Sağlıkta rota Samanlı'ya çevrildi!

Lale AKASOY 09 Aralık 2019 Pazartesi, 06:09

AK Parti Bursa Milletvekili Opr. Dr. Mustafa Esgin, şehrin kuzeyinde yer alan Samanlı bölgesinde kamuya ait "Eğitim ve Araştırma Hastanesi" kurulması için planlama yapıldığı müjdesini verdi.

Opr. Dr. Esgin, 600 yataklı 'Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin hizmete girmesiyle hem merkezde hem de ilçe devlet hastanelerinde büyük bir rahatlama sağlanacağına dikkat çekti.

Muradiye Memleket ve Ali Osman Sönmez Devlet hastanelerinin yatırım programına alındığını ve en geç bir buçuk yıl içinde hasta kabulüne başlanılacağını da söyleyen Opr. Dr. Esgin, Samanlı bölgesinde yapılması düşünülen 'Eğitim ve Araştırma Hastanesi' için şu bilgileri paylaştı:

***

"Samanlı bölgesinde yaklaşık 300 bin metrekarelik arazimiz var. Buraya 600 yataklı bir eğitim ve araştırma hastanesi kurmayı planlıyoruz. Bununla ilgili planlamalar yapılıyor.

Şehrin doğusunda Yüksek İhtisas, batısında Şehir Hastanesi bu alanda hizmet veriyor. Çok yakın bir gelecekte de şehrimizin biraz daha kuzeyine dönük Samanlı bölgesinde Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni hastaların hizmetine açmayı hedefliyoruz.  Şehir ve yeni açılacak Samanlı Hastanesi'ne nitelikli ve üst düzey öğretim görevlileri alınacak. Şu anda 3. basamak olan Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. basamağın yükünü almış durumda. Acemler'deki Ali Osman Sönmez ile Memleket Hastanesi hizmet sunumuna başladığında 3. basamak hastaneler biraz nefes alacak. Her iki hastane de yatırım programına alındı..."

***

Evet, hastane binaları açılıyor ama o binalarda hizmet verilebilmesi için hekime, yardımcı sağlık personeline ihtiyaç var.

Mevcut durum ortada!

Malumunuz 3 personelin işi bir kişiye yüklenmiş vaziyette.

"Sağlık personeli noktasında eksiğimiz var!" diyen AK Parti Bursa Milletvekili Opr. Dr. Mustafa Esgin, "Konuyu yakından takip ediyorum. Mecburi hizmet kuraları olacak. Daha fazla hekim ve yardımcı sağlık personeli almak zorundayız. Yeni açılan sağlık tesislerimiz var..."

***

Şimdiii...

Yaklaşık 7 yıl önce sağlık alanındaki en önemli projelerden biri olan ve 500 - 600 yataklı sağlık kompleksinin Samanlı bölgesine inşası için TOKİ tarafından ihalesinin yapılacağı duyurulmuştu.

Konuyu bazı sivil toplum örgütleri yargıya taşımış ve yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı.

İtirazlar falan...

Olmadı!

Sonra...

Şehir Hastanesi'nin bu alana yapılması için siyasiler yeniden devreye girdi...

Olmadı!

Devlet Hastanesi'nin o bölgeye taşınması için düğmeye basıldı...

Yine olmadı!

Şehir Hastanesi Doğanköy'e yapıldı, Devlet Hastanesi de oraya taşındı.

Şimdi yine bu bölgeye 600 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yapılması planlanıyor...

"Sakladık 'Samanı' geldi zamanı" demek!

Hayırlı olsun!..