13 haftanın ardından…

Mustafa ÖZKESKİN 29 Kasım 2017 Çarşamba, 06:11

X-Süper Lig'de ilk yarının bitimine 4 hafta kala Bursaspor sıralamada 21 puanla 6. basamakta. 6 haftadır yenilmeyen sürekli yukarı tırmanan bir takım gerçeği var önümüzde...

Hiç şüphe yok ki; Ekong, Titi, Agu, Badu, Barış, Kembo hatta Delarge gibi iskeletini oluşturan 7 yeni oyuncu ile yola çıkan bir takımın bugün itibarıyla klasmanda durduğu yere burun kıvırmak mümkün mü? İstikrarın eseri ile gelinen noktada hocanın ve de taraftarın katkısı büyük.

Şans, beceri ve de deneyim noksanlığı olmasa Bursaspor'u daha da iyi bir konumda görebilirdik. Ancak mevcut durumu geçen sezon ile kıyaslarsak o zaman farklı bir pencere açmak gerekir. Geçen yıl ligin aynı sürecinde toplanan 24 puan ile 5. basamağa kurulmuş bir Bursaspor görüyoruz... Sezon sonuna doğru kimsenin hatırlamak istemediği o 'kâbus' yüklü maçları düşündükçe insan ister istemez endişeleniyor ama bu yıl şimdiye kadar sergilenen mücadeleleri gördükçe acaba diye düşünmemek elde değil!

X-Bu sezon da benzer bir tablo yaşanma ihtimali var mı yani? Timsah'ın ufku açık gibi görünürken, böyle bir olasılığı ne gibi sorunlara dayandırarak düşünebiliriz?

Önce ligin puan sıralamasında oluşan mevcut sıkışıklık beni ürkütüyor... Geçen sezon 13. haftada 5. durumda olan Bursaspor en yakın takipçisine 4 puan fark atmış durumdaydı. Başaltı takımları ile ara bir hayli açıktı. Halen ise klasmanda 3 ile11'inci basamaklar arasına tam 9 takım üçer puan bandında tampon tampona sıralanmış! Ayrıca herkesin herkesi yendiği ya da çelme taktığı çok örnek var...

Mesela ligin dibindeki iki takımdan Gençlerbirliği tepedeki Beşiktaş'ı yenebiliyor ya da Karabük iki galibiyetinden birini zirve ortağı Kayserispor'dan alabiliyor.

Yani her takım için her an irtifa kaybetme söz konusu. Futbolda işler bir kere ters gitmeye görsün; kambur kambur üstüne geldiğini görenlerdenim.

Geçen yıl böyle olmadı mı?

X-Takımların güç dengesi eşitliğinin ötesinde, endişeleriniz; Bursaspor'un ligdeki seyir defterinde belirebilecek sıkıntılardan mı kaynaklanıyor?

Aynen öyle... Göztepe ve Karabük maçları taze olduğu için söylüyorum; görüldü ki böyle devam ederse Bursasporlular bu sezon asla huzur içinde bir maç izleyemeyecekler.

Mesela; ligin en az gol atan takımı Karabük son maçta şutta 17-12, topla oynamada yüzde 60-40 oranında üstünlük kurarken Bursaspor'a, 7'ye 2 ofsayta düşmüş rakibine göre. Bu veriler oyunun ev sahibi takımın ceza sahasında geçtiğini gösterir.

Bir kez daha söylüyorum; bu tamamen 3-5-2'nin getirdiği sıkıntıdır.

Kendi içlerindeki zaafları gidermeden, savunma - hücum organizasyonunu dengelemeden, kadroda süreklilik ve devamlılık sağlayamadan oynadıkları için her maç sıkıntı verecek. Gollerin coşkusuyla ayağa kalkan Yeşil Beyaz sevdalıları savunma kuşkusuyla yerlerine oturacaklar. Bursaspor adına peş peşe gelen şık goller hiçbir zaman maç kazanmanın garantisi değil. Kalenizde şok goller görmeniz her an mümkün.

X-Sizce bundan sonra Bursaspor'un başını ağrıtabilecek en büyük sıkıntı ne olabilir?

Kulübe yetersizliği ya da başka bir söyleyişle alternatifsizlik...

Le Guen, 13 haftayı toplamda 14-15 oyuncu ile döndürmek zorunda kaldı. Hiçbir yönetim kötü olsun diye iş yapmaz ama ekonomik sıkıntı nedeniyle transferde hata yapıldı. Aynı yere hemen hemen aynı kalitede adamlar alındı.

Bildiğim kadarıyla kulübün mali dengesinde henüz bir düzelme sinyali olmadığına göre ara transfer için umutlanmak beyhude. Zaten başkan ile hocanın söylemlerinde de kendi yağımızla unu, şekeri kavurup helva yapmaya devam deniyor.

Bu demeçlere göre sorunların çözümü sadece transfere dayanmayacak gibi. Paul Le Guen kanâatkar bir teknik adam.

Dileriz emek, özveri, fazla mesai, araştırma çare olur Bursaspor'un sıkıntılarına.

Röportaj: Ali Şahin