Afrikalı Timsahlar   

Mustafa ÖZKESKİN 24 Şubat 2018 Cumartesi, 06:01

Kara kıtadan gelip Bursaspor formasını giyen yabancılardan performansları ve kendilerine özgü tarzları ile unutulmaz futbolcuların başında Musisi geliyor.    

Türk futbolunun 55 yıllık çınarı Bursaspor'un kuruluşundan bu yana formasını giyen yabancılar içinde unutulmazlar arasına girip tarihe geçen oyuncular bütününde Afrikalı oyuncuların başta geldiğini biliyor musunuz?                                                                        

Kara kıtadan gelen teni siyah, teri beyaz, forması yeşil gerek sahada sergiledikleri başarılı performansları gerekse kendilerine özgü tarz ve davranışları ile tribünlerin sevgilisi olan çok sayıda Afrika kökenli oyuncu var.                                                                       

Bu sezon 14 yabancı kontenjanını dolduran Bursaspor'un mevcut kadrosunda Nijerya, Senegal, Gana ve Kongo doğumlu Badu, Sow, Ekong, Delarge'ın yanı sıra, Kara Kıta'dan yetişip Fransa, Hollanda gibi Avrupa uyruğuna geçmiş Faty, Kembo, Joshua John gibi isimler de bulunuyor...                                                                                

Faslı Rial Sellam 1963'te 'İlk yabancı' unvanıyla Bursaspor tarihine düşen isimdir. Yıllar birbirini kovalarken Dünyanın her kıtasından onlarca futbolcu Bursa'dan gelip geçmiştir.                                                                                                                                            

 Afrikalı yıldızlar arasında Bursaspor taraftarının gönlünde taht kuran isimlerin başında Majid Musisi gelir. 1994-95 sezonunda Fransa'nın Renne kulübünden transfer olan siyahi oyuncu UEFA İntertoto kupasında 4 gol atarak Yeşil Beyazlı takımın başarısında önemli rol oynamıştı.                                                                                                                               

Karlsruhe karşılaşması sonrası 'Timsah Yürüyüşü' olarak anılacak gol sevincini sergileyen Musisi, Uganda'nın Avrupa'da top koşturan ilk futbolcusudur.                                                                                                       

Yusuef, Ziyati, Polen Ndlanya, Herve Tum, Bouazizi, Mamadau, Tetteh, Yaya Sane, Fany Madida, Mbesuma, Taiwo, Traore, N'diaye, Altidore, Bakambu, Afrika'nın devasa coğrafyasında yetişip Bursa istasyonunda mola verip sonra yollarına devam eden oyunculardır...                                                                                                

Acısıyla tatlısıyla Bursaspor taraftarının unutamadığı siyahi oyunculardan bir başka yıldız ise John Leshiba Moshoeu'dur...                                                                                       

1993-2000 yılları arasında Gençlerbirliği, Kocaelispor, Fenerbahçe'de top koşturan Güney Afrikalı oyuncunun son durağı Bursa oldu.                                                                                     

Bursaspor'da '1Numaralı' formayı giyen Moshoeu ülkesine döndükten sonra 40 yaşına kadar aktif futbol yaşamını sürdürdü. Geçtiğimiz nisan ayında 49 yaşında hayata veda eden oyuncu Timsah'ta iz bırakmayı başaran kara kıtanın temsilcilerinden biridir.