AMAN DOKTOR! BİR ÇARE…

Mustafa ÖZKESKİN 12 Ekim 2017 Perşembe, 06:00

Hafta arası gazetelerin spor sayfalarında sıkışıp kalan fotoğrafın haber özeti şöyle: Bursa Süper Amatör Lig A Grubu'nda İznikspor ile Doğugücüspor maçında kaleci ile çarpışan konuk takımdan Turgay Erol sakatlık geçirdi. Uzun süre beklenen sedyenin gelmemesi üzerine, oyuncusunun acı içinde kıvranmasına dayanamayan Doğugücüspor İkinci Başkanı Fatih Cite sahaya girerek sakat futbolcusunu sırtlayıp saha dışına çıkardı ve tedavisi için özel araçla hastaneye gönderdi... Sedyeyi geçtik; neden özel araç? Ambulans yok mu?Yok!.. Çünkü mevzuat gereği ambulans hizmeti ücrete tabi olduğu için, profesyonel liglerde olduğu gibi amatörde ambulansın hazırkıta beklemesi şart değil!   

                                                                                          

Çağıracaksın gelecek... Ne zaman, ne kadar sürede gelir? Onu Allah bilir!.. Önceki gün Amatör Spor Haftası nedeniyle düzenlenen törende Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Dernek Başkanı Osman Kılıç'ın açıkladığına göre kentimizde 216 futbol kulübü ve 17 bin dolayında faal lisanslı sporcu var. Haftada 130 müsabaka oynanıyor. Bu kapsamda ülke genelinde İstanbul'dan sonra Bursa geliyor... Bu bir rekor! Yine Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Doç. Dr. Süleyman Şahin'den dinlediğimiz üzere halı ve çim saha, salon, tesis açısından son 6 yılda kentimiz açısından gurur duyulacak bir tablo var... Tesis üzerine tesis yapılmış, spor yapmak isteyenlerin hizmetine açılmış.                                                      

Ne var ki; günümüz koşullarında emniyet ile sağlık görevlileri kime ya da hangi birine yetişsin?                              

Demek istediğimiz o ki; sorunlar sadece spor teşkilatlarının desteği ve özverisi ile çözümlenemiyor. Sahalar mis gibi, ancak sağlıkçı, sedyeci, ambulans yok gibi! Geçmişte bizzat tanık olduğum Bağlarbaşı sahasında dili ters dönen Orhangazi Yeniköy'lü futbolcuya ilk müdahaleyi yaparak olası bir faciayı önleyen kimdi biliyor musunuz?                                     

Tribünde maç izleyen 'Fenni Sünnetçi' bir futbolsever!                                                                                        

Mesela; hakemler saha kenarında devletin güvenlik görevlisini görmezse, düdüğü çalıyor maçı tatil ediyor... Mahalle eşrafının, çevre esnafının aralarında kıt kanaat denklediği parayla müsabakaya gelen garibim amatör, boşa giden masrafa mı yansın ya da derdini kime anlatsın? Eskiden, tıp fakültesi son sınıf öğrencileri; bütün amatör sahalara mutlaka gider; kenarda beklerlerdi. Hem uygulamalı staj yapmış gibi olur, hem de üç-beş kuruş ellerine geçerdi. Futbol Federasyonu özerk olduğundan bu yana; sahalardaki doktor adayları tarihten silindi.Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi, bir kere 'Pratisyen hekim' pratiğini kazanmıştır. Çok çabuk gerçekleştirilmesi gereken zorunlu ilk müdahalelerde; etkin rol oynar.
 

Şimdilerde bu işleri kimler mi yapıyor? İki haftalık ilk yardım kursundan geçenlerle, masörler ve de askerde sağlık eğitimi alanlar... Karşılığında ne mi alıyorlar? Yazalım; maç başına OTUZ Türk Lirası...