Yoğun bakım yatağı var da yok!

Lale AKASOY 08 Şubat 2019 Cuma, 09:59

Yılladır hem ülke genelinde, hem de ilimiz kamu hastanelerindeki yoğun bakım ünitelerinde yatak bulunamayışı bazen hastaların çaresizce beklemesine, bazen de canların yitip gitmesine neden olabiliyor ne yazık ki!..

Ancak yoğun bakım yatak oranlarının bu kadar dolu olmasının nedenini araştırdığımızda ise ortaya çıkan gerçek, "Yok artık!" dedirtecek türden.

Yaşları 65 ile 85 arasında olan sadece ve sadece solunum desteği gerektiren, diğer tedavileri evde de yapılabilen yaşlı hastaların, yoğun bakım ünitelerine yatırılması, gerçek anlamda yoğun bakım ihtiyacı olan hastaların mağdur olmasına neden oluyor...

Veee...

İlimiz kamu hastanelerinde en az 50 hastanın sırf bu gerekçe ile yoğun bakım yataklarına yatırıldığı öne sürülüyor...

Neredeyse bir merkez!

Konuyu kamu hastanelerinin yöneticileri ile görüştüğümüzde çok ilginç ve bir o kadar da düşündürücü tablo ile karşılaştık.

Hastane yöneticileri, "Şu an yoğun bakım ünitelerimizde neredeyse yüzde 10'u evde 'homeventilatör' cihazı ile yani ev ventilatörü ile tedavileri ve bakımları sağlanacak hastalar. Bu hastaların sadece solunum desteğine ihtiyaçları var. Çoğu da kalp, yüksek tansiyon, diyabet gibi şikayetleri olan bu hastalar ilacını içebiliyor. Evde bakılmaları, hastaların hem ruh sağlığı hem de hastane enfeksiyon riskine yakalanmaması açısından çok önemli. Bu tür hastaların raporlarını düzenliyoruz.  'Ev tipi ventilatörle yaşamlarını sürdürmelerinde bir sakınca yoktur' diye. Ancak cihazın pahalı olması nedeniyle hastalar bu solunum destekli makineleri alamıyor. Doğal olarak yoğun bakımlarda yatmak zorunda kalıyor. Böyle olunca da örneğin trafik kazasında yaralanan veya beyin kanaması geçiren genç hastaları da yatak 'işgalinden' dolayı bekletmek veya başka merkezlere sevk etmek zorunda kalıyoruz..."

***

Konuyu SGK'lı yetkililere de sorduk, "Ev tipi ventilatörleri SGK karşılamıyor mu?" diye...

SGK'lı yetkililerin verdiği yanıt ise şöyle:

"Kurumumuz bu cihaz gibi 9 kalem cihazı raporu olan hastalara zimmetliyor. Depolarımızda var ise hemen veriyoruz. Yok ise hastalara dışardan alabileceklerini söylüyoruz. Söz konusu ev ventilatörünün piyasa değeri yaklaşık 15- 25 bin TL civarında. SGK bunun 9 bin 720 lirasını karşılıyor. Geri kalan parayı hasta kendi ödemek zorunda... Meblağ yüksek olduğu için de hastalar bu cihazları almaya yanaşmıyor. Mecburen yoğun bakım ünitelerinde yatıyorlar. Geçen yıldan bu yana dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle söz konusu cihaz fiyatlarında da ciddi artışlar oldu. Ev tipi solunum destek cihazı bekleyen 40'a yakın hasta var..."

***

Şimdiii...

Hem SGK, hem de kamu hastanelerinin yöneticileri ile görüştüğümüzde ortak bir istek, talep oluştu.

Her iki kurumun yöneticileri de kanayan bu yaraya, Bursalı hayırseverlerin el atmasını önerdiler.

Yani, iş adamlarının, hayırseverlerin bu cihazları kurumlara alıp bağışlamalarını istediler.

Yöneticiler, "Yoğun bakım yatağı bulmak gerçekten zor. Kimin başına ne zaman ne gelecek belli değil. Hepimiz bir gün yoğun bakım yatağına ihtiyaç duyabiliriz. 'Yatak yok' cümlesiyle karşılaşmamak için elimizi taşın altına koymalıyız. Örneğin iş adamları bu cihazları toplu olarak aldığında ciddi bir fiyat indirimi olabilir. Alınan bu cihazlar bağışlanabilir... Böylece de hem hastalarımız rahat eder hem de hastanelerimizde boş yoğun bakım yatağı bulunur..."

Bu köşeden Bursalı hayırseverlere sesleniyorum:

"Hastalarımız, sağlığımız için haydi pamuk eller cebe!"

Ha bu arada bağış yapacak olan iş adamlarımızın adını da tek tek yazacağım, duyuracağım bu köşeden haberiniz ola!