"Kıyamet eylülde kopacak!"

Lale AKASOY 28 Mayıs 2018 Pazartesi, 02:22

Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin, döviz kurunun artmasıyla birlikte önümüzdeki günlerde ithal ilaçlarda ciddi sıkıntılar yaşanacağına dikkat çekiyor.

"Çok değil" diye söze başlayan Başkan Şahin, "2- 3 ay sonra piyasada değişik hastalıkların tedavisinde kullanılan ve 'olmazsa olmaz' denilen ithal ilaçları eczane raflarında bulmak mümkün olmayabilir..." diyor. 

Şubat ayında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ilaç fiyat kararnamesindeki yeni kur düzenlemesiyle ithalatçı firmaların ilaçları piyasaya sürdüğünü anlatan Başkan Şahin, "Bugünlerde bazı kalemler dışında önemli problem yok. Ancak birkaç ay sonra tehlike çanları çalmaya başlayabilir. Şu an gelen ürünlerin ekmeğini yiyoruz. Korkuyoruz!" dedi.

***

Biliyorsunuz belli dönemlerde özellikle ithal ilaçların bulunmasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor...

Hatta bazı ithal ilaçlar karaborsaya düşüyor...

Örneğin 10 liralık bir ilacı sevdiğimizin, canımızın şifa bulması için 100 liraya almak için adeta "seferberlik" ilan ediyoruz.

Araya aracılar koyarak!..

Günümüzde bazı kalemlerde de hâlâ böyle...

Eczacılar bunun nedenini hükümetlerin ilaç politikalarına bağlıyorlar...

***

Görüştüğüm birçok eczacı, ilaçta ciddi krizin eylül ayında yaşanacağını ifade ederek, "İlaçta asıl bomba eylül ayında patlayacak" diyerek kaygılarını şöyle dile getirdi:

"İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan para birimi avro... 14 Şubat 2018 tarihinde ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılan 1 avro'nun kur fiyatı 2.3421 TL'den 2.6934 TL'ye yükseltildi. İthalatçı firmalar ilaçları hemen depolara gönderdiler. Şu an piyasada gözle görülür ciddi sıkıntı yok ama eylül ayında stoklar bitince ne olacak?

Mevcut kurdan ithalatçı firmaların ilaç vermesi söz konusu bile değil. Yani bu fiyatlarla hiç firma ilaç getirmez, hiçbir üretici de bu fiyattan ham madde alıp ilaç üretmez. Sağlık Bakanlığı'nın, bu ilaç fiyat kararnamesindeki kuru yeniden düzenlemesi gerekmekte. Düzenlenmediği takdirde eylülde kıyamet kopacak!'"

***

Eylül ayına ne kaldı ki!

Şunun şurasında 3 ay.

Ne olacak sonra?

Hastalanmadan ayakta kalan kalacak, hastalananlar ise!..

Başının çaresine bakacak öyle mi?

Zaten birçok ilaç SGK'nın geri ödeme listesinden çıkartıldı...

Ha SGK demişken...

SGK güzel bir uygulamaya imza attı...

İlaçta yerelleşme çalışması...

Resmi olarak 2017 yılında başladı bu uygulama.

Yani kendi ilacımızı kendimiz üreteceğiz.

Bu konu ile ilgili SGK, firmalarla masaya oturdu.

Yönetmelikle yayımlayan SGK, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yerli ilaç firmalarına süre verdi. Bu kapsamda yaklaşık 150 kalem ilaç var.

Yani yerli ilaca yöneleceğiz.

Yaşasın!..