GOLÜ BUL FARKA KOŞ

Mustafa ÖZKESKİN 11 Eylül 2015 Cuma, 07:50

BURSASPOR'un yarınki rakibi Gençlerbirliği, ligin 3. haftasında aldığı Kasımpaşa galibiyetiyle nefes aldı, nefes aldırdı. Özel maçlar serisinde 5-0'lık Twente galibiyetinin yanı sıra önemli ve de istikrarlı sonuçlara imza atan Kırmızı Alkaralar hazırlık döneminin yıldızı oldu. Yaş ortalaması 24 olan 6 yabancı transferi ile kadrosunu takviye eden Gençler aralarında genç isimlerin de bulunduğu 14 futbolcuylayollarınıayırdılar.

İlhan Cavcav'ın 'Bir milyon euro verip kaleci aldım, adam oynatmıyor yahu' serzenişi ile kovduğu iki haftalık teknik direktörü Stuart Baxter'ın yerine göreve getirdiği Mehmet Özdilek yarın Bursa'da siftah maçına çıkacak.

Transferde ağırlıklı olarak İskandinav asıllı yabancıları tercih eden Başkent temsilcisinde İskoçlu hocanın kellesinin kopmasına neden olan 28 yaşındaki İsveçli Hopf  tipik bir çizgi kalecisi.

 

******

Savunmasının belkemiği iki İsveç asıllı Atta ve Dimitriadis'den oluşan Gençlerbirliği'nde orta sahanın göbeğinde oynayan Danimarkalı Spelmann takımın maestrosu. Romen Latovlevici ile A Milli takımın bulunduğu grupta lider olarak müthiş bir başarıya imza atan İzlanda'nın yıldızı Skulason da eklendiğinde geçmişin efsane üçlüsü Kona-Kushe-Moshue'yi anımsatan bir oluşum izlenimi veriyor. Defansın iki kenarını genç Ahmet Oğuz ile Uğur Çiftçi'ye emanet eden Ankara ekibinin dirençli savunması ile kısa pasa ve bıçkın prese dayalı güçlü orta sahasına karşın zaaf yaşadığı bölge ise hücum bölgesi. Stancu'nun sakatlığı sonrası elde kalan tek santrfor El Kabir ile onun hemen arkasında oynayan İrfan Kahveci takımın iki gol umudu. Skora göre hücum karakterli Guido Kocer ile genç Berat Tosun gol amaçlı kulübeden forvete gönderilirken, iki yönlü oynayan son gün transferi Djalma Campos tipik bir joker konumunda aksayan bölgeye tampon oluyor.

*****

Yarınki Gençler sınavının, Ertuğrul Sağlam için geri dönüş ve ispat maçı olduğunu düşünüyorum. Bursaspor yine Cuşak, Sutter ve Stoch gibi öndeki oyuncularında konsantrasyon sorunları yaşarsa kolay bir karşılaşma olmama ihtimali var.

Timsah'ın bu yılki transferlerinin tamamına yakını kullanışlı oyuncular ama uyum sorunu bir türlü aşılamadı.

Lig standartlarına bakıldığında Bursaspor ile G.Birliği sıklet farkı çok açık ve net. Bir kestirmede bulunursak yarınki oyunun Yeşil Beyazlı ekibin en güçlü olduğu  hücumcularıyla, rakibin sağlam savunması arasında geçeceğini söyleyebiliriz.

İlk 20 dakikada atılacak bir gol Bursaspor'u farka götürebilir. Devrenin golsüz kapanması halinde ikinci yarıda panik ve telaşın getirisiyle sıkıntı yaşanabilir. Özetlersek; 3 puana hava-su-ekmek gibi ihtiyacı olan Timsah'ın erken gol bulması kilidi çözme adına 90 dakikalık oyunun olmazsa olmazı.