Görünen köy…

Mustafa ÖZKESKİN 01 Ağustos 2017 Salı, 06:03

Bursaspor'un Avusturya kampındaki hazırlık maçları tablosuna bakarak kestirmelerde bulunmak bu yıl mümkün değil. Okuduğumuz duyduğumuz kadarıyla Timsah organizatörlerin kurbanı olmuş! Maalesef kamp masraflarının cepten çıkmasını önlemek adına sponsorlarla anlaşıp, onların ayarladığı dandik takımlarla panayır maçları yapmak mazide kaldı sanıyorduk meğer devam ediyormuş!

Günün ekonomik şartları nedeniyle her kulüp aynı yoldan geçiyor ama işin cambazları bu kez Bursaspor'a denk gelmiş olmalı ki; Leeds United karşılaşmasını bir kenara koyarsak, neredeyse 'hazırlık maçı' yapmadan döndü takım Bursa'ya!

Dert değil; çünkü bizde hazırlık maçı kültürü de pek yoktur. Teknik direktörler bu tür maçlarda, öncelikli olarak 'Maçı kazanmak' üzerine değil, 'Takımı oturtmak' adına sistem ve strateji üretir. Yenilerin uyum sorununu atlatmaya çalışır.

*******

Avusturya'daki tabloya göre Le Guen kadroya katılan 3 yeni isimle, altyapıdan gelen bebelerin neyini oturtup, hangi uyum sorununu aşacaktı ki?

İşte bunun için iki etaplı 1 aylık kamp çalışmasına rağmen Fransız hoca 'henüz hazır değiliz' diyor!

Bu arada yeni hocamızın transfer stratejisini de tam anlamış değilim. Le Guen'in takviyede önceliği defansa verip ofansı pek fazla önemsemez görünümü belki ekonomik sıkıntılardan kaynaklanmış olabilir. Geçen sezon çok kolay gol yiyen ancak atmakta çok daha fazla zorlanan Bursaspor'da santrfor ve forvet arkasına transferin şart olduğunu Fransız teknik adamın tespit etmemesi imkansız!

Necid ve Sercan'ın gönderilmesini isteyen, Stancu ve Deniz ile Kubilay'a güvenip bu üçlüyle yola devam etmeyi düşünen hocanın başı çok ağrıyacaktır.

Yaşamının bir bölümünü yurt dışında geçirdiği için belki Bursaspor camiasının ağırlığını geç fark etmiş olabilir diye düşündüğüm Sayın Başkanımıza bir hatırlatmayla bağlayalım.

********

Bursa'nın arkasında büyük bir kalabalık var. Taraftar küçük büyük ayrımı yapmadan maça koşuyor, tribünler hep ful. Görev gereği bütün Anadolu şehirlerine giden bir kişi olarak iddia ediyorum; takımının arkasında bu kadar büyük kalabalığı olan bir başka kent yok. O zaman tribünde bu kadar büyük gürültü çıkaran Bursaspor için ses getirecek bir takım yapmak şart.

Ne yazık ki; kulak asan pek yok ama 'akıl verme para ver' diyenler var!

Görünen köy kılavuz istemez ama biz yine de aklımızdakileri söyleyelim:

1- Geçen yıldan kalma bu takım sağlıklı gibi görünebilir ama bedeni arızalı... Fransız hocanın bilgi birikim ve deneyimi ancak pansumana yeter. Mevcut Timsah'ı asla hedefe yürütemez...

2- Anadolu kulüpleri birer ikişer Avrupa'dan öyle veya böyle bildik isimlerle kadrolarını süslerken, starları olmayan bu Bursaspor, forma da (Kimin forması alınacak?) kombine de satamaz...

3- Bursaspor yönetimi adam gibi en azından iki süper transfer yapmazsa, olağanüstü kongre yapar!..