Listeyi sendika mı yapacak?

Lale AKASOY 08 Nisan 2019 Pazartesi, 06:00

Biliyorsunuz bugünlerde sağlık çalışanlarının bir numaralı gündemi Şehir Hastanesi'ne kimlerin gidip, gitmeyeceği...

Gitmek isteyenler de var, istemeyenler de...

Torpil bulmaya çalışanları mı ararsın, siyasilerin kapılarına dayananı mı, yoksa sendika desteğini arkasına alanları mı?

Anlayacağınız sağlık alanında ortalık toz duman göz gözü görmüyor!..

***

Türk Sağlık-Sen Bursa Şubesi Başkanı Sabit Karabayır, kartvizitlerin, 'hamilikart yakınımdır!' yazılarının ortalıklarda yoğun bir şekilde dolaşmaya başladığını hatırlatarak, "Böyle bir şeyin yapılması Bursa sağlığına ihanettir!" dedi.

Şehir Hastanesi'ne taşınması planlanan bazı hastane idarecilerinin personele, "Listeyi sendikamız hazırlıyor. Onlarla bi görüşün..." dediği de sağlık kulislerinde konuşulan konuların başında yer alıyor...

Ne sendikaymış be!

İl Sağlık Müdürlüğü'nün bu konuya el atıp, çalışan personeli rahatlatması gerektiğini ifade eden Başkan Karabayır, "İdarecilerin bir kısmı, hangi kaygıları taşıdıkları bizce malum sebeplerden dolayı olsa gerek, bir yerlere yaranma kaygısıyla personel listesinin sendikaca yapılacağını ifade etmektedir. Sağlık Müdürlüğü bu tür iddialara karşı sağlık çalışanlarını rahatlatacak açıklama ve çalışmalar yapmalıdır. Bizim derdimiz ve mücadelemiz bir kısım insanları mutlu etmek değil, tüm sağlık çalışanları adına iş huzurunun ve barışın sağlanmasıdır." diye konuştu.

***

Anımsayacaksınız, geçen hafta sağlık çalışanlarının Şehir Hastanesi konusunda yaşadıkları kaygı ve korkuları paylaşmıştık sizinle.

Planlamanın nasıl yapılacağı, önceliğin kimlere verileceği, nasıl bir yönetimin olacağı gibi...

Bu soruların yanıtları henüz net değil.

Ancak Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin, sağlık personelinin kafalarındaki bu soruları uygun bir zamanda cevaplayıp, rahatlatacaklardır diye düşünüyoruz...

Sağlık kulislerinde malum sendikanın her ne kadar liste hazırlığı içinde olduğu öne sürülse de yine bu konuyu aydınlatmak İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin elinde.

Toplantı mı yapılacak, yoksa bilgilendirme yazısı mı gönderilecek bilemem ama yetkililerin bir an önce harekete geçip yükselen tansiyonu düşürmesi gerekmekte.

Yaşanan belirsizlik sağlık çalışanlarını huzursuz, mutsuz etmekte ve motivasyonu düşürmekte.

***

Neyse...

Başkan Karabayır, "Bizleri endişelendiren olay, çalışanın rızası yerine kapalı kapılar ardında bu işlemlerin değişik bağlantılar kullanılarak yapılmasıdır! Sendika üyeliği, ortalarda dolaşan kartvizitler ve benzer yaklaşımlar... Sağlık çalışanlarını küstürmek Bursa'ya kaybettirir. Duyduğumuz kadarıyla Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan buna fırsat vermemek için başka hastanelere tayin yapılmasına izin vermiyormuş..."

Yine sağlık kulislerinde bazı personelin, Şehir Hastanesi'ne gitmemek için ilçe hastanelerine tayin yaptırma gayreti içinde olduğu, hatta son dakikaya kalmak istemeyen bazı sağlık personelinin ise işini bağladığı konuşuluyor...

Bizden duyurması!..