Beş golcü, yok golcü!

Mustafa ÖZKESKİN 25 Ağustos 2017 Cuma, 06:22

Kadrosunda Bogdan Stancu, Tomas Necid, Sercan Yıldırım, Deniz Yılmaz ve Kubilay Kanatsızkuş gibi santrfor orijinli 5 oyuncu bulunmasına karşın Bursaspor'un golcü ihtiyacı hissetmesi ne ilginç?

Fernandao'nun Fenerbahçe'ye transferi sonrası direk çatırdatan, havadan, yerden gelen topları kafa ya da ayakla ağlara mıhlayan 'son vuruşçu' sıkıntısına bir türlü çözüm bulunamadı.

Futbol Federasyonu 14 yabancı kuralını Ocak 2015'te karara bağlayıp, 2015/16 sezonuyla hayata geçirmişti. İşte Kubilay bu kural geçişine rağmen gelecek vaat eden oyuncu statüsünde yönetim ve hocaların ona olan güveni nedeniyle yurt dışından alternatif santrfor arama gereği duyulmayan bir isimdi.

Ocak 2016'da A takıma yükselen 20 yaşındaki bu genç, büyük takımların radarına girmiş hatta gelecekte Portekiz'in yıldız adaylarına yaptığı yatırımlarıyla bilinen Benfica kulübünün transfer listesinde ilk sıradaydı.

Muhammed Demir, Sercan Yıldırım, Enes Ünal, Batuhan Altıntaş gibi altyapı ekolünden santrfor kökenli oyuncuları çıkarmış Bursaspor'un son ürünüdür Kubilay Kanatsızkuş.

Bugün için piyasa değeri 3 milyon avro olan bu kardeşimize yönetim, teknik adam, taraftar ve medya bazında verilen desteği kendisi de inkâr edemez.

Şanssa şans, formaysa forma, paraysa para, ilgiyse ilgi, alkışsa alkış...

Ne ilginçtir ki; bugün en çok eleştirilen oyuncuların başında geliyor.

Futbolun tescillenmiş gerçeklerinden biri bizlere şunu söylüyor:

Sonradan golcü olunmaz, golcü doğulur!

Ertuğrul Sağlam ve Ali Gültiken dışında ülkemizde bir başka örnek varsa ben bilmiyorum, bilen söylesin...

Kubilay da Allah vergisi yeteneği ile işte bu tanıma uyan bir oyuncu.

Ne var ki gelinen nokta onun adına kaygı verici doğrusu! Önünden geçen topa dokunamaz hale gelmek için büyük çaba gerek!

Sorun yabancı kuralında değil, sorun futbolcuların ufuk çizgisinde. Futbolcu var oynadıkça gelişir, futbolcu var oynadıkça yok olur. Sanırım Kubilay Kanatsızkuş ikinciye doğru gidiyor!

Gözlerini Timsah yuvasında açan, Yeşil Beyaz kundaklarda el bebek gül bebek büyüttüğümüz, 'adam olacak, yıldız olacak' diye beklerken ortadan toz olan bizim çocuklar kervanına katılma ihtimali yüksek.

İşte bunun için taraftar tepki gösteriyor Kubilay'a...

'Bir ölür, bin diriliriz'' martavalıyla avunacak halimiz yok. Bu ülkede yetenek öyle kolay yetişmiyor.

Nitekim 80 milyonun yaşadığı devasa bir coğrafyadan yeterince adam çıkaramadığımız için 3 küsur milyon gurbetçinin yaşadığı Avrupalı bizim çocuklara milli forma vermiyor muyuz?

Kubilay da bizim çocuğumuz, aman dikkat genç kardeşim!..