AKHİSAR'A BAK GEL DE KAHROLMA!

Mustafa ÖZKESKİN 08 Ağustos 2018 Çarşamba, 06:20

Akhisarlılar mutluluktan uçuyor. Futbolda Türkiye Kupası'ndan sonra Süper Kupa'yı kazanan ilk ilçe takımına sahipler. UEFA Avrupa Ligi'nde önümüzdeki yıl Türkiye'yi temsil edecekler.

Ziraat Türkiye Kupası'nda elde ettikleri gelir yaklaşık 1,5 milyon avro. Bu para UEFA'nın Avrupa Ligi'ne doğrudan giriş ücreti ve bonuslarla birlikte 8,5 milyon avro'yu bulacak. Akhisarspor'un bütçede umulmayan (!) geliri yaklaşık 45 milyon TL'ye yükselecek.

Bütçesi 55 milyon TL olan henüz borç batağına saplanmamış bir kulüp için çok iyi para!

Akhisarspor ve Akhisar ilçesinin başka gerçekleri de var.

Başkan Hüseyin Eryüksel'in anlattığına göre, UEFA Avrupa Ligi'nin yaratacağı hareketlilik, Akhisar'da beklenen ekonomik katkıyı sağlamayabilir. Eryüksel, 'Köftemiz ve mutfağımız üstün kalitesiyle konuklarımıza unutulmaz lezzetler sunacak. Ancak onları doyururken, konaklama konusunda zorlanacağız' diyor.

İlçede dört iyi otel var!

Bunların kapasitesi de sınırlı. Yeterli oda ve yatak yok.  Akhisar deplasmanına giden takımlar, genellikle Manisa ya da İzmir'de konaklıyorlar. Yabancı futbolsever sayısı da neresinden bakarsanız bakın, dört otel kapasitesinin üzerinde olabilir. Eryüksel, 'Bu durumda Akhisarlı hemşehrilerimizi göreve davet edeceğiz. Evlerini yabancı konuklarımıza açsınlar. Türk konukseverliğinin örneklerini sunsunlar' diyor.

Devam edelim... Akhisarspor ucu-ucuna denk götürdüğü bir bütçeye sahip: 55 milyon TL...

Maaşları ve kiraları (!) zamanında ödüyorlar. Süper Lig'in en sağlam kulüplerinden biri olarak tanınıyorlar.

Geçen sezon için söylüyorum; en pahalı oyuncuları Ömer Bayram (2 milyon avro) Soner (1.6 milyon), Lopes (1.5 milyon) , Selezynov, Mustafa Yumlu gibi oyuncular da 1 milyon avro yıllık ücret alıyorlar. Finalde Galatasaraylı Gomis'in penaltısını kurtararak Süper Kupa'yı pençeleyen kaleci Fatih'in değeri ise 300 bin avro!

Geçen yıl Akhisarspor, isim ve forma sponsorluğundan Teleset Mobilya'dan yaklaşık 3 milyon TL gelir elde etmiş. Şimdi sponsorlarla masaya otururken 6 maç Avrupa garantisiyle biraz daha dik oturacak. Başkan Hüseyin Eryüksel'i bütçe disiplini ve transfer uygulamaları nedeniyle merhum İlhan Cavcav'a benzetenler var.

6 yıllık Süper Lig geçmişi olan, 12 bin seyirci kapasiteli stadı 7 ay önce açılan, 168 bin nüfusa sahip bir kulüp takımının bugün geldiği noktaya bakıyorum!..

Sonra dönüyorum; kulübü Süper Lig'de yarım asrı devirmiş, 3 milyonu aşan nüfusu ile ülkenin 5. metropolü konumunda, tarih/turizm/ticaret/sanayi/otomotiv/tekstil merkezi, sevdalıları 45 bin seyirci kapasiteli stadını dolduran bir kentin takımı Bursaspor'a bakıyorum!..

Gel de kahrolma!..