Çürük Dişler

Mustafa ÖZKESKİN 19 Ekim 2015 Pazartesi, 08:46

Antalya maçı bir kez daha gösterdi ki; Bursaspor'a karşı alan daraltan, önde basan, kanatlardan savunmanın arkasına inmeyi başaran her takım maça ortak oluyor. Timsah'ın bu sezon hedef takımı olabilmesi için bu defoları ortadan kaldırması gerekiyor. Dörtlü savunmadaki sorunlar zaten biliniyor. Orta sahadan başlayan takım savunmasında da arıza var.

Yeşil Beyazlıların Cuşak-Necid-Stoch üçlüsünün yanı sıra Tom De Sutter ile Sercan Yıldırım'dan oluşan hücum gücünün yüksek olması çok şey ifade etmiyor ki! Çünkü forvetiniz gol atamayınca kazanamıyorsunuz. Necid'in dışındaki golcü kartviziti taşıyan 4 isim çapraz koşularla, çalımlarla adam geçebilecek yeteneğe sahipler ama al-veri yapabilme özelliğinde değiller.

***

Bu forvetteki 5 oyuncu için şu anlamı taşıyor: 'Bizim arkamızda oynayanlar topu ya ayağımıza veya kafamıza kadar getirecekler, ya da yüksek atacaklar. Biz onlarla alış-verişe girebilecek yetenekleri pek taşımıyoruz...'

Peki; bu ince işleri kim yapacak? Tabii ki; orta saha...

Josue tempolu ve topla oynamayı seven bir isim. İyi ama ikili-üçlü rakip kalabalığının içine girerek adeta kuyudan top çıkarmak gibi bir hayalle boğuşup durdukça ne denli işe yarar bu yaptıkları?

Aynı biraz da estetiğe kaçan gereksiz hareketleri Faty'de sıkça yapıyor. Eto'o'nun golünde topu uzaklaştırma çabasını iyi niyet olarak takdir edebiliriz ama pozisyon ve gol sayısı doğmadıkça zaman kaybından öte bir fayda sağlamaz ki bu tip anlamsız didişmeler. Üstelik topu kaptırmanız halinde kalenize de tehlike riski yaratırsınız ki, nitekim gol de böyle geldi.

***

Mesela Cuenca oyuna girdiğinde pas alış-verişi yapacağı birkaç arkadaş arıyordu orta alanda... Ama tribünde otursa da aktif futbolculukta ülkemizde bu bölgenin hatırı sayılır 3-5 isminden biri olan Yusuf Şimşek enayi mi? Belli ki; maç öncesi iyi etüt etmiş Bursaspor'u. Cuenca topu ayağına aldığında markaja hazır en az iki-üç Antalyalı kurt gibi dolaşıyordu Timsah'ın hücuma hazırlandığı bölgelerde.

Oyuna sonradan dâhil olan Sutter ile Necid'in çırpınışları göze batıcıydı son çeyreklik bölümde... Ama kanatlardan Advincula ve Aziz'den olması gereken bindirmeler ile destekler gelmedikçe hücum gücü gelişip gol doğumları gerçekleşmez ki bu futbol oyununda!

Özellikle Belluchi'nin gidişinden sonra Yeşil Beyazlı orta alanın ofansif güçsüzlüğü berbat bir ağızdaki çürük dişler gibi sırıtmaktaydı sezon başından beri... Siz o ağızdaki boşluğu Jorquera gibi plastik bir protezle doldurmaya kalkarsınız yutkunma zorluğu yaşarsınız.

Ne diyelim 'SAĞLAM' insanların 'ÇÜRÜK' kabahatleri bazen 'BELA' olarak yığılıp kalıyor koskoca bir camianın başına.