Bu hoca ile olmaz!..

Mustafa ÖZKESKİN 16 Kasım 2017 Perşembe, 06:06

X-Arnavutuk yenilgisi sonrası Lucescu "İyi bir prova oldu, gençleri gördük" dedi. Yeni bir sistemi hayata geçirmekten söz etti...

"Romanya'nın ardından Arnavutluk maçına çıkan yeni jenerasyon milli takım, bireysel yeteneklerine rağmen takım olma özelliğine kavuşamamanın sıkıntısını çok açık ve net yaşadı, görünüşe göre böyle de devam edecek. Türk futbolu sistemsizliğin pençesinde kıvranıyor ve asla Lucescu komutanlığında hedefe yürüyemez...

İtalyan La Gazzetta dello Sport'a verdiği röportajda "Beşiktaş, F.Bahçe ve G.Saray'da yerli oyuncu yok. Milli Takım'ı kurmakta zorlanıyorum!" diyen Lucescu'nun söylemleri ile eylemleri tezat..."

X- İstanbul kulübünün iskeletini yabancıların oluşturduğu ve de Galatasaray'ın 11 yabancı ile maça çıktığı gerçeği ortadayken hoca haksız mı yani?

"Evet! Bunu yakın geçmişten bir örnekle anlatalım. Ukrayna karşısına çıkardığı 11'de söz konusu 3 kulüpten 7 oyuncu yer alırken, Başakşehir'den iki (Emre, V.Babacan), Milan (H.Çalhanoğlu) ve Roma'dan da bir (Cengiz) futbolcuya forma verdi.

-Yerli oyuncu yok- dediği Beşiktaş'ın 11'inde banko oynayan Oğuzhan ile Caner'i yedek soyundurdu. Avrupa'nın dev liglerinde forma şansı bulan Arda Turan, Çağlar Söyüncü, Nuri Şahin, Emre Mor, Enes Ünal'ı yedek oturturken, Yunus Mallı'yı da tribüne yolladı..."

X-14 Yabancı futbolcu koşulu Milli Takım'a zarar veriyor görüşünü savunanlar da var. Lucescu da bundan şikâyetçi. Avrupa'dan örnekler vererek Federasyon'dan bunun azaltılmasını istedi.

"Lucescu yanılıyor ya da birileri onu yanıltıyor! Yabancı yasağının olmadığı Almanya'nın son Dünya Kupası'nı, Portekiz'in de Euro 2016'yı kazanmasına ne diyeceğiz? Elemelerdeki rakibimiz Ukrayna'nın kadrosunun iki kulüpten kurulduğunu ve 11'inde yer alan oyuncuların, düzenli forma giyen isimler olduğunu söyledi. Oysa onlarda da bizim Milli Takım'da olduğu gibi 6 farklı takımdan oyuncu forma giyiyordu ve kulüplerinde ortalama 76 dakika forma giyen Ukraynalı oyuncuların yanında, bizim futbolcularımız 78 dakika ter dökmüştü!

Ayrıca 3.'lük elde ettiğimiz 2002 Dünya Kupası'nda yurt dışında forma giyen 11, Euro 2008'de ise Avrupa liglerinde ter döken 7 futbolcumuz kadrodaydı."

X-Peki sorun nerede? Lucescu genç bir nesil ile yeni bir sistem oluşturacağını, zamana ihtiyacı olduğunu ısrarla vurguluyor.

"Öncelikle istikrar şart... Yeni sistem için 'gençleştiriyorum' diye bir anda kadroyu sil baştan yapmak sistemsizlik sıkıntısı yaratır. Bunu Belçika örneği ile anlatalım. Son Avrupa şampiyonasında çeyrek final oynayan, 2018 Dünya Kupası vizesini çoktan alan Belçika futbolunu dünya hayranlıkla izliyor.

2012 Avrupa elemelerinde aynı grupta olduğumuz Belçika, Toby Alderweireld, Vertonghen, Mertens, Vermaelen, Witsel, Hazard gibi kaliteli genç oyuncuları ile fırtına gibi eseceği günlerin sinyalini 5 yıl önce vermişti. Genç yetenekleri kariyerlerinin sonuna gelmiş Defour, Björn Vleminckx, Van Buyten gibi oyuncularla harmanladılar. Onların yerlerine zamanla Lukaku, Denayer, Carrasco, Meunier gibi gençleri monte ederek bir ekol yarattılar.

Son söz: Sorun, yabancı statüsü değil, futbolu yönetenlerin futboldan uzak, bilgisiz ve beceriksiz olması!.."

Röportaj: Ali Şahin