3 dev var kuruş yok!

Mustafa ÖZKESKİN 15 Nisan 2016 Cuma, 09:28

TOFAŞ'ın Vodafone Arena'dan loca alması ve Bursaspor'a reklam görüşmesi için randevu dahi vermemesi üzerine harekete geçen yönetim basketbol takımının kullandığı TOFAŞ Spor Salonu'ndan ayrılma kararını alarak, bundan sonraki karşılaşmalarını Atatürk Spor Salonu'nda oynamak için federasyona başvuruda bulundu. 2008 Mayıs'ında oynanan Kayseri-G.Birliği Fortis Türkiye Kupası finali için Bursa'ya gelen ve bu sezon anısına ismi 'Süper Lige' verilen dönemin Federasyon Başkanı merhum Hasan Doğan'ın yaptığı açıklamalar hala belleklerde... 'Bu kent sanayisi, ticari ve taraftar potansiyeli ile Bursaspor'u şampiyonluğa oynatacak güçte' diyor ve 2 yıl sonra gerçekleşecek bir kehanete işaret ediyordu rahmetli Doğan...

İbrahim Yazıcı yönetiminin 2. Başkanı Haluk Özkıyıcı şampiyonluk sonrası medyaya verdiği röportajda özellikle otomotiv sektörünün duyarsızlığına sitem ederek; 'Tofaş FIAT, Oyak RENAULT ve Karsan PEUQET gibi 3 devin Bursaspor'a maddi hiçbir katkısı olmamıştır' açıklamasıyla yürek burkan bir gerçeği vurguluyordu...

Bursaspor yıllardır yönetici katkıları, Büyükşehir Belediyesi ile 3-5 firmanın reklam karşılığı ve de taraftarın gönül fitreleriyle ayakta kalmayı başarmıştır.

Ülkedeki otomobil üretiminin neredeyse %70'den fazlasını elinde tutan 3 büyük fabrikasını barındıran bir kentin Bursaspor'u taşıyamaması ne yaman bir çelişki?

FIAT otomobillerinin takımı olan Juventus, Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu'na oynayabilecek gücü bulurken, Bursaspor'a kuruş yok! Timsah'ın görkemli günlerinde fabrika bahçesine bayrak asarak, işçilerinin eline yeşil-beyaz balonları tutuşturarak kutlamak yetkililerin vicdanını rahatlatıyorsa ona bir sözümüz yok... 

Penaltı penaltı gibi olmalı

Başlıkta asılı sözler Erman Toroğlu'nun papağan gibi tekrarladığı meşhur iddiası... Bursaspor maçında Barış Şimşek'in Beşiktaş lehine verdiği tartışılan penaltı kararı için Toroğlu'nun görüşü ise şöyle:

x-'Sosa'nın sol kaval kemiğine darbe var. Hakem çok yakındı ve haklı olarak 'cart' diye düdüğü çaldı!'

Peki ya diğer hakem hocaları ne diyor?

x- 'Verilen penaltı bir hibrit penaltı. Sosa hibrit çime takılıyor ve kendini yere bırakıyor.'
Ahmet Çakar-Sabah

x- 'Hosogai'nin darbesi yok. Hakem dibinde olmasına rağmen yanlış karar verdi.'
Mustafa Çulcu-Hürriyet

x-'Pozisyonun uzaktan yakından penaltı ile alakası yok. Hakem sonucu etkiledi.'
Selçuk Dereli-Sözcü

x- 'Hosogai'nin uzattığı ayağı yerde, Sosa'ya teması yok. Yanlış karar...'
Bülent Yavuz-Habertürk

x-'Penaltı sonrası futboldan anlayan herkes bu hakem FIFA kokartlı olamaz der'
Özcan Oal-Fotospor

x-'Hosogai önündeki Sosa'ya dokunmuyor bile. Bu nasıl penaltı olur, hayret?'                                                                            Muhittin Boşat-Star

x-'Oyuncunun teması var ama faul değil, dolayısıyla penaltı değil.'
Deniz Çoban-Yeni Yüzyıl

Ne diyosun; oynatalım mı Erman Hocam?

 

MİKROFON ANILARI - Şu Temel var ya?

Tayfur Havutçu... Alt yapısını Almanya'da aldı. Süleyman Seba'nın yeğeni olmasına karşın önce Fenerbahçe ardından da Beşiktaş'a transfer oldu. A milli takımın formasını 44 kez giydi. Halen PTT 1. Lig'de Adana Demirspor'u Süper Lig'e yükseltmenin mücadelesini veriyor.

'Azerbaycan milli maçı için Bakü'deyiz... Karşılaşmaya 1 gün kala otelde Ogün, Hami, Alpay ve İngiltere'den kadroya çağrılan Mustafa İzzet benim odamda. Hocamız Ünal Karaman'da grupta. Fıkra anlatıyoruz, kıyamet kopuyor gülüşüyoruz. Trabzon kökenli oyuncular olduğu için haliyle fıkralar Karadeniz ağırlıklı.

Temel aşağı, Temel yukarı! Ogün başlıyor; 'Şu bizim Temel var ya' diye... Ünal Hoca devamını getiriyor. Ardından Hami bir tane patlatıyor. Alpay zaten fıkra üstadı. Mustafa İzzet ağzı bir karış açık dinliyor, gülmekten yerlere yatıyor. Bu kardeşimiz İngiltere'de doğup büyüdüğü için haliyle Türk kültüründen uzak. Ertesi sabah menacer Can Çobanoğlu'nun yakasına yapışıyor.

-Can Bey, Can Bey... Onu mutlaka görmek onunla tanışmak istiyorum.

Can Ağabey şaşırıyor, soruyor:

-Kim o Mustafa?

-Kim olacak? Şu Temel var ya... Çok komik adammış gerçekten!