32 yıl sonra...

M.Kayhan KAYMAZ 19 Mayıs 2018 Cumartesi, 02:32

Milliyetçi Hareket Partisi'nde adaylar netleşti...

Bursa 1. Bölge'den beklendiği gibi ilk iki İsmet Büyükataman ve Kadir Çitil'den oluştu. 3. sıra Enver Yılmaz, 4- Mehmet Ali Adak, 5-Ali Osman Memiş, 6-Yasemin Meriç, 7- Korkut Aktaş, 8- Necati Çelik, 9- Şenay Uslu Doğan ve 10. Sıra Ahmet Balsüzen.

Bursa 2. Bölge'de ise ilk sırada ithal deriz ya Çorumlu MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Divan Üyesi Mustafa Hidayet Vahapoğlu yer aldı. 2- Tevfik Topçu, 3- Fevzi Zırhlıoğlu, 4- Erol Sönmez, 5- Hayati Bedir, 6- Timur Özdemir, 7- Edibe Bilge Arıcıoğlu, 8- Muhammed Lütfi Taşcı, 9- Ümit Kaplan ve 10. sırada Celal Çelik yer aldı.

Yenikapı mitingine giderken görüştük MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman'la.

"Genel merkezimizin takdiri bu şekilde. Bütün arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Listede yer alan da almayan da bu hareketin değerli mensuplarıdır. Listede yer almayan arkadaşlarımız da yer alan arkadaşlarımız kadar milletvekili adaylığını hak etmişlerdir. Neticede 47 arkadaşımızdan 20'sini listeye koymak zorundayız. İnanıyorum ki bütün arkadaşlarımızla birlikte Bursa'da en üst seviyede olmak için el birliği ile çalışacağız. Seçimlere en hazır ve en iddialı parti biziz."

Bakalım göreceğiz ne olacak?

Ancak liste açıklandıktan sonra 2. Bölge listesinde ilk sırada Çorumlu Mustafa Hidayet Vahapoğlu'nun ne işi var?

Bursa'da yıllardır bu davaya inanan ve bu dava için yaşamını hiçe sayan kişiler varken; Bursa dışından birini getirmek ne kadar doğru?

Nasıl AK Parti'de geçen dönemlerde Bülent Arınç, Efkan Ala ve Mehmet Müezzinoğlu gibi isimlere karşı çıktıysam, hangi partiden olursa olsun Bursalı olan ya da yıllardır Bursa'da yaşamını sürdürenler dururken şehri, bizleri tanımayan kişileri seçilebilecek yere getirmelerine anlam veremiyorum!

Evet dostlar...

Muhammed Lütfi Taşcı.

1986 yıldır yani 32 yıldır Bursa'nın en etkili imamlarından biri.

Evi, işi Bursa'da.

Bu şehri çok seven insanların başında geliyor.

Şimdi MHP'den milletvekili adayı.

Genel merkez yetkilileri 2. Bölge 8. sıradan aday gösterdi.

TBMM'ye gidebilir mi?

Çok zor!

Onun için seçilmek ya da seçilememek önemli değil.

Lütfi Hoca için...

Her şeyden önemlisi; vatan, millet ve bayrak sevgisi.

Bakın neler diyor Lütfi Hoca...

"Yeniceabat, Tuna ve Şehreküstü camilerinde imamlık yaptım. Aday adayı olduğum için istifa ettim. Mesleğimde altı kez Bursa'da yılın imamı seçildim. Bursa Kent Konseyi'nde üç dönem Başkan Yardımcılığı yaptım. Bursa Erzurumlular Dernek Federasyonu'nda Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı, bir dönem Oltulular Dernek Başkanlığı, şu anda Bursa Kent Konseyi içinde bulunan Hemşehri Dernekleri Çalışma Grubu Başkanlığı görevimi de sürdürüyorum."

Geziyor, dolaşıyor ve halkın içinde olmanın mutluluğunu yaşıyor Lütfi Hoca.

Bursa'nın tanınmış imamlarından biri. Kimseyle arası kötü değil. Güler yüzü ile 7 yaşındaki çocukla da 70 yaşındaki amcamızla da oturup sohbet edebiliyor.

Din, dil, ırk, zengin, yoksul ayrımı yok onun beyninde, yüreğinde. Yüce Rabbimizin yarattığı her canlıyı seviyor.

O kadar güzel düşünceleri var ki...

Gerçekten birçok siyasetçiden duymadığım sözleri aktardı Muhammed Lütfi Taşcı...

"Benim isteğim; adaylıkları netleşen kardeşlerim, ağabeylerim, arkadaşlarım birbirlerinin aleyhinde konuşmasın. Sadece Hz. Ali'nin sözüne önem verelim. Ne diyor Hz. Ali? 'Sana yapılan hakaretleri, olumsuz sözleri affet. Ancak vatana ihaneti asla affetme' Bu bizim kırmızıçizgimiz. Herkesin de çizgisi bu olmalı. Hepimiz kardeşiz. Kalp kırmadan, birbirimize hakaret etmeden çalışıp, geleceğe bakalım. Siyasete atılan arkadaşlarımız, ağabeylerimiz, kardeşlerimiz kimseyi kötülemesin, karalamasın. Vatandaşlarımıza nasıl çalışacağını, seçilirse ne gibi hizmetler yapacağını anlatsın. İsteğim bu."

Ve çok ilginç sözleri Lütfi Hoca'nın...

"32 yıl sonra ilk kez başka camilerde, başka imamların arkasında namaz kılmaya başladım. O heyecanı bilmiyordum. Farklı sesler, okuyuşlar görüyorum."

Kolay değil...

32 yıl en önde dur, namaz kıldır, cemaate öğütlerde bulun. Şimdi halkla birlikte otur ve imam arkadaşlarının söylediklerini dinle, onun talimatıyla namaza dur.

Yaşamda bunlar da var Lütfi Hoca. 

Yine ilginç görüşü...

"İki kere Kapalı Çarşı'ya gittim siyaset yok. Öyle bir hava hiç yok. Onlar tamamen işlerine odaklanmışlar. Seçim, partiler, aday adayları hiç konuşulmuyor. Pazarcılarda, kahvecilerde, berberlerde, lokantalarda ve cami cemaatinde siyaset çok konuşuluyor. Hani derler ya... Hükümeti kuruyorlar; Bursa'dan kimlerin milletvekili olacağın, hatta bakanlığa kimlerin getirileceği konuşuluyor. Rahmetli Turgut Özal'ın deyimiyle orta direkte siyaset çok daha gündemde."

Peki, MHP'li seçmen nasıl aday istiyordu?

"Toplumda da teşkilatta da karşılığı olanların seçilebilir yerde olması. Partililerimiz bunu söylüyor ve istiyor. Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli, Bursa'mızın gururu partimizin Genel Sekreteri Sayın İsmet Büyükataman'da öyle yaptılar. Parti büyüklerimizin doğru karar verdiklerine hepimiz inanıyoruz."

Dedim ya dostlar...

Gerçekten yüreği temiz, gönlü canlı sevgisi ile bütünleşmiş bir insan Muhammed Lütfi Taşcı.

Hepimizin öyle olması gerek.

Hele ki...

Bizleri yönetmeye talip olanlar...

Unutmayın Lütfi Hoca'nın söylediği Hz. Ali'nin sözünü.

Beyninizden, yüreğinizden eksik etmeyin.

Her şey gönlünce ve şansın bol olsun hocam...