12 milyon lira tasarruf etti!

M.Kayhan KAYMAZ 14 Eylül 2018 Cuma, 06:21

İHA emekçilerini ziyaret etti Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş.

Haberin can alıcı kısmı...

Büyükşehir Belediyesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tasarruf planını 10 ay önce hayata geçirip, araç kiralama ve akaryakıt giderlerinden 12 milyon lira tasarruf etti.

Bakın ne diyor Alinur Aktaş...

"Kamuda kaynaklar o kadar çok hayratça kullanılıyor ki aslında bu tasarruf politikasını sadece bir döneme mahsus değil sürdürülebilir şekilde devam ettirmek gerekiyor. Bu sıkıntıyı önceden gördük ve nihayetinde bu noktada kararlılığımızı ortaya koyduk. Geldiğimizde mali bir sıkıntı varsa, bir taraftan kaynak üretmeye çalışırken, bir taraftan mevcut giderleri azaltmak gibi bir zorunluluğumuz var. Ama bunu yaparken de asla işleyişi veya yapılan iş ve işlemleri sıkıntıya koymadan yapmamız gerekiyordu. Araçlarla, otobüs uygulamalarıyla, akaryakıtla, makam araçlarıyla alakalı ve bugün geldiğimiz noktada çok ciddi rakamlara ulaştık. BUSKİ'de 26 aracı iade ettik, 53 araç şoförsüze dönüştürülmüş ve 6 milyon 523 bin liralık bir tasarruf sağlanmış. Büyükşehir Belediyesi destek hizmetlerinde 27 araç ve 4 şoför iade edilmiş. 1 milyon 288 bin liralık tasarruf sağlanmış. Otobüs kiralamada yüzde 53'lük bir düşüş söz konusu. 2017 Ocak ve Eylül ayında 2 milyon 606 bin lira ödenmişken, 2018 Ocak ayında ise 1 milyon 226 bin 793 liraya düşmüş ödenek. Toplamda üç ayrı kalemde 9 milyon liradan fazla tasarruf söz konusu. Akaryakıt konusunu da dâhil ettiğimizde 12 milyon lirayı geçiyor. Bu kaynaklar benim şahsi kaynaklarım değil, bu kaynaklar şehrin kaynakları. Nihayetinde Büyükşehir Belediyesi bunu farklı kaynaklarda kullanacak. Bana göre bu konuda yol alacağımız daha çok konu var. Sayın Bakanımızın bu noktadaki yaklaşımlarını 10 ay önceden uygulamaya başladık. O durumda içim rahat ve çok mutluyum."

Tasarruf getirdi...

Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden BURFAŞ bünyesindeki sosyal tesislerden 17 tanesinin elden çıkarıldığını ve buralardan da kaynak elde ettiklerini belirtiyordu başkan...

"Mahfel geçmişte yılda 50 bin lira kazanıyordu. Şimdi biz orayı aylık 120 bin liraya kiraya verdik. Yılda 1,5 milyon liraya yakın kira geliri elde edeceğiz. BURFAŞ olarak geçen seneki ciromuz 61 milyondu. Bu cironun yüzde 85'i belediye tarafından yapılmış. Verdiğimiz iftarlarda ya da farklı uygulamalarla. Yani belediyenin yüksek maliyetlerle alım yapması çok iyi iş değil. Belediyelerin her köşe başında açtığı bir tesis rantabl olmayabiliyor. Belediye tesisleri yine olsun ama belediye tesisleri az, kaliteli ve uygun fiyatlı olsun. Bunu temin etmeye ve verimlilik hesabı yapmaya çalışıyoruz. 17 tesisin tamamı zarar ediyordu. İçlerinde yılda 100 bin ila 200 bin lira zarar edenler vardı. 43 milyon liralık zararla aldım BURFAŞ'ı. Bunu her yerde söylüyorum. Ama 40 milyon ciro yaparsanız bu kadar para kazanırsınız. Tabii belediye bir kazanç kuruluşu değil. Bir şey yaparken de zarar etmesin kafa kafaya gelsin."

Göreve geldiğinde bunu yaptı.

Ne dediler?

"Tribünlere oynuyor!"

Peki, bu açıklamanın ardından ne denebilir?

Başlık net...

10 ayda 12 milyon TL.

Kim verir bu parayı?

Hiç kimse.

Ne yapmalı o zaman belediye başkanları?

Tasarruf.

Şuna katılıyorum...

Belediye hizmet etmeli.

Eyvallah.

Ancak; zarar ederek hizmet edilmez. BURFAŞ'ın 43 milyon lira zarar ettiği bir ortamda, belediyeden nasıl iş beklenir?

Önemli olan doğru, bilinçli ve iyi niyetle görev yapmaktır.

Ne deriz her zaman?

Yetim hakkı yenmemeli.

Yurttaştan para toplarken, hemen hemen yaşamımızın her alanında ücret alınırken, bu paralarımızın boşa gitmesine göz yummak hırsızlıktan başka bir iş değildir.

Biz yetimlerin hakkı yenmemeli.

Kaş yapayım derken, göz çıkartılmamalı.

Belediyeler hizmet ederken; elde edilen paralar oralara, buralara çarçur edilmemeli.

Gerçekten...

Alinur Aktaş'ın 10 ay önce yaptığını devlet kurumları yetkilileri, devleti yönetenler o zaman yapsaydı; düşünün ne kadar paranın devlette kalacağını.

Velhasıl doğru bir davranış.

Kul hakkı yemeyin.

Yenirse; acısı bu dünya a da öteki dünyada da çıkar.