Sehven tapu...

Lale AKASOY 06 Aralık 2018 Perşembe, 06:00

Osmangazi Tapu Kadastro Müdürlüğü'nde yapılan hatalı T.C güncellemesi, İbrahim Aydın isimli vatandaşı 168 metrekarelik arsa sahibi yaptı.

Vatandaşın "bu yer bana ait değil" şeklindeki uyarısına rağmen tapudaki görevlinin iddialı bir ses tonuyla "hayır size ait" çıkışı üzerine, düzenlenen tapuyu alan Aydın, 50 bin lira değerindeki arsayı devretmek üzere şimdi gerçek sahibini arıyor.

***

Şimdiii...

Kendisine ait olmayan Hamitler mahallesindeki arsa tapusunu nasıl aldığını bakın İbrahim Aydın nasıl anlatıyor:

"Kuştepe semtindeki evimi satmak için Osmangazi Belediyesi'nden 'Borcu yoktur' yazısı almaya gittiğimde, oradaki görevli, 'Sizin üzerinizde Hamitler mahallesinde bir arsa görünüyor' dedi. Görevliye benim böyle bir yerim olmadığını söyledim. Bana arsanın parsel numarasını verdi. Ben de Osmangazi Tapu Kadastro Müdürlüğü'ne başvurdum. Burada işlemler yapıldı ve tapu senedini aldım. Bir süre sonra arsanın durumunu araştırması için bir emlakçıya vekâlet verdim. Araştırma yapan emlakçı söz konusu arsa tapusunun bana ait olmadığını söyledi. Tapunun gerçek sahibi ile isim, soyisim ve baba adı aynı görünüyordu. Farklı olan doğum tarihlerimizdi sadece.

Arsanın gerçek sahibi olan İbrahim Aydın 1928 doğumlu, benim doğum tarihim ise 1968. Şimdi tapu elimde ve bu arsanın gerçek sahiplerini arıyorum. Bulduğumda tapuyu devredeceğim..."

***

Bu arada, olayı Osmangazi Tapu Müdürlüğü'ndeki yetkililerle de görüştük.

Yetkililer, iş yoğunluğu ve hatalı T.C güncellemesinden dolayı bu talihsiz olayın yaşandığını söylediler.

Yetkililer İbrahim Aydın isimli vatandaşın elindeki tapu senedinin geçersiz olduğunu da hatırlatarak şöyle konuştular:

"Sistemden kaynaklanan bir olay bu... Sistem, sehven söz konusu vatandaşın kimlik numarasını çekmiş. Görevli memur fark ediyor ve işlemi iptal ediyor. Bu vatandaş, arsanın kendisine ait olmadığını bile bile satış vekaleti veriyor. Bu hata, vatandaşın yaptığı ikinci başvuruda fark ediliyor. Vatandaş konuyu CİMER'e de yazmış. Gerekli yanıtı verdik. Kendine ait olmayan yeri kendi mülkiyetine geçirmeye kalkıyor..."

***

Evet, İbrahim Aydın'ın bize aktardığı bilgilerde işlemlerine ait birçok belge, yatırdığı harçlara ait makbuzlar da var...

Şimdiii...

Bu olayda vatandaş İbrahim Aydın'ın kendisine ait olmayan bir arsayı, tapudaki görevliler "hayır sizin" şeklindeki iddiası üzerine sahiplenmesi veya adına düzenlenen tapuyu alması ne kadar doğru?

Gerçi Aydın kötü niyetli olsa "Olan biteni olduğu gibi" bizimle paylaşmazdı herhalde...

Ancak!

"Mülkiyet hakkı" gibi önemli bir konuda gerçek sahibinin bile bilgisi olmadan tapu düzenleyen bir kurumun "sehven" diyerek, duruma açıklama getirmesi veya böyle bir savunmanın arkasına sığınmasını nasıl yorumlamak gerekiyor?

Bir yazar olarak işin hem kamu, hem de vatandaş yanına dair benim bir yorumum var ama!

Okurun yorumu daha kıymetli!

***

Dip not:

İlgili tapu müdürlüğü İbrahim Aydın adına düzenlenen tapuyu iptal etmiş. Yani Aydın'ın elindeki tapunun bir hükmü kalmamış. Ayrıca Aydın'ın 168 metrekarelik arsa için ödediği harç ve vergiler de kendisine iade edilecekmiş...