntıya, birbirine düşürür... Konunun doğru kurgulanması şart..."

***

"İşi bırakacağız!"

Evet, şimdi bürokratik dilde "O pozisyon" olarak adlandırılan yeni ASM'de görev yapan bazı aile hekimleriyle de görüştüm.

Hepsi çok dertliler.

Bakın neler anlattılar:

"Yanlış sağlık politikaları yüzünden çekiyoruz. Geçtiğimiz dönem 0 pozisyonda çalışmaya başladık. Nüfus yok para yok. Çevremizden hasta topladık. Olmadı Suriyelileri kaydetmek zorunda kaldık. Giderimiz ekstralar çıkmazsa kira ile birlikte rutin 3 bin lira. Aldığımız maaş 3 bin 800 lira. Vergi dilimine girdiğimizde ise elimize 3 bin 700 lira geçiyor. Diğer aile hekimleriyle aynı işi yapıyoruz. Ancak durum trajikomik maalesef. Böyle giderse ve nüfus artmaz ise ayrılmak zorunda kalacağız."

Yorum sizlerin...