Sağlıkçıların 2. rotasyon isyanı!

Lale AKASOY 17 Eylül 2019 Salı, 06:01

Biliyorsunuz, açıldığı tarihte Şehir Hastanesi'nin hizmet sunabilmesi için merkezdeki bazı hastanelerden hekim, hemşire ve yardımcı sağlık personeli ikişer aylık geçici görevlendirmelerle çalışmaya başlamıştı.

Söz konusu sağlıkçıların görev süreleri doldu. Bazıları gönüllü olarak kurumda kalırken, bazı çalışanlar da kadrolarının bulunduğu hastanelere geri döndü.

Bu uygulama sonucu Şehir Hastanesi'nde ortaya çıkan personel açığını kapatmak amacıyla 2. görevlendirmeler yapıldı.

Farklı branşlardan farklı hekimlerle birlikte bazı hemşirelere Şehir Hastanesi yolu göründü...

Rotasyona uğrayan bazı çalışanlar, "Yasal sınır olan geçici görevlendirmelerdeki 2 aylık süre son görevlendirmelerde aşılmış. İki buçuk aya ulaşan geçici görevlendirmeler yapılmış durumda. Sağlık yöneticileri mevzuattan bi haber..." şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Öte yandan sağlık üst düzey yöneticileri ise çalışanların tepkisine "Geçici görevlendirmelerde 6 aya kadar uzatma yetkimiz var" sözleriyle yanıt verdi...

***

Aldığımız bilgilere göre mecburi hizmet ve kurum içi atamalardan Şehir Hastanesi'ne 500'e yakın sağlıkçının önümüzdeki ay geleceği öğrenildi.

Gönderilecek kadronun içinde 100'ün üzerinde hekim kadrosunun olduğu bildirildi.

Kalan diğer kadroların hemşire ve yardımcı sağlık personelinden oluşuyormuş...

Hayırlı uğurlu olsun!

İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan telefonla yaptığımız görüşmede şunları söyledi:

"Önümüzdeki günlerde kadrolarla ilgili kalıcı bir planlama çalışması yapıyoruz. Yılsonuna kadar tamamlanacak. Yılsonuna kadar bu işlem bittikten sonra Şehir Hastanesi'ni bölgenin nitelikli hizmetler sunan sağlık merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca il dışından farklı üniversitelerden birçok akademisyen Şehir Hastanesi'ne gelmek istiyor. Yoğun talep var. Bizim de nitelikli hizmet üretecek hocalara ihtiyacımız var."

***

Bu arada gazetemizin manşetinden duyurduğumuz, "Bir tahlile metrelerce barkod!" başlıklı yazımızla ilgili de İl Sağlık Müdürü Dr. Akan'dan bilgi aldık.

Dr. Akan olaya el koyduklarını belirterek şöyle konuştu:

"Hastanemiz daha çok yeni. Bazı aksaklıklar oluyor elbette... Konuyu firma yöneticileri ile görüştük ve belli bir süre verdik. En kısa zamanda çözümleyeceklerini ifade ettiler.

Yazılımdan kaynaklanan aksaklıklar var. Firma, Türkiye çapında marka isimlerle çalışıyor.

Gerekli girişimleri başlattılar..."

***

Anlayacağınız Şehir Hastanesi'nde sağlık kadroları da başta hekim olmak üzere gereği gibi kurulu vaziyette değil henüz.

Ve birçok bölüm geçici görevlendirmelerle, idareten hekimlik hizmeti sunabilmekte...

O nedenle şu kadrolar bir an önce gelse de sağlıkçılar da bir rahat nefes alabilse!..