Tam 7 ay sonrasına ameliyat randevusu!..

Lale AKASOY 15 Mart 2019 Cuma, 06:02

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi polikliniğinde hastalara burun ameliyatı için 7 ay sonrasına gün verildiği bildirildi.

Hatta bazı plastik ve rekonstrüktif cerrahların bu randevu sürelerini hasta yoğunluğunun çok olması nedeniyle zorunlu olarak 8 aya kadar uzattığı da söyleniyor.

***

Şimdiii...

"Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi" dediğimiz zaman aklınıza hemen estetik operasyonlar gelmesin!

Sağlığımızı ve yaşam kalitemizi olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan biri de burundaki eğriliklerdir...

Ve ne yazık ki toplumumuzun neredeyse yüzde 80'inde, tıp dilinde "Deviasyon" yani kemik eğriliğinin görüldüğü yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Hal böyle olunca da doğal olarak bu branşa yığılmalar arttı...

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne söz konusu branş için Sağlık Bakanlığı 6 standart kadro verdi. Mevcut sayı da 6, ancak yetersiz...

***

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammet Güzelsoy, ameliyat randevu sürelerinin uzun olduğunu doğruladı ve şu bilgileri verdi:

"Hastanemizde bu branşta maalesef ki hastalara uzun randevular veriliyor. Konuyu İl Sağlık Müdürlüğümüze ilettik. Haberdarlar... Bu branşta kadro artırılmasına yönelik müdürlüğümüz çalışma yapıyor... Plastik cerrahi hekimleri sadece burun ameliyatları yapmıyor elbette. Deri ve yumuşak doku tümörlerinden tutun da şekil bozukluklarına, tükürük - ter bezi problemlerinden lenfödem ve mikro cerrahiye kadar birçok alanda tedavi ve operasyonlar uygulanıyor. Hasta sayımızın çok, hekim sayımızın da yetersiz olması nedeniyle böyle bir tablo ortaya çıkıyor. Hastalardan bu tür şikâyetler bizlere de geliyor..."

***

Evet, elektronik posta adresimize hastalardan gelen maillerde uzun randevulardan yoğun şikâyet var.

Hastamızın adını vermeden bir elektronik postayı paylaşalım sizlerle:

"Yıllardır burnumdaki kemik eğriliği sebebiyle nefes almakta zorlanıyorum. Hekim araştırdım ve Yüksek İhtisas ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahisi'ne başvurdum. Bana 7 ay sonrasına gün verdiler. Bazı hekimlerin randevu süresi ise daha kısa. Yani doktor tercihine göre randevu tarihleri daha kısa, daha uzun olabiliyor... Şimdi ameliyat olmak için verilen randevu tarihimi bekliyorum..."

***

Burun kemik eğriliği deyip geçmeyin...

Gerçekten ciddi bir sağlık sorunu...

Yaşam kalitemizi o kadar çok etkiliyor ki...

Burundan nefes alamama; beyinden kalbe, saç telinden ayak tırnağına kadar her organ için hayati bir önem arz etmekte.

Ve ameliyat olmaz, önlemimizi almazsak, bu sağlık sorunumuz bir gün ölüm meleğiyle burun buruna getirebilir bizi!..