Mustafa ÖZKESKİN 22 Nisan 2016 Cuma, 11:52

Yukarıdaki rakam 'kafasına göre takılan' ya da eylem ve söylemleriyle 'insanları şaşırtan' davranışlarda bulunanlara yönelik halk deyimiyle yakıştırılan 'kırkaltılı'(X) anlamına gelmiyor.

Yukarıdaki rakam Kahramanmaraş'ın plakası da değil.

Yukarıdaki rakam; Bursaspor'un ligde 29 haftada yediği gol sayısı!

Timsah'ın küme düştüğü sezon da dâhil son 10 yılın rekoru bu... Bitime daha 4 hafta olduğuna göre Yeşil Beyazlı ayaklar biraz daha gayret ederse (!) belki de Bursaspor tarihinin rekoru kırılacak.

Yenen 46 gol tam bir felaket.

Duran top savunması, adam paylaşımı sanki amatör takım seviyesinde. Sezon sonu geldi, Bursaspor'un saha içi organizasyonundaki ciddi sorunlar çözülemedi. Futbolcular rakip hücumlarda duracağı yeri bilmiyor.

Öyle ki; son maçta Akhisar 2'ye 4 hücum yapıyor topa baskı yok, 4 kişi birden geriye koşuyor. Takım olarak birlikte hareket edilmediği gibi bireysel olarak inanılmaz hatalar bitmek bilmiyor. Hücumlarda ise her şey anlık gelişiyor; bir plan dâhilinde değil. Nitekim Timsah'ın 29 haftalık lig maratonunda gol yemeden tamamladığı maç sayısı sadece 7(yedi)! Her maç, ikişer- üçer golü ağlarında görerek yoluna devam ediyor...

Gerçekten insaf, gerçekten hayret!

Sezon başından beri topu ayağına alan, topu önünde bulan rakipler elini kolunu sallaya sallaya Mert'in ya da Harun'un burnunun dibine kadar gitti. Böyle bir takım savunması böyle bir geri dörtlü olur mu?

Şurası kesin; Bursaspor'un bu geri dörtlüsünü ve savunma anlayışını yeni sezon için toptan değiştirmesi lazım. Ama hangi parayla, hangi akılla, o da tartışılır...

(X) Türk Ceza Kanunu'nun 46. Maddesine göre akıl sağlığı yerinde olmadığı gerekçesiyle cezai ehliyeti bulunmayanlara halk deyimiyle '46'lık' nitelemesi yapılıyor.

MİKROFON ANILARI : Sevsinler senin gibi gazeteciyi!

Aziz Yıldırım'la Bursaspor'un şampiyonluk sezonu sonrası katıldığım bir davette Levent Kızıl aracılığıyla tanışma fırsatı bulmuştum. Ayaküstü mini sohbette 'Laf aramızda çok büyük bir iş başardınız' dedi ve ekledi: 'Ama bizimkilerin gafleti sizi şampiyon etti.' Çok belliydi; son anda Timsah'ın kaptığı şampiyonluğu içine sindirememişti ve asla sindiremeyecekti de... 81 dakika süren başkanın basın toplantısını dikkatle izledim. Medyayı topa tutarken, toplantıya katılan 40'a yakın haberciye çok nazikti. Bir ara mikrofonu alan basın mensubunu tanımadı ve 'hangi gazetede çalışıyorsunuz' diye sordu.

- 'İstanbul Gazetesi...'
- 'Kaç tane basılıyor, kaç tane satılıyor?'
- 'Ben o konuyla ilgilenmiyorum.'
- 'Kaça satılıyor İstanbul Gazetesi?
Gazetenin yazarı yanıtladı: - 'Yazılarımı internetten atıyorum. 50 kuruş veya bir lira. Bilmiyorum valla!'
Aziz Yıldırım anında makarayı kesti, başka soruya geçti. Şimdi iğneyi Yıldırım'a çuvaldızı kendimize batıralım.
'Gazeteni bir kere bile satın almıyorsun. Gazetenin kaça satıldığını bilmiyorsun. Sonra kalkıp soru soruyorsun. Ben utandım kardeşim, ya sen?'

GÖRÜNTÜ Karşılıklı haşlamalar taşlamalar

Aziz Yıldırım'ın basın toplantısı haftanın gündemini oluşturdu. Medyaya ver yansın eden, televizyon spor programlarını 'işçi bulma kurumuna' benzeten Yıldırım'ın hedefinde tam 33 basın mensubu vardı.  Peki; başkanın suçladığı o isimler bu ne cevap verdi?

x- 'Ya Aziz Başkan bana geri zekâlı dedeni ama senin zekân benim zekâmın ancak zekâtı olabilir'
Ahmet Çakar-Beyaz TV

x- 'Bursaspor'un şampiyon olduğu sezon ben isteseydim biz şampiyon olurduk ne demek? O zaman F.Bahçe'ye ihanet ettin. Parayı verip mi şampiyon olacaktın?'
Serhat Ulueren-Telegol

x- 'Yıldırım, kendince ayar verdiği, kendine göre kestiği, biçtiği, doğradığı kişiler arasına beni de katmış: 52 yıllık gazetecilik kariyerime saygı göstermeyenleri de adamdan saymam, ciddiye almam!'
Atilla Gökçe-Milliyet

x- 'Fenerbahçe seyircisi Nisan ayında takımını şampiyon yapan Ersun Yanal'a tezahürat yapıyor. Bunu 'Maraton Programı' olarak biz mi yaptırdık? Biraz da hatayı kendinizde arayın'
Şansal Büyüka-Lig TV

x- 'Van Persie transferinin fiyasko olduğu sorusuna Yıldırım -Sor bakalım onlara Beşiktaş niye alamadı- yanıtı verdi. Dam üstünde saksağan, bu nasıl lacivert?'
Erman Toroğlu-Fotomaç

x- 'Bırakın şampiyonluk kaybetmeyi, tavlada şeş kapısını bile kaybetse sinirlenen ve karşısındakini ezmek için hiçbir hamleden çekinmeyen Aziz Yıldırım avucundaki  şampiyonluk kuşu uçup giderken susacak değil ya.'
Ercan Güven-Milliyet