"Gebeyim" demezsen ceza!

Lale AKASOY 16 Nisan 2019 Salı, 06:00

Biliyorsunuz, "Baba Ocağı" dediğimiz sağlık ocakları, 14 yıl önce hastanelerdeki yığılmaları önlemek ve herkese hızlı, nitelikli sağlık hizmeti sunmak amacıyla 'Aile Sağlığı Merkezleri'ne dönüştürüldü.

Yani birinci basamak sağlık hizmetleri sözleşmeli aile hekimleri tarafından verilmeye başlandı.

Zaman zaman bazı uygulamalar aile hekimlerini "isyan" etme noktasına getirse de bir şekilde sistem yürüyor işte!

Geçen günlerde aile hekimlerinin sıkıntılarını, sağlıkta yaşanan şiddet olaylarını Aile Hekimleri Derneğini Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve Bursa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Özlem Sezen'le konuşurken, sohbetimiz öyle bir noktaya geldi ki hani derler ya "Gözlerim faltaşı gibi açıldı" diye...

Aynen öyle...

***

Aile hekimleri, Sağlık Bakanlığı'nın temsilcisi olan illerde Sağlık Müdürlüğü ile sözleşme imzalıyor.

Sözleşmede bir sürü madde var...

Bunlardan biri de anne ve bebek ölümlerinin hızını düşürmek için hamile kadınlara yapılan gebe takip işlemleri...

Eyvallah!

İyi, güzel bir uygulama...

Kadın hamile olduğunu öğrendiğinde aile hekimine gider ve takibini yaptırır...

Doğal süreci, olması gerekeni budur değil midir sizce?

Ama kazın ayağı hiç de öyle değilmiş!

Hamile olan kadın takibini yaptırmazsa, hamile olduğunu bildirmez ise aile hekimi para cezasına çarptırılıyor...

Buna da performans kesintisi deniliyor...

İnanamadınız değil mi?

***

Ben de öyle!

Bakın neler anlatıyor Yönetim Kurulu ve Dernek Başkanı Dr. Sezen:

"3 bin - 3 bin 500 nüfusa bakan bir aile hekiminin 15 - 49 yaş grubunda bin 500 ile 2 bin arasında kadın nüfusu var. Eğer hamile bir kadın Aile Sağlığı Merkezi'ne başvurmadıysa bizler o kadının hamile olup olmadığını bilemeyiz, takibini de yapamayız. Her 3 ayda bir kadınlara "Hamile misin, değil misin?" diye de sorduğumuzda yakınlarıyla bazı tatsız tartışmalar oluyor. Evde doğum yaptıysa ya da özel bir hastane doktoru tarafından takibi sağlanıyorsa, gebe kadın bize gelmediği için hamile olup olmadığını bilmemiz söz konusu değil.

Hamile kadın özel bir hastanede doğum yaptığında e-nabız sistemine düşüyor ve performansımızdan para olarak kesiliyor. Benden bir kere böyle bir ceza kesintisi yapılmıştı. Bu olayın tekrarlanması halinde ise sözleşme feshedilebiliyor..."

Şaşırdınız, şaka gibi değil mi?

Örneğin eşiniz, kardeşiniz hamile ama aile hekimine hiç gitmedi, takiplerini yaptırmadı.

Bebeğini dünyaya getirdiğinde bakanlık yetkilileri aile hekimine, "Sen neden gebe kadının takibini yapmadın!" diye para cezası verebiliyor, sözleşmeyi feshedebiliyor...

Eğer kadın Aile Sağlığı Merkezi'ne gitmediyse, takibini yaptırmadıysa durumdan bihaber olan aile hekiminin yapacağı ne olabilir ki?

***

"Vatandaşa yasal sorumluluk verilmeli!" diyen Dernek Başkanı Dr. Sezen, "Bazı kadınlar gebeliğini saklıyor, bize bildirmiyor. Gebe bildirim formunu doldurmuyor. Kadının gebe olduğundan haberi olmayan hekime sorumluluk veriliyor. İspat etmek bizlerin yükümlülüğünde... Günlerce arıyoruz, çağırıyoruz ama gelmiyorlar... Aile hekiminden savunma isteniyor. Hamile kadın ifade vermek istemiyor falan... Oysa burada vatandaşa yasal sorumluluk verilmeli ki kadın hamile kaldığında bize bildirsin ve gerekli takiplerini yapalım..."

Anlayacağınız, sağlık sistemindeki şaşırtıcı uygulamalara her geçen gün bir yenisi eklenmekte!..