BU GECE KOPMAK LÂZIM

Mustafa ÖZKESKİN 28 Eylül 2015 Pazartesi, 08:36

Kasımpaşa önünde alınan 3-0'lık yenilgi sonrası Eskişehir taraftarının istifaya çağırdığı Skibbe, son idman öncesi futbolcularını etrafına toplayıp kesin talimat vermiş: 'Hepinizi bu takıma ben getirdim. Minnet borcunuz var, benim için oynayın.' 

Alman Teknik Adamın öğrencileri, hocalarının 'çok çok özel' ricasına 'emrin olur' deyip bu akşamki Bursaspor maçında 'Eskaza' bir sakarlık yapar mı?

Futbolda maç öncesi sonucu kestirmek falcılık kapsamına girer ama öngörümüz o dur ki; iki takım arasında, teknik, sistem ve de oyuncu kalitesi bazında sıklet farkı var.

5 haftalık süreçte ligin en fazla gol yiyen 4 takımından biri olan Eskişehirspor savunmasının bu akşam güçlü ayaklardan oluşan Bursaspor hücumcularına direnç göstermesi öyle kolay  bir iş değil.

***

Eskişehir defansının göbeğini Kongolu Mongongu-Toko ikilisi oluşturuyor.  Tecrübeli Sezgin ile Emre Güngör'ün de dönüşümlü yer aldığı savunma hattının  Necid-Cusak gibi fizikli iki forvetin yüklenmesi halinde kartondan tahta perde misali yıkılıvermesi çok zor değil. Kırmızı Şimşekler'in en güçlü bölgesi sakatlıktan çıkan Lawal ile Kamil Çörekçi ve Onur Bayramoğlu üçlüsünden oluşan orta alanı. Topla buluştuğunda sağ kkenara yakın dar alanda kıvrak çalımlar atan İsviçreli Khalifa'nın onun stiline benzer özellikler taşıyan Faty tarafından mutlak denetim alınması şart. Es-es'in gole dönük uç bölgesinde ise Gekas ile eski Timsah Pinto görev yapıyor. 36'lık Yunan golcü ile Şilili oyuncu yaşları itibarıyla rakip savunmayı koşan, dağıtan değil, kaleyi gördü mü 'vuran' ya da kale önü karambollerde ince bir ayak darbesi topu anında çerçeveye gönderen havadan da zamanlaması iyi olan isimler. İsviçreli forvet Defederico ise 'koşarken topa isabetli vurma' gibi ender rastlanan bir yeteneğe sahip.                                                                                                                        

***

Özetlersek; maç öncesi terazide Bursaspor kefesinin çok daha ağır bastığı mücadelede, büyük bir olasılıkla kadrolardan çok teknik adamlar belirleyici unsur olacak. Tribünlerin sabırsızlığının getirisiyle, golü bir an önce bulma mecburiyeti Ertuğrul Sağlam'ı kontrollü oyun yerine 'topyekûn hücum'a yöneltirken, Skibbe ise büyük bir olasılıkla 'önce durdur, sonra vur' şablonuna sarılacaktır.

Sonuç olarak Bursa Atatürk Stadı'nda 'inceldiği yerden kopacak' bir 90 dakika izleyeceğiz. Maçın sonucuna göre birilerinin de takımlarından kopma ihtimalinin yüksek olduğu oyunda, Bursaspor adına görüşümüz o dur ki: 'bu gece kopmak lâzım.'