BALON MEVSİMİ GELDİ

Mustafa ÖZKESKİN 26 Mayıs 2016 Perşembe, 07:00

Her sezon olduğu gibi yine lig bitti yine transfer dedikoduları başladı, ortalık karıştı. Türkiye'de transfer çok zor, bir futbolcuya beş takım birden talip oluyor. Sıradan bir futbolcuya mal bulmuş mağribi gibi alayı saldırıyor. Amaç da şu; bana lazım olmasa da rakibimi engellemek baş amacımdır. Araya girer fiyatı yükseltir rakibimi zora sokarım. Ya da rakibimin oyuncusuna talip olur onu gelecek sene zayıf bırakırım. O yüzden transfer piyasası da bir anda tırmanıyor.  

Bosman kanunundan sonra insan haklarına dayalı olarak 'futbolcu köle gibi alınıp satılmaz' denince bonservis bedelleri kalktı. Sözleşmesi biten futbolcu elini kolunu sallayarak eski kulübünden ayrılır hale geldi. Bu durumun Türkiye'de iç piyasayı düşüreceği zannediliyordu olmadı. Yabancı sınırlaması da 14'e çıkınca dış alımların çoğalacağı, yurt dışından ucuz maliyetli futbolcu alınacağı düşünüldü. İç piyasa da bu şartlarda düşer denildi ama uymadı, iç piyasa daha da azdı.

Mesela Serdar Aziz'in bonservisine Bursaspor yönetiminin biçtiği bedel 8 milyon avro... Eder etmez, o başka bir tartışma konusu. 

Ancak; yerli stoper kıtlığının yaşandığı, 5 büyük başta olmak üzere kulüplerin savunma göbeğindeki ikiliyi genelde yabancılara bıraktığı gerçeği de ortada... Bu nedenle de Fatih Terim'in çaresizlikten milli takımda sol bekten devşirme Hakan Balta ile orta sahacı Mehmet Topal'ı defansın göbeğine montajladığı düşünülürse Serdar Aziz'e biçilen bedelin su götürür bir yanı olduğu akla yatkın...

Ancak aklın almadığı işler de yapılıyor bu ülkede...

Sözgelimi, Akhisar'dan 4 yıllığına Bursaspor'a transfer edilen stoper İsmail Konuk... Adamın yaşı 28, Süper Lig'de forma giydiği maç sayısı toplamda 43, attığı gol ise 1! Alacağı para ise oynaması halinde 4 yıllığına 4 milyon 200 bin lira. 

Yani yıllığı 1 milyon 50 bin lira!

Ve ne ilginçtir ki; Bursaspor'un sayın başkanı bu bedelin gayet makul ve mantıklı olduğu görüşünde! Hani bu transferin ucuza kapatıldığı gerekçesiyle neredeyse camiadan tebrik bekliyor!

Yabancı oyuncuya gelince; Türkiye mimli bir ülke, her alınan futbolcuyla sorun çıkıyor, sonunda raconu UEFA kesiyor. Gelecek yabancı futbolcu da eğer kariyerini Avrupa'da devam ettirmek istiyorsa o zaman zaten gelmiyor. Gelirse de çok yüksek fiyat çekiyor. Alıyor da... Ayrıca vergi de Avrupa'daki gibi değil. O yüzden Türkiye yabancı futbolcular için bir cennet. Bir başka sorun daha var; yabancının buraya uyumu. Türkiye'de futbol düşüncesi dünyanın dışında bir uygulama. Dünya çağdaş futbolu takım halinde ve ezbere oynuyor. Türkiye bireysel yeteneklere dayalı, takım oyunundan uzak ateşli tribünlere karşı gösteri yapıyor. Hal böyle olunca da yabancı futbolcunun şartlara uyumu zorlaşıyor.

Yine bir transfer mevsimindeyiz. Kulüplerimiz bu açmazlar içinde en güçlü takımı kurmak için çabalıyor. Medya her gün balon bir haber uçuruyor ki ilgi çeksin. Yalan yanlış, kulaktan dolma transfer haberleri sütunları, ekranları işgal edince de iş çığrından çıkıyor.

Noktalarsak; transfer bir beklentidir. Meğer ki denk gele...