Kadro görüşmeleri başladı! 'Zorlamak yok!'

Lale AKASOY 26 Nisan 2019 Cuma, 06:00

Önümüzdeki aylarda Doğanköy'de hizmete açılması planlanan bin 350 yataklı Şehir Hastanesi'nde görev yapacak hekim kadrosunu oluşturmak için düğmeye basıldı...  

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli farklı branşlarda akademisyenlerin bazılarıyla bire bir bazılarıyla da toplu görüşmelerin yapıldığı öğrenildi.

Önümüzdeki günlerde ise 2. basamak sağlık hizmeti olan devlet hastanelerindeki uzman hekimlerle de görüşülecek...

Hadi hayırlısı!

***

İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, ileri seviyede nitelikli sağlık hizmeti sunacak olan Şehir Hastanesi'nin kadro çalışmalarının başladığını belirterek, "Hiçbir hocayı zorlamayacağız! Öncelikle gönüllü olarak gelmesini sağlayacağız..." dedi.

Dr. Akan, kadro çalışmalarında hastanelerde kadrosu ve sayısı uygun olan hekimlere teklif götürüleceğini ifade ederek, Bursa dışındaki bazı üniversitelerde görev yapan hocalardan da çok ciddi ve yoğun talep olduğunu vurguladı.

Dr. Akan şu bilgileri verdi:

"Kadro oluşturmak için görüşmelerimiz başladı... Hiçbir hekim arkadaşımızın rahatsız ve huzursuz olmasına gerek yok. Hekim kadrosu tamamlanamaz ise ya da yetersiz kadro olursa bakanlığımızın planlamaları doğrultusunda üniversite ve il dışındaki bazı üniversitelerden hoca tamamlama yoluna gidilecek. Yine, önümüzdeki günlerde bakanlığımızın planlaması doğrultusunda devlet hastanelerindeki uzman hekimlerle de görüşmeler yapılacak... Şimdiden il dışındaki üniversite hocalarından ciddi talepler var. Nedeni, Güney Marmara Bölgesi'nde Şehir Hastanesi'nin tek olması..."

***

Biliyorsunuz, Şehir Hastanesi'ne kadro sağlamak için Yüksek İhtisas ve kamu hastanelerinde bazı birimlerde azaltma yoluna gidilmesinin, sağlık hizmetİ sunumunda sıkıntıların meydana gelmesine neden olacağı öne sürülüyor...

Ayrıca, 2. basamak kamu hastanelerinden bazı birimlerin taşınmasıyla birlikte mevcut hastanelerin adeta semt polikliniklerine dönüşeceği iddia edildi...

***

İl Sağlık Müdürü Dr. Akan, bu iddiaların doğru olmadığının altını çizerek; "Planlamamız, ileri seviyede nitelikli sağlık hizmetlerini şehrin doğusunda Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma, şehrin batısında da Şehir Hastanesi'nde vermektir. Yüksek İhtisas'ın azaltılması veya küçültülmesi söz konusu değil, tam tersine statü olarak daha da güçlenecek... Şehir Hastanesi, hizmete başladığı andan itibaren Çanakkale, Balıkesir, Yalova ve şehir merkezinden ciddi bir hasta akışı olacak..."

***

Anlayacağınız sağlığımız Şehir Hastanesi'ne kilitlenmiş durumda...

Daha önce de paylaşmıştık, Şehir Hastanesi ile ilgili hekimlerin ve sağlık personelinin yaşadığı kaygıları...

Yazdığımız gibi gitmek isteyen de var, istemeyen de...

Zorlama olmayacağına göre...

Ancak merak edilen sorular şunlar:

Farklı kurumlardan Şehir Hastanesi'nde çalışacak hocaların veya uzman hekimlerin sözleşmesi nasıl olacak?

Ücretler hangi kriterlere göre hesaplanacak?

Sözleşme süreleri nasıl düzenlenecek?

Öğrendiğimiz kadarıyla sözleşme maddeleri ile ilgili Sağlık Bakanlığı bir çalışma yürütüyormuş...

Hazırlanan sözleşmeyi merakla bekliyoruz...