Tabip odaları seçiminin yorumu...

Lale AKASOY 17 Nisan 2018 Salı, 06:06

Hekimler, geçen pazar günü yapılan Bursa Tabip Odası Başkanlığı için Çağdaş Hekim Grubu adına tek liste ile seçime giren Dr. Güzide Elitez'le devam kararı aldı.

Malumunuz hafta sonu birçok ilde tabip odaları seçimleri gerçekleştirildi.

***

Şimdiii...

Demokrasinin yerleşmiş olup olmamasının önemli göstergesi demokratik kitle örgütleri.

Bunların içinde meslek örgütleri ise yasayla kurulmuş anayasal nitelikte, kamu kurumu niteliğinde önemli bir grup.

Türk Tabipleri Birliği ise ülkemizdeki meslek örgütleri içinde toplumsal gelişmemize, demokrasiye, insan haklarına en çok önem verenlerinden biri...

Ve dolayısıyla en çok tartışılanı...

Merakla bekleniyordu seçimlerin nasıl sonuçlanacağı.

Önce Bursa...

***

Bursa'da Merkez TTB çizgisine sahip çıkan Çağdaş Hekim Grubu, tek liste ile gittiği seçimi hekimlerden önemli oranda destek alarak tamamladı.

Tek listenin aday olması nedeni ile bürokratik bir formaliteye dönüşmüş seçimlere, 770 hekim katılarak TTB çizgisine destek sundu.

Öncelikle kazananları kutluyorum.

Kazanamayan ise tek kişi!

Meşhur saha koordinatörü, meşhur eski sağlık müdürü, meşhur zorla koltuktan kaldırılmış olsa da eski başhekim sıfatını taşıyan Dr. Osman Ayyıldız; aday olduğu TTB büyük kongre delegeliği için sadece 88 oy alarak seçimi tamamladı.

***

Hafta sonu seçim yapılan diğer illerde de benzer sonuçlar yaşandı.

Balıkesir, Mersin, Bolu, Düzce, Diyarbakır, İstanbul ve İzmir seçimlerini mevcut TTB yönetimi çizgisindeki hekimler kazandı.

Hem de oylarını, desteklerini önemli oranda artırarak.

Yani, doğusuyla batısıyla tüm Türkiye'de sandığa, iyi ve onurlu hekimliğe, şarlatanlıkla mücadeleye başta sağlık hakkı olmak üzere, insan haklarından yana olma erdemine sahip çıkan hekimler, TTB'ye desteklerini artırdılar.

***

Meslek örgütlerinin güçlenmesi ve üyelerinin desteğinin artması demek, yurdumuz demokrasisinin kuvvetlenmesi demek...

Seçimlere dair önemli bir ayrıntı da Bursa'dan sonra İstanbul ve İzmir gibi büyük tabip odalarının başına bir kadın hekim gelmiş olması.

Pozitif ayrımcılık yaparak, taşın altına elini koyarak, mesleğine, ülkesine sahip çıkan kadın hekimleri özellikle kutluyorum.

Kazananlara başarılar dilerken hepsine, toplumumuzun önemli sağlık sorunları olduğu, bir bilinmez büyük bilmece haline dönüşen şehir hastanelerinin görev sürelerinde en önemli sorunları olacağını, iyice ayağa düşen hekimlere şiddeti, bin 600 lira gibi bir rakam olan emekli hekim maaşlarını...

İlk sorumluluk olarak sunuyorum kendilerine.

Kolaylıklar diliyorum hepsine...