AVA GELENİ AVLAMAK ŞART

Mustafa ÖZKESKİN 21 Eylül 2018 Cuma, 06:55

Timsah Arena'da bu gece müthiş bir 90 dakika bekliyor bizleri... Süper Lig'de şampiyon olmuş 5 Büyük ekibi en fazla avlayan takım olarak tarihe geçen Abdullah Avcı'nın Başakşehir'i ligin en bilinen takımı! Geçen sezondan çok farklı değiller. Savunma, bekler, kanatlar yerli yerinde. Soner, Jojic yeni iki takviye... Bir de kaleci Mert, Gökhan İnler, Uğur ve Bajic için geçen sezonun hamle ya da yedek oyuncuları diyebiliriz.

Avcı'nın oyun stratejisini kestirmek çok mümkün. Son Antalya maçında bir kez daha gördük ki Visca sağdan, Elia soldan, yine bekler ileri çıkıyordu.

Nitekim maçtan önceki bu oyun kurguları tam tuttu.

Elia ortaladı, Visca attı.

Visca uzattı, Adebayor attı.

Adebayor ortaladı, Napeoloni attı.

Napeoloni ortaladı, İrfan Can attı.

Kanatları yol geçen hanı gibi kullandılar, birbirlerine hep yakın oynamaya çalışarak, topa daha fazla sahip olmayı başardılar. Bindirmelerden gelen ortalara ceza sahası içinde çok rahat kafa vurdular, şut attılar Adebayor sahada basmadık yer bırakmadı. Edin Visca ile Elia'nın içe katettiği pozisyonların yaratıcısı olan Togolu, bu ikilinin kanat ortalarında ise ceza sahası içinde rakip savunmanın başına bela oldu...

Bazen ayrıntılarda çok şey gizlidir. Antalyaspor karşısındaki Başakşehir'e baktım da öncelikle dikkatimi çeken kaleci Mert Günok oldu. Geçen sezon başı Bursa'dan İstanbul'a giden ve bu yıl Volkan Babacan'ı kulübeye gönderen Mert bir libero gibi oynadı ve neredeyse her topu oyuna ayağıyla soktu. Savunmadan başlayan yaratıcılık sisteminde aktif bir rol aldı.

Sözü toparlarsak; Bursaspor oynadığı 5 maçın dördünde tekleyip birini kaybetti. Başakşehir'den sonra evindeki Ankaragücü karşılaşmasının önüne ve arkasına sıralanan Sivas ve Galatasaray deplasmanları fikstürü karartıyor. Samet Aybaba'nın bu senaryoyu değiştirmek için bu akşam kazanmaktan başka çaresi yok...