Buyurun kongreye

Mustafa ÖZKESKİN 13 Ocak 2018 Cumartesi, 06:09

Bugün Bursaspor'da mali kongre var. Seçimli kongreler kadar heyecanlı olmasa da bir kurum için şüphesiz önemli ve iyi değerlendirilmesi gereken bir hadisedir. Aslında bir fırsattır.
Kazandıklarını doğru harcayamamak, her spor kulübü için, hakkının yenmesi kadar olmasa bile çok önemli bir sorundur.
Ülkemizdeki hemen her futbol kurumu gibi Bursaspor da bu konuda problemli ve Bursaspor taraftarı bu noktada genellikle mutsuzdur.
Bugün elbette genel kurul üyeleri, yönetimin icraatını iyisiyle kötüsüyle değerlendirecektir.
Bu kritikler sadece mali alanda değil her konuda olacaktır ki doğaldır. İşin güzeli, eleştirenin yapıcı ve nazik, eleştirilenin de hoşgörülü ve cevaben tatminkâr olabilmesidir. Bu had safhadaki hassas dönemde zaten başka seçenek de yoktur.

* * *

Biliyoruz ki bazı üyeler ve dinamikler Ali Ay ve yönetiminden memnun değildir.

Görev sürecinin başlarında duruşlarını olumlu bulsalar da özellikle ilerleyen zamanda transfer tercihleri ve başkanın tarzı hakkında itirazları mevcuttur. 4 teknik adamla tamamlanan küme düşmenin eşiğinden dönülen geçen sezon bu itirazların odağını oluşturmakta.

Camia bu konuda Ali Ay'ın seçimlerinde hata yaptığına, kurmaylarının yetersiz kaldığına, bunun getirisi olarak da 'tek adam' kimliğiyle her şeye tek başına karar vermesinden şikâyetçi. Haksız olduklarını söylemek de kolay değildir.

Ligin başlamasına günler kala ara transferde beklenen imzaların atılamaması, stat ismi konusunda bir türlü çözüm sağlanamaması, kulüp personelinin maaşlarda yaşadığı sıkıntılar ve de en önemlisi iç bünyede yaşanan huzursuzluklar dolaylı da olsa camiayı rahatsız etmekte.                                                                          

Xxx

Görünen odur ki bu mali kongreyi takiben Bursaspor çok daha hareketli bir döneme girecektir.

Yaklaşan olağan kongre, kulüpte yaşanan maddi kriz ve de en önemlisi başkanın kendi cebinden kasaya yaptığı katkının nasıl geri döneceği bugün itibarıyla soru işareti olup, yönetime talip olmayı düşünenlerin elini kolunu bağlayıcı bir sorundur.

Ligin başlangıç haftalarında alınan başarılı sonuçlar sonrası 'Hedef Avrupa' gibi vaatlerle camiaya pompalanan pembe mesajlar ilk yarının sonlarında yerini endişeye, karamsarlığa bırakmıştır.

Dikkat edilirse ne başkan, ne yönetim ne de teknik kadro hedef konusunda bir nokta gösterebilmekte!.. Futbol gibi sonuç oyunlarında 'hedefsizlik' çok büyük bir tehlikedir. Her ne olursa olsun bugün Başkan Ay'a sonuna kadar destek vermek her Bursasporlunun aktüel görev ve sorumluluğudur. Çünkü bu davranış biçimi Bursaspor kulübünün seçilmiş değerlerine saygı anlamı taşımaktadır.