Merdiven altı diş tedavisi hortladı! "Göz açtırmayacağız!"

Lale AKASOY 11 Eylül 2019 Çarşamba, 06:00

Diş hekimi olmayıp sahte diploma hazırlayanlar, diş teknisyeni iken hasta bakanlar, üstelik yakalanmamak için bunu evlerinde veya kiraladıkları apartman katında gizli ve yasal olmayan yollarla yapan sahte diş hekimlerinin sayısı özellikle ilçelerde ciddi oranda yaygınlaşmaya başladı...

İl ve ilçe sağlık müdürlüklerinden aldığımız bilgiye göre, ilimizde şikayetler üzerine yapılan baskınlarda bir yılda 100'ün üzerinde sahte diş hekiminin Cumhuriyet Savcılığı'na verildiği bildirildi.

Denetimler ve baskınlar devam ediyor...

***

Şimdi elektronik posta adresime gelen bir maili paylaşayım sizinle:

"Lale Hanım, 42 yaşında 3 çocuk annesiyim. Yıldırım bölgesinde oturuyorum. Dişlerimle ilgili problemim vardı. Bazı yakınlarımın önerisiyle 'Biz diş hekimi olduğunu biliyorduk meğerse değilmiş!' bir apartman katında sözde diş tedavisi yapan birine gittik. Dişlerime kaplama yapılması gerektiğini söyledi. 'Tamam' dedik ve tedaviye başlandı. Tam bir hafta sonra dayanılmaz bir ağrım oldu. Aynı kişiye gittiğimizde bir şey yapamayacağını söyledi. Daha sonra ailem diş hastanesine götürdü beni. Burada çene kemiğimin iltihaplandığını söylediler ve tedaviye başladık. İlgili yerlere şikâyetimizi yaptık... Bizim başımıza geldi başkalarınınkine gelmesin diye size yazıyorum..."

***

Konu hakkında daha fazla bilgi almak ve nelerin yapıldığını öğrenmek için bazı ilçe sağlık müdürlüklerini aradık.

Olayı doğruladılar ve merdiven altı yapılan diş tedavilerinin arttığını vurgulayarak şunları söylediler:

"Bizlere hastalardan şikâyet veya ihbar geldiğinde gerekli girişimleri hemen başlatıyoruz... Şikâyet edilen yeri ekiplerimizle basıyor, kapısını mühürledikten sonra Cumhuriyet Savcılığı'na bildiriyoruz.

Bu tür yerlere insanlar genelde diş çekimi, kaplama ve dolgu için gidiyor. Ya tedaviden ya da ortamın temizliğinden memnun kalmayanlar bize şikâyete geliyor. Bazen sahte diş hekimine giden hastalarda çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşıyoruz..."

İl Sağlık Müdüdrü Dr. Akan'ın telefonla bilgisine başvurduk.

Dr. Akan, "Yasal olarak görevlerini icra eden hekimlere sonuna kadar destek vereceğiz. İnsan sağlığı ile oynayan sahte diş hekimlerine ise göz açtırmayacağız" dedi.

Bu arada, merdiven altı diş tedavilerinin merkez ilçelerde en çok Yıldırım ve Osmangazi'nin uzak mahalleleri ile Gürsu, Kestel ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde yaygın olduğu öğrenildi.

***

Şimdiii...

Sahte diş hekimlerine gidenlerin bahaneleri, genellikle buralarda işlerini daha ucuza ve daha kısa sürede yaptırmaları...

Şunu unutmamak gerekir:

Sahte diş hekimleri ölümcül hastalıklar olan hepatit, AIDS ve diğer bulaşıcı hastalıkları onlara giden hastalara bulaştırabilir ve ölümlere neden olabilir...

Ülkemizde örnekleri çok...

Ha şunu da hemen hatırlatalım:

Diş Hastanesi'nde genel muayene için hastalara 2 hafta sonrasına gün veriliyor...

Duyurulur!