3 final 3 olay!

Mustafa ÖZKESKİN 09 Ağustos 2017 Çarşamba, 09:00

 

Samsun'daki Süper Kupa Finali'nde holiganların yaşattığı vahşet bütün dünyada manşet! Tribünleri ve sahayı alev topuna dönüştürüp, gaza boğan maytap, havai fişek, meşaleleri, patlayıcıları geçtik... Sustalı, kelebek saldırma, pala, İngiliz anahtarı, sallamaları, bağlamaları ne yapacağız?

Adamlar katliama hazırlanmış, kana susamış DEAŞ örgüt mensupları gibi!

Ne maçmış ama...

Bütün bunlar yetmezmiş gibi Beşiktaş'ın golü sonrası sahaya dalan zibidilere ne diyeceğiz? Adamlar tribünden atlayıp kanatlardan giriyor, ceza yayına geliyor, gol mü atacak yoksa kaleciyi mi pataklayacak bilemiyoruz!

Bitmedi...

Son düdükle birlikte sahaya hücum eden yüzlerce piyon. Yüzü kaşkolla kapalı olanı da var, elinde döner bıçağı olanı da... Hakemler ile rakip takım futbolcuları, gözü dönmüş bu holiganların arasında! Faciaya ramak kalmıştı ki güvenlik güçleri yetişti yardıma...

Evet bir futbol terörüdür bu. Savunulacak hiçbir yanı yoktur.                                                                                                                                           Bu sonucu oluşturan sebepleri kim üretti?

Öncelikle güvenlik önlemlerini yeterince almayanlar! Emniyet zafiyeti, futbol teröristlerine afiyet oldu!..

Başka?

Futboldan başka her şeyin konuşulduğu ipe sapa gelmez muhabbetlerin ekranlardaki kralları!!!

Sadece cinnet çeteleri ile futbol teröristlerinin meselesi değil bu...

Futbolu yönetenlerden, teknik adamından, hakeminden, sporcusundan, medyasına kadar herkesin meselesi...Bu ülkede rekabetin yeniden tanımlanması artık şarttır.

Çünkü rekabetlerde aslolan rakibini yenik düşürmektir. Bükemediğin bileği öpmek varken, döner bıçağı ile kesmek değildir.

Türk futbolunda gördüğümüz son 3 kupa finalini hatırlayalım...

Başakşehir-Konyaspor (Ziraat Kupası).

Göztepe-Eskişehir (Süper Lig'e yükselme).

Beşiktaş-Konya (Süper Kupa).

Hepsi olaylı, hepsi kanlı!

'Bu son olsun' diyebilir miyiz?

Desek de nafile!

Ekranlardan evlerimize her gece misafir olan adına yorumcu denilen baronların dillerini futbolun asaletiyle terbiye etmeden bu iş mümkün değil.

Bakınız... Kaç kez yazdım, söyledim; polisiye önlemler ile spordaki holiganizmin önünü alamazsınız.

Statları tarihin ünlü Alkatraz Cezaevi'ne çevirirsiniz ama yine önleyemezsiniz. Şişlerin, muştaların en kralının hapishanelerde kullanıldığını Amerikan filmlerinde, bizdeki 'Kurtlar Vadisi' ve benzeri dizilerde görüyoruz.

Yani; 'eğitim şart!'