Defalarca tutanak düzenlenmiş ama!..

Lale AKASOY 07 Mayıs 2019 Salı, 06:07

Sevgili okur...

Geçen hafta gazetemizin manşetten duyurduğumuz "Asansörde can verdi!", "İnanılacak gibi değil!" başlıklı yazımızın ardından İl Sağlık Müdürlüğü ve hastane yönetimi soruşturma başlatırken,  asansörde yaşamını yitiren hastanın yakınları da hukuk mücadelesine başvurmaya hazırlanıyor...

Anımsayacaksınız, kalp rahatsızlığı olan M.B. isimli 83 yaşındaki hasta Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yeni ek binası olan KVCK'ya yatırılmıştı.

Tedavi gördüğü klinikte fenalaşan hasta, sağlık personeli tarafından yoğun bakım ünitesine götürülmek üzere asansöre bindirildi.

Ancak yoğun bakım katına gelince arıza yapan asansörün kapısı personelin yoğun çabalarına rağmen bir türlü açılamadı. Asansörün içinde kalan hasta M.B. hayatını kaybetmişti.

***

Olayın yankıları hâlâ devam ederken ortaya atılan yeni iddialar ise şöyle...

Asansörlerin sürekli arıza yaptığına dair hastanenin ilgili birimi tarafından defalarca tutanak tutulduğu...

Mahkeme yoluyla asansörlerin sağlıksız çalıştığını belirleyen bilirkişi raporuna rağmen kulak üstüne yatıldığı...

Hastane açıldığından bugüne kadar asansörlerin sürekli arıza yaptığı ve birçok hasta ve yakınının asansörün içinde defalarca mahsur kaldığı gibi!..

Hem hastalardan hem de çalışan personelden aldığımız bilgilere göre, binanın projesinde ve müteahhit firmanın kullandığı malzemelerde ciddi sorunlar var...

İzolasyon, yer malzemeleri, asansörler sorunlu...

Sahi ya!

Bu asansörlere kim ruhsat verdi acaba?

Hem de yeşil etiketlisinden!

Neyse...

***

"Başka hastalar ölmesin!"

Yazımızın ardından ziyaretimize gelen M.B.'nin yakınları, "Yaşadığımız olay başka bir hastanın başına gelmesin diye yargıya gideceğiz..." dediler.

83 yaşındaki M.B.'nin yakınları, "Hastamızın durumunun ağır olduğunu zaten biliyorduk. Ancak ölüm şekli bizi perişan etti. Hastamız asansörde oksijensizlikten hayatını kaybetti. Yaşanan bu olayı kabul etmemiz mümkün değil. Bu nedenle Yargı'ya başvuracağız. Amacımız para koparmak falan değil. Maddi tazminat davası falan da açmayacağız. Ama manevi olarak hakkımızı arayacağız. Kimin suçu varsa cezasını çeksin!"  diye konuştular...

Hasta yakınları başka iddialarda da bulundular ancak olay yargıya taşınacağı için sonucu beklemekte fayda var...

Bu arada asansörlerin geçici kabulünün yapıldığı, kesin kabulünün ise yapılmadığı bildirildi.

Neyi bekliyoruz ki?..