"Taşınan hastaneler hizmete açılmayacak!"

Lale AKASOY 31 Temmuz 2019 Çarşamba, 06:08

Bu iddialı söz BUSAD Başkanı (Bursa Sağlık Çalışanları Derneği) Metin Altundal'a ait.

Başkan Altundal, Şehir Hastanesi'ne taşınan devlet hastanelerinin yeniden düzenlenerek hizmete açılacağına inanmadığını öne sürdü.

Başkan Altundal böyle söylüyor ama daha geçen hafta AK Parti Bursa Milletvekili Opr. Dr. Mustafa Esgin, taşınan hastanelerin yeni düzenlemeyle bakım ve onarımı yapıldıktan sonra en kısa zamanda hizmete açılmasının planlandığını söylemişti.

Dileyelim, ümit edelim de Opr. Dr. Esgin'in açıkladığı gibi proje hayata geçsin!..

***

Altundal, "Üstüne basa basa söylüyorum, merkezde kapanan hastanelerin yerine hastane yapacaklarını düşünmüyorum!

Çünkü Şehir Hastanesi'ne taahhüt ettikleri hasta sayısı var. Bu sayıyı doldurmak zorundalar. Merkezde kapanan hastaneleri hizmete açarlarsa eğer hiç kimse Şehir Hastanesi'ne gitmez. Ne olacak o zaman? Yaklaşık 2 yıl önce eski adı Yüksek İhtisas olan hastane yıkıldı. Genel Hizmet Hastanesi yapılacaktı hani! Ne oldu, niye yapılmadı? Nasıl değerlendirilecek o arsa? Arsanın küçük bir bölümüne minik bir Sağlıklı Yaşam Merkezi yapıldı, geri kalan arsa bomboş duruyor... Ne dikilecek acaba o arsanın yerine?!.."

***

Anlayacağınız üzere sağlıkta mevcut durum Arap saçına dönmüş gibi görünmekte...

"Şehir Hastanesi'nin sistemi oturana kadar ne sağlıkçılara ne de hastalara rahat var. Şehir Hastanesi Bursamızın sağlığını bozdu..." diye tepki gösteren Başkan Altundal bakın neler anlattı:

"Hastane açılmasına karşı değiliz. Karşı olduğumuz konu mevcut hastanelerin kapatılması ve personel akışının Şehir Hastanesi'ne aktarılması. Merkez ve merkez ilçe hastaneleri yoğun izdiham karşısında çaresiz... Şehir Hastanesi'ne gitmek istemiyor hasta. Yakın olan hastaneleri tercih ediyor. Hal böyle olunca da istenmeyen sıkıntılar çıkıyor ortaya. Şu an yaz mevsimindeyiz. Tatil bitsin, okullar açılsın bakalım durum, manzara nasıl olacak. Şu anki durumdan daha sıkıntılı günler bekliyor olacak gibi bizi. Hasta çok, sıkıntı çok, sağlık personeli yok, para yok... Her şey Şehir Hastanesi için. Bursa sağlığının dengesini bozdu!.."

***

Elbette sağlıkta hem özel hem de kamu hastanelerimiz olsun, olacak da zaten...

Şehir Hastanesi'nde aksaklıkların yaşanması son derece de doğal ve normal...

Çünkü sistem yeni, bina yeni, personel "karışık"...

Sağlığımızı tehdit eden ciddi bir olay yaşanmadığı müddetçe, bu süreçteki bazı sıkıntılar görmezden gelinebilir...

En azından sistem oturana kadar...

Ancak karşı olduğumuz konular da yok değil hani!

Sırası gelince paylaşıyoruz sizinle...