U20 Balkan Şampiyonası'nda bayanlar ve erkeklerde çifte şampiyonluk

Murat KAÇAR 17 Eylül 2020 Perşembe, 06:00

12-13 Eylül tarihlerinde İstanbul Burhan Felek Spor Kompleksi Ekrem Koçak pistinde yapılan U20 Balkan Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye; 39 erkek, 40 bayan sporcu ile katıldığı yarışmalarda erkeklerde 201 puan, bayanlarda 184 puanla birinci oldu.

13 ülkeden 240 sporcunun katıldığı yarışmalara Türkiye'nin yanı sıra Sırbistan, Moldova, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Makedonya ile birlikte özel izinle Ukrayna ve Ermenistan tasnif dışı iştirak ettiler. Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve İsrail katılmadı.

42 branşta madalya dağıtılan yarışmalarda Türkiye bayanlar ve erkeklerde 14 altın, 17 gümüş, 9 bronz madalya kazandı.

Bayanlar puan sıralaması:

1- Türkiye 184 puan (40 atlet)

2-Romanya 89 puan (27 atlet)

3-Sırbistan 89 puan (19 atlet)

4-Hırvatistan 83 puan (16 atlet)

5-Bulgaristan 34 puan (11 atlet)

Erkekler puan sıralaması:

1-Türkiye 201 puan (39 atlet)

2-Sırbistan 113 puan (27 atlet)

3-Romanya 95 puan (27 atlet)

4-Bulgaristan 55 puan (11 atlet)

Bayanlar madalya sıralaması:

1- Türkiye 6 altın, 9 gümüş, 4 bronz; toplam 19 madalya

2-Sırbistan 5 altın, 4 bronz; toplam 9 madalya

3-Hırvatistan 3 altın, 3 gümüş; toplam 6 madalya

4-Romanya 1altın, 6 gümüş, 7 bronz; toplam 14 madalya

5-Arnavutluk 1 altın, 1 bronz; toplam 2 madalya.

Erkekler madalya sıralaması:

1-Türkiye 8 altın, 8 gümüş, 5 bronz; toplam 21 madalya

2-Hırvatistan, 3 altın, 3 gümüş, 1 bronz; toplam 7 madalya

3-Romanya 1 altın, 3 gümüş, 2 bronz; toplam 6 madalya

4-Bulgaristan 1 altın, 2 gümüş, 1 bronz; toplam 4 madalya

5- Kosova 1 altın, 1 bronz; toplam2 madalya

6-Arnavutluk 1 altın; toplam 1 madalya

7-Sırbistan 2 gümüş, 6 bronz; toplam 8 madalya.

Bayanlar teknik sonuçlar:

100 m: 1-Ivana Iliç (Sırbistan) 11.89, 2-Zülha Armutcu (Türkiye) 11.94

200 m: 1-Veronika Drljacic (Hırvatistan) 24.18, 2-Maria Mihalacke (Romanya)24.45

400 m: 1-Veronika Drljacic (Hırvatistan) 55.08, 2-Adina Circiogel (Romanya) 55.08

800 m: 1-Aurelia Florescu (Romanya) 2.10.68, 2-Süreyya Yıldız (Türkiye) 2.11.79, 3- Nazire Güleç (Türkiye)2.12.44

1500 m: 1-Thalida Sfergıu (Romanya) 4.27.20, 2-Tina Smid (Hırvatistan) 4.30.30

3000 m: 1-Rümeysa Coşkun (Türkiye) 9.49.15, 2-Klara Andnjaseviç (Hırvatistan) 9.51.69, 3-Madelina Sirbu (Romanya) 9.57.09

5000 m: 1-Tuğçe Özkan (Türkiye) 17.23.41, 2-Madelina Sırbı (Romanya) 17.32.06

100 m engelli: 1-Yaren Yıldırım (Türkiye) 14.03, 2-Ivoka Juric (Sırbistan) 14.43

400 m engelli: 1-Mertem Aygün (Türkiye) 1.00.98, 2-Iona Garaeva (Karadağ) 1.01.68

3000 m su engeli: 1-Redia Tafti (Arnavutluk) 10.34.86, 2-Urkus Işık (Türkiye) 10.43.17, 3-Şevval Özdoğan (Türkiye) 10.52.31

Uzun atlama: 1-Jana Dragutinoviç (Sırbistan) 6.01 m, 2-Gizem Akyüz (Türkiye)5.99 m,

3 adım atlama: 1- Gizem Akgöz (Türkiye) 12.97 m, 2-Luliana Dabija (Karadağ) 12.95 m

Yüksek atlama: 1-Zorona Rokovec (Sırbistan) 1.80 m, 2-Alesia Rangle (Romanya) 1.77 m, 3-Doğa Olga Özbaki (Türkiye)1.71 m

Sırıkla atlama: 1-Barbara Crnjac (Hırvatistan) 3.50 m, 2-Sıla Simay Harman (Türkiye) 3.30 m, 3-Beyza Baş (Türkiye) 3.30 m

Gülle atma: 1-Pınar Akyol (Türkiye) 15.74 m, 2-Büşra Hatun Ekinci (Türkiye) 13.31 m, 3- Yana Kopcheva (Bulgaristan) 13.28 m

Çekiç atma: 1-Ajla Basiç (Bosna-Hersek) 54.13 m, 2- Corina Pantea (Romanya) 53.21 m

Disk atma: 1-Özlem Becerek (Türkiye) 55.30 m, 2-Andrea Langu (Romanya) 47.23 m

Cirit atma: 1-Münevver Hancı (Türkiye) 54.62 m, 2-Esra Türkmen (Türkiye) 54.23 m

4x100 m bayrak: 1-Sırbistan 46.78, 2-Romanya 47.02, 3-Türkiye 47.84

4x400 m bayrak: 1-Hırvatistan 3.46.40, 2-Türkiye 3.47.77, 3-Romanya 3.50.62.

Erkekler teknik sonuçlar:

100 m: 1-Umut Uysal (Türkiye) 10.35, 2-Andrii Vasiliev (Ukrayna) 10.47, 3-Oğuz Uyar (Türkiye) 10.61

200 m: 1-Venelin Georgiev (Bulgaristan) 21.29, 2-Krylo Prykhodka (Ukrayna) 21.37, 3-Oğuz Uyar (Türkiye) 21.56

400 m: 1-Kubilay Ençü (Türkiye) 48.30, 2-Marko Orelkoviç (Hırvatistan) 48.53, 4.-Emirhan Koş (Türkiye) 48.85

800 m: 1-Cristian Vascu (Romanya) 1.51.30, 2-Marc Fandry (Romanya) 1.51.82, 7-Mevlut Kılıç (Türkiye) 1.55.10

1500 m: 1-Devrim Kazan (Türkiye) 3.54.62, 2-İslam Taşcı (Türkiye) 3.55.58, 3-Alexa Mihajloviç (Sırbistan) 3.56.47

3000m: 1-Devrim Kazan (Türkiye) 8.16.14, 2-Ömer Amaçtan (Türkiye) 8.19.94, 3-Alexa Mihajloviç (Sırbistan) 8.41.38

5000 m: 1-Mahsum Değer (Türkiye) 15.05.81, 2-Ogrijen Nikoliç (Sırbistan) 15.16.04, 3-Oleg Galiç (Bosna-Hersek) 15.20.35

110 m engelli: 1-Serhat Barut (Türkiye) 14.05, 2-Tibet Sancak (Türkiye) 14.19, 3-Dobromir Nikolov (Bulgaristan)14.25

400 m engelli: 1-Berke Akçam (Türkiye) 51.37, 2-Marius Fageras (Romanya) 53.83, 5-Alihan Güngör(Türkiye) 57.13

3000 m su engeli: 1-İbrahim Karateker (Türkiye) 9.38.36, 2-Tayyip Aslan (Türkiye) 9.39.63, 3-Zeljko Todorovic (Sırbistan) 9.40.30

Uzun atlama: 1-Heldi Valikaj (Arnavutluk) 7.63 m, 2-Marko Vlakovic (Sırbistan) 7.54 m, 3-Gor Beglaryan (Ermenistan) 7.53 m

3 adım atlama: 1-Vladyslav Shepeliev (Ukrayna) 15.69 m, 2-Razmik Ghazaryan (Ermenistan) 15.55 m, 3- Onur Çaparoğlu (Türkiye)15.47 m

Yüksek atlama: 1-Olek Doroshcuk (Ukrayna) 2.15 m, 2-Ali Eren Ünlü (Türkiye) 2.12 m, 3-Orhan Baştürk (Türkiye) 2.12 m

Sırıkla atlama: 1-Ivan Paravac (Hırvatistan) 5.00 m, 2-Eugeni Enev (Bulgaristan) 4.90 m, 3-Yunus Emre Kızıl (Türkiye) 4.80 m

Gülle atma: 1- Muhammed Ramadani (Kosova) 18.85 m, 2-Savaş Parlak (Türkiye) 17.95 m

Çekiç atma: 1-Mykhailo Kokhan (Ukrayna) 83.82 m, 2-Valentin Andreev (Bulgaristan) 76.24 m

Disk atma: 1-Oleksi Kyrylin (Ukrayna) 56.97 m, 2-Ionrl Vasili (Romanya) 51.45 m, 3-Alaudin Suma (Kosova) 49.83

Cirit atma: 1-Artur Felfner (Ukrayna) 76.52 m, 2-Vitaliy Favorof (Hırvatistan) 70.01 m, 3-Amir Papazi (Karadağ) 67.92 m

4x100 m bayrak: 1-Ukrayna 41.55, 2-Türkiye 41.77

4x400 m bayrak: 1-Hırvatistan 3.14.07, 2-Türkiye 3.14.54