16 numaraaa…

Mustafa ÖZKESKİN 17 Ağustos 2017 Perşembe, 06:13

İstanbul'un boyalı spor gazetesinde önceki gün çıkan haber aynen şöyle:

"Bursaspor, Volkan Şen'in geri dönmesi için her yolu deniyor. Öyle ki yıldız futbolcunun Bursa'da giydiği 16 numaralı forma tüm numaralar belli olmasına rağmen kimseye verilmedi."

Yuh sizin haberciliğinize!

Yahu son iki sezondur o formayı giyen yok ki!

Çünkü 16 numara taraftara verildi...

Sevsinler sizin araştırmacı gazeteciliğinizi!

Volkan Şen döner dönmez; yönetimin bileceği iş.

Bizim bildiğimiz şu:

Bir taraftar için maç bileti ve takımının forması iki kutsal nesnedir. Birine cebini, diğerine yüreğini açar çünkü.

Söz konusu Yeşil Beyazlı formayı son 10 yılda 3 futbolcu giydi.

Egemen Korkmaz, Ömer Erdoğan ve Volkan Şen...

***

İbrahim Yazıcı döneminde Timsah'ın kaptanı Egemen'in Trabzon'a ilticası nedeniyle kendini aldatılmış gören taraftarın Bursa'nın simgesi '16'nın kendilerine verilmesi talebini başkan 'kabul' edince forma tribüne gönderildi.

İlerleyen süreçte Ömer Erdoğan, dönemin teknik patronu Ertuğrul Sağlam'ın onayı ile kaptanlık pazubendini koluna takarken, 16 numarayı da sırtına yazdırdı. Ömer'in emekliliği sonrası bir süre boşta kalan forma Trabzon'dan yuvaya dönüş yapan Volkan Şen'e giydirildi. Kaptan Volkan'ın İstanbul'a göçü sonrası ise bir kez daha formanın gerçek sahibi taraftara gönderildi.

Örneğin bugün Trabzon'da Yusuf Yazıcı (61), Sivas'ta Ziya Erdal (58), Antalya'da Zeki Yıldırım (07) kulüplerinin simgesi olan formaları sırtlarında taşıyor.

Gelin şimdi biraz beyin jimnastiği yapalım...

Bir formayı bir kişi yüzünden sahadan alıp, tribüne çıkarmak ne derece doğru?
Eskiden takımlar 1'den 11'e kadar olan formalarla sahaya çıkardı. Ayrıca futbolcular oynadığı mevkiye göre hocasından forma alırdı.

Mesela Bursaspor'da futbola sol haf, yani 8 numarayla başlayan Sinan Bür, daha sonra sol açığa kayınca jübilesini 11 numarayla yapmıştı.

***

Dünyada sırt numarasıyla tarihe geçmiş yıldızlar da var. Şüphesiz en çok 9 ve 10 numaralar rağbet görürken, Müller 13, Cruyff ise 14'le efsane olmuştu.

1978 Dünya Şampiyonası'nda, Arjantin Teknik Direktörü Menotti'nin ilk kez sahaya sürdüğü Maradona 10 numarayı alınca paylaşım sorunu yaşanmış, sonuçta çözüm kuraya kalmıştı.

İşte bu yüzden Ardiles o şampiyonada '1' numaralı formayla mücadele etmişti! Daha sonraları numara kısıtlaması kalkınca işin boyutu da değişti.

Örneğin, ünlü golcü Zamarona transfer olduğu İnter'de 9 numarayı alamayınca, 18'i seçmiş ama iki 9'un arasına bir artı işareti koymuştu.

Dünyada forması müzeye kaldırılan ilk futbolcu unvanı Franco Baressi'ye aittir. 18 yaşında kapısından girdiği Milan'da aralıksız 20 yıl forma giyen ve 8 dev kupayı kucaklayan İtalyan futbolcunun üzerinde, Milan formasının dışında kimse bir kulübün tişörtünü dahi görememiştir. Baressi'nin 6 numarasını bugün kimse giyemiyor, çünkü o forma stadın tepesinde asılı!

İşte bu nedenlerle bir formayı müzeye kaldırmak öyle kolay olmamalı! 16 numarayı emekli etmektense, onun içine yakışan birini bulmak daha akılcı olmaz mı?