Mesajı verdi...

M.Kayhan KAYMAZ 16 Nisan 2018 Pazartesi, 06:37

Basın toplantısı yaptı ve "Ben 2019 yılına hazırım" mesajını verdi.

CHP Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'la göreve geldiği bir yıl sonra görüştüğümüzde de aynı sözü kullanmış ve o zaman çalıştığım gazetede 'Hayri Türkyılmaz bir dönem daha görev istiyor" yazmıştık.

Ne demek 'Yapacak daha çok işimiz var'.

Bu işe bir dönem daha talibim demek.

Kime bu mesaj?

Önce partinin üst düzey yetkililerine.

Sonrasında ise aday gösterilirse Mudanya halkına.

Çok değil; normal koşullarda yerel seçim olacağını varsayarsak 11 ay gibi bir süre kaldı...

Bakın bu süre içinde neler yaptığını nasıl anlatıyor Türkyılmaz...

"Mali kriterler açısından Türkiye'deki en iyi belediyelerden biriyiz. Mudanya'da 30 yılda yapılmayanı 4 yıllık süre içinde hemşehrilerimizle buluşturduk. Çünkü 30 Mart 2014'te Mudanya'da temiz, dürüst ve ahlâklı belediyeciliğin nasıl yapılacağını göstermek için bir güneş doğdu. O gün, tüm Mudanyalı hemşehrilerime 'Mudanya'da güzel şeyler olacak, Mudanya ile herkes gurur duyacak' sözünü vermiştim. Kültürden sanata, spordan eğitime, sosyal belediyecilik örneklerinden turizme her alanda yaşamın tüm renkleriyle yaşayan Mudanya için onlarca hedefimizi söz verdiğimiz gibi hayata geçirdik. 'Mudanya; turizm, eğitim ve korunmuş tarım alanlarıyla geleceğe taşınacak' dedik. Bir karış toprağı imara açmadık."

Bu söz çok önemli...

'Bir karış toprağı imara açmadık.'

Bu sözü hiç unutmayın ve önümüzdeki yerel seçimlerde evinize, iş yerinize, mahallenize, sokağınıza, kahvenize gelecek adaylara bu sözü anımsatın.

"Bizim topraklarımızı, birilerine haksız kazanç sağlamak için imara açacak mısınız?"

Sorun bu soruyu.

Ve...

Örnek göstermeniz gerekiyorsa; Hayri Türkyılmaz'ı gösterin.

TERTEMİZ BELEDİYE

Bir belediye başkanı bu sözü söylemek zorunda kalıyor.

Ve...

Hepimizin dikkatini çekiyor bu iki kelime.

Ne kadar acı.

Oysa...

Bu söz kullanılmamalı, dikkat çekmemeli.

İşte bu konudaki açıklamaları Hayri Bey'in...

"Göreve geldiğimizde çalışanların maaşını dahi ödeyemeyecek bir belediye devraldık. En büyük hizmetimiz tertemiz bir belediyeyi yaratmış olmamızdır. Kasasında 169 bin lira bulunan, 30 milyon lirayı aşkın borcu olan bir belediyeden, borcunu 11 milyon seviyesine düşürmüş bir belediye yönetimine imza attık. 2018 tahakkuklarıyla birlikte yaklaşık 40 milyon alacağı olan ve bugüne kadar çalışanlarının maaşlarını aksatmamış, hizmet alımı yaptığı esnafın ve firmaların alacağını geciktirmemiş bir belediye yönetimiyle anılıyoruz. Kendi öz gücümüzle, bir liralık işi bir liraya yaparak çalışıyoruz. Adı şaibelerle anılan belediyeyi tertemiz hale getirdik."

Önemli olan bunu yaşayabilmek ve yaşatabilmek.

Her nerede olursanız olun; sokağa alnınız ak, başınız dik çıkıp yürüyebiliyorsanız en büyük mutluluk budur.

Kendinizi, yakınlarınızı ve çevrenizi pisliklerden koruyabiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.

En küçük kirli işe bulaşmadınız, bulaştırmadınız ve yetim hakkı yemediyseniz iyi insansınız demektir.

İnsanların birbirlerini aldattığı, çıkar ilişkilerinin, haksız kazançların ayyuka çıktığı ülkemizde temiz kalabilmek ne acı ki 'doğru insan' anlamına geliyor artık!..

Okuyun değerli okurlar...

Fitnelere karşı sonuna kadar doğru yoldan sabırla mücadele etmek istedi sonunda şehit oldu.

Kimdi bu değerli insan?

Hazreti Ali.

Bakın Hazreti Ali'nin hazırladığı yönetmeliğe...

Halka karşı daima içinizde sevgi ve nezaket besleyin. Onlara bir canavar gibi davranmayın ve onları azarlamayın. Müslüman olsun olmasın herkese aynı davranın. Müslümanlar kardeşleriniz, Müslüman olmayanlar ise sizin gibi bir insandır. Affetmekten utanmayın. Cezalandırmada acele etmeyin. Emriniz altında bulunanların hataları karşısında hemen öfkelenip kendinizi kaybetmeyin. Taraf tutmayın, bazı insanları kayırmayın. Bu tür davranışlar sizi zulme ve despotluğa çeker. Memurlarınızı seçerken; zalim yöneticilere hizmet etmemiş ve devletin suçlarından ve zulümlerinden sorumlu olmamış bulunmalarına dikkat edin. Doğru, dürüst, nazik kişileri seçin ve çıkar ummadan, korkmadan acı gerçekleri söyleyebilenleri tercih edin. Atamalarda araştırma yapmayı ihmal etmeyin. Haksız kazanç ve ahlâksızlıklara düşmemeleri için memurlarınıza yeterince maaş ödeyin. Memurlarınızın hareketlerini kontrol edin ve bunun için güvendiğiniz samimi kişileri kullanın. Mektuplar ve müracaatlara bizzat kendiniz cevap verin. Halkın güvenini kazanın ve onların iyiliğini istediğinize kendilerini inandırın. Hiçbir zaman vaadinizden ve sözünüzden dönmeyin. Esnaf ve tüccara dikkat edin; onlara gereken önemi gösterin, fakat ihtikâr, karaborsa ve mal yığmalarına izin vermeyin.  El işlerine yardım edin; çünkü bu yoksulluğu azaltır. Tarımla uğraşanlar devletin servet kaynağıdır ve bir servet gibi korunmalıdır. Kutsal görevinizin yoksul, sakat ve yetimlere bakmak olduğunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Memurlarınız onları incitmesin, onlara kötü davranmasın. Onlara yardım edin, koruyun ve yardımınıza ihtiyaç duydukları her zaman huzurunuza çıkmalarına engel olmayın. Kan dökmekten kaçının."

656- 661 yılları arasında bu sözleri söylemiş,

Yıl 2018.

Var mı bu yönetmeliğe uyan?

Müslümanız, doğruyuz deriz!

Öyle miyiz?

Nasıl olmalı 'Müslümanım' diyen?

Hz. Ali'nin belirttiği gibi mi dediniz?

Öyle miyiz, öyle misiniz?

Bizleri yönetenler öyle mi?..

Ne dedik yazımızın üst bölümünde?

Dürüstlük, doğruluk artık parmakla gösteriliyor.

Ne kadar acı!..