Gitmeyin çalışmıyor!

Lale AKASOY 08 Kasım 2019 Cuma, 06:00

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Mamografi çekimi için gün verilemiyor...

Verilemiyor çünkü cihaz aylardır arızalı!

Geçen ay bazı okuyucularımdan, "Mamografi çekim cihazı üniversite hastanesinde arızalı. Uzun zamandan beri çekim yapılmıyor. Gittik mart ayına gün veriyorlar... 'İsterseniz dışarıda çektirin!' diyorlar. Size yazma ihtiyacı duydum..." şeklinde mesaj geldi.

Bu paylaşımın doğru olup olmadığını Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Rıdvan Ali'ye sorduk.

Prof. Dr. Ali, "Doğrudur!" dedi ve şu bilgileri verdi:

"Cihazın arızalı olduğu ve mamografi çekimi yapılamadığı doğru... Cihaz çok eski ve yaşlı olduğu için tamiri de mümkün görünmüyor. Hastalarımızın bu mağduriyetini gidermek için önümüzdeki yıl yani 2020'de mamografi cihazının alımı için ihaleye çıkacağız. Cihazın fiyatı 2 milyon lira civarında ve maliyeti devlet bütçesinden karşılanacak. Söz konusu cihazın alımı için çalışmalarımızı başlattık. Hatta bir cihaz yeterli olmayabilir. Cihaz sayısını 2'ye yükseltmek için de uğraşacağız..."

***

Prof. Dr. Rıdvan Ali ile konuşurken, diğer üniversite hastanelerindeki sıkıntıların bir bölümünün kendi hastanelerinde de yaşandığına dikkat çekti.

"Sınırlı imkanlarla en kaliteli hizmeti vermeye çalışıyoruz" diyen Prof. Dr. Ali, sağlık politikalarını eleştirerek, üniversite hastanelerine farklı bir gözle bakılması gerektiğini söyledi.

Başhekim Prof. Dr. Rıdvan Ali şöyle konuştu:

"Üniversite hastaneleri sıradan işleri yapan bir yer değildir. Sağlık politikalarında değişiklik yapılarak farklı bir gözle bakılması lazım. Üniversite hastaneleri hizmet hastanesi değil, 3. seviye, yani son kademe hastanelerdir. Personel, alet edevat konusunda eksikliklerimiz var elbet... Bu sorunları da en kısa süre içinde çözmeyi hedefliyoruz..."

Ha bu arada Başhekim Prof. Dr. Ali, SUT (Sağlıkta Uygulama Tebliği) fiyatlarının mutlaka ve mutlaka güncellenmesi gerektiğini de hatırlatarak, "Bir malzemeyi 1 liraya alıyoruz. SGK'nın ödediği fiyat 0.75 kuruş... Bu örnekleri çoğaltmak mümkün... Böyle olunca da hastaneyi döndürmekte  zorlanıyoruz..." dedi.

***

Şimdiii...

Biliyorsunuz, yaklaşık 7 ay önce Uludağ Üniversitesi yönetimi değişti.

Yeni Rektör Prof. Dr. Kılavuz görevi devraldığında "Üniversitemizi her alanda ileriye taşımak, bizden önceki yönetimden aldığımız bayrağı daha da yukarıya çıkarmak bizim en büyük görevimizdir" diyerek kolları sıvadı...

Rektör Hoca'nın samimiyetine ve iyi niyetine inandığımızı belirtmek isteriz.

Ancak, acil servise gelen hastaların bekleme sürelerinin kısaltılması yönünde bir şeyler yapılması gerekiyor...

Özellikle çevre illerden gelen hastaların günlerce acilde bekletildikleri konusunda şikayetler var...

Ayrıca daha önce kapatılan yoğun bakım hasta yataklarının yeniden hizmete açılması, hastalara nefes aldıracaktır...

***

Öte yandan, kamu hastanelerinde boş bekleyen makamlar için yeni isimler ÇKYS'ye düştü.

Ahmet Boz; Şehir Hastanesi, Yakup Güler Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Destek ve Kalite Müdürü olarak atanırken, Gökhan Erturan; Kestel Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü, Hilal Öztürk de aynı hastaneye Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü olarak getirildi.

Hayırlı uğurlu olsun!